Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Ateş, öksürük, mide bulantısı, burun akıntısı
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Ateş, öksürük, mide bulantısı, burun akıntısı

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
GokcenB Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 4
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı GokcenB Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Ateş, öksürük, mide bulantısı, burun akıntısı
    Gönderim Zamanı: 09 Nis 2018 Saat 19:36

Merhaba hocam,

9 yaşındaki kızımız ( 07 / 2009 doğumlu) dün boğaz ağrısı çektiği için bal, limon, sirke ve tarçın dan oluşan karışım yapıp içirdik.

Gece uyanıp yanımıza geldi, hayal/rüya (ne olduğuna emin değil) görmüş ve yanımıza o sebeple ulaşamamış ve bir süre sıkıntı çekmiş. Bizi uyandırdığında ateşi 41.2 idi.

Ben yine de müdahale etmek istemedim çünkü sıkıntılı değildi. Keyfi yerindeydi. Ancak annesi dayanamadı ve 1 kaşık dolven verip soğuk kompres yaparak ateşini düşürdü.

Bugün biraz daha keyifsiz geçti ancak ateşi 39’u geçmedi. Sürekli kuru öksürüğü var. Doktora gittiğimizde kan tahlillerinde WBC ve CRP yüksek çıktığı için amoklavin ES 600 verdi ve ilk 2 dozu 1.5 kaşık, sonrakileri 1’er kaşık olmak üzere sabah akşam kullanmamızı istedi.

Dilde pas yok, ağızda koku var ancak normaldekinden farklı değil (kulakta sıvı toplanması sorunu yaşadığımız dönemde bademcik ve geniz etinin büyük olduğu söylenmiş ve aldırmamız gerektiği iletilmişti ancak biz kabul etmedik. Ancak ağızda koku çok yüksek oranda olmasa da sürekli var).

WBC ve CRP dışında diğer değerlerde de anormallikler olduğu için sizden yorum almak istedim hocam.

Antibiyotik kullanımı doğru mu? Başkaca bir sorunumuz olabilir mi?

Şu anki sorunlar : ateş, kuru öksürük, burun akıntısı, mide bulantısı (kusmasız)

Tahlilleri ekliyorum, eğer gelmezse diye aşağıya WBC ve CRP değerlerini elle yazıyorum hocam. Bunlar dışında HGB, HCT, MCV, MCH, MID, MID%, LYM%, GRA değerleri düşük. RDW, GRA% değerleri yüksek.

CRP : 120 mg/L

WBC : 14,43   10^3/mm3

Yukarı Dön
GokcenB Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı GokcenB Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 09 Nis 2018 Saat 20:43
Hocam bir de şunu eklemek istedim:
Steteskop dinlemesinde göğüste bir sıkıntı yok, sorun boğazda görüldü. Ancak kaburgaların bitiş noktasında ağrıdan bahsediyor çocuk. Sürekli öksürmekten dolayı kasıldığı için de olabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca kısa süre önce yaşadığımız bir sorunu da aktarayım. 22.03.2018 de ishal geçirdik. Günde 5-6 kereyi geçer şekilde oldu. İdrar yaparken yanmadan da bahsetti ancak idrar ve gaita testlerinin hiçbirinde anormallik çıkmadı. O rahatsızlığında da boğaz ağrısı ve kulak ağrısı vardı ancak kan testi yapılmadı. Doktor antibiyotik yazmıştı kullanmadık. Zaten ağrıları çok değildi ve kısa sürede geçti. Onun devamı gibi bir şey mi şu an yaşadığımız bilemiyorum. Aktarmak istedim.
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2018 Saat 07:30
Enfeksiyoz Mononukleoz ve bazi Coxsackie viruslari boyle hayal gormelere sebep olabilir.
Kan sayiminda: MONO degerine bakin, yuksek ise, Enfeksiyoz Mononukleozdur.
Dogru, oksuruk bu tip agrilara sebep olur. 

Yukarı Dön
GokcenB Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı GokcenB Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2018 Saat 07:51
Hocam kan sayımında mono'ya bakmamışlar maalesef.

Yüklediğim resmi göremiyorsunuz sanırım. Eğer göremiyorsanız diye aşağıya LYM değerlerini yazıyorum hocam, Enfeksiyoz Mononükleoz olması ihtimali şu durumda var mıdır?

Anladığım kadarıyla Lenfosit'lerin artması gerekiyormuş ancak LYM değerleri düşük.

LYM : 2,03 - Sınırlar : 1,2 - 3,2
LYM% : 14 - Sınırlar : 25 - 40

Sadece mono testi için tekrar kan aldırmayalım dedim ama eğer LYM belli etmez, illa mono'ya bakılması lazım derseniz hemen kan aldıralım hocam.

Ayrıca antibiyotiğe de şu aşamada devam ediyoruz hocam, WBC ve CRP size göre de yüksek değil mi?

Düzenleyen GokcenB - 10 Nis 2018 Saat 08:02
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113079
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Nis 2018 Saat 18:10
Ya, tekrar "Kan Sayimi" yaptirin, ya da, daha kesin olan; "MonoTest" i yaptirin..   
Hazir kan alinmisken, her ikisinide yaptirmaniz, idealdir. 

Turk doktorlarinin CRP ahmakligina kanmayin.
Bu doktorlar o kadar ahmak doktorlardirki, CRP'nin, "Kalitatif" seklinin, enfeksiyonlarda kullanildigini ve
(+) veya (-) olarak sonuc verildigini  bilmezler.. Bu uckagitci, sahtekar laboratuvarlarin yaptigi CRP, ise:
"Kantitatif" olup, doku yikimini tayin icin  ve bilhassa, Kardiak Risk durumlarinda kullanilir.  
WBC; yasina gore NORMAL, ust sinirda.. Bu da; E.M. icin tipik bulgudur. 
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.