Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Grip & Soğuk Algınlığı & Öksürük
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Kriz şeklinde öksürük
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli ForumKriz şeklinde öksürük

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
Burcu87 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 370
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Burcu87 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Kriz şeklinde öksürük
    Gönderim Zamanı: 01 Mar 2019 Saat 23:40
Hocam öncelikle teşekkürler, verdiğiniz tavsiyeler ile 1 senedir neredeyse doktora gitmez olduk.

Kızım 4.5 yaşında. 20 gündür grip geçiriyor, bal limon ile bugüne kadar idare ettik. Tam iyileşti derken 2 gün önce tekrar öksürmeye başladı. Çok yoğun ve boğazdan dolu dolu geliyor. Dilde pas yok. Ateş yok. Bol geniz akıntısı var. Burunu açık tutmaya çalışıyorum. Gündüz perebron verdim boğazını da rahatlatmak için. Ancak dünden bugüne öksürükte artış oldu, perebron öksürük artırıcı biliyorum. Yatmadan bal limon içirdim öksüre öksüre uykuya daldı. Sonra uyku sırasında öksürük krizi geldi. 5dk dan fazla süre kesintisiz öksürdü, nefessiz kaldı. Yüzünün rengi değişti ve aşırı korktum. Pencereye çıkardım temiz hava aldırdım. Geçmedi. Su içirdim zorla yudum yudum. Azıcık rahatladı. Bricanyl vardı evde, 3 ay önce doktorun verdiği ve kullanmadığımız. Yarım ölçek içirip yatırdım tekrar. Ancak içim şüphe dolu. Yanlış birşey yapmaktan korkuyorum. Hiç böyle olmamıştı. Gece bu durum tekrarlarsa ne yapmalıyım acile mi gitmeliyiz tekrar nefessiz kalırsa? Lütfen yardım edin hocam. Çok panik oldum. Geçen sene astım teşhisi almıştık ve sizin yazılarınızı okuyunca flixotide kullanmayı bıraktık tam 1 sene oldu. O dönemlerde dahi böyle nefessiz kalmamıştı. 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif
Puanlar: 112771
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mar 2019 Saat 01:08
Normali de BUDUR!!!  Muayenehanemde iken, 35 sene boyunca, benim hastalarim en sik ilk 6 ay icinde 
asilari icin gelirler, ondan sonra da, ya asi zamani yada senede 1-2 defa gelirlerdi..  
Ben Meslek hayatim boyunca, boyle SAHTEKAR doktorlar gormedim.. Hicbir hastam, Solunum Yolu Enfeksiyonu
nedeni ile Hastanelere gitmedi.. Bir sene icinde, istedigim Akciger Rontgen sayisi; 5-6 yi asla gecmemistir. 
Hicbir Hastamda; yok Bogaz kulturu, yok Gaita kulturu gibi sacmaliklarla ugrasmadim.. 
En sik istedigim tahlil; "Strep-A Testi" idi. Benim zamanimda da, bu testi benden baska isteyen doktor 
yoktu!! 
Ne demek "Nefessiz kalmak!!"..... Burnu tikansa, agizdan nefes alir.. 
Bu yasta Astim ha!!!  Turkiye'de NORMAL..  Her oksuren =Astim... Yerseniz.... 
Verdikleri ilaclarla, Bilhassa enfeksiyonlarda verdikleri kortizonlu spreylerle, hastalari KASTEN solunum
guclugune sokuyorlar.. Bu tur doktorlardan uzak durun.. 

Yukarı Dön
Burcu87 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Burcu87 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mar 2019 Saat 01:13
Normalde tabi nefes alıyor. Sadece o an 5dk kadar öksürük kesilmediği için nefes alamadı ve çok korktum. Böyle bir öksürük normal mi o zaman?  Bal limona mı devam etmeliyiz hocam? Bir kez bricanyl verdim kötü bir şey olmaz inşallah. 
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Durum: Aktif
Puanlar: 112771
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Dr.KadirTugcu Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mar 2019 Saat 04:24
Olabilir.. Bilhassa odasi SICAK olan cocuklarda, bu sekil ara ara nobet tarzi oksurukler normaldir. 
Basinin terlememesine dikkat edin.. Ona gore ustunu giydirin ve oda sicakligini ayarlayin. 
Daha isin basindasiniz, hele bir de, yuva/okul baslasin, o malum, cok hastalikli 2 sene bir gelsin, bunlarin
 dik alasini goreceksiniz. Eski uyelerin tecrubelerini okuyunca, etrafinizdaki doktorlarin ne kadar tehlikeli
 olduklarini ve sizin gibi telasli anneleri nasil suistimal ettiklerini ogreneceksiniz. 

Yukarı Dön
Burcu87 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Burcu87 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mar 2019 Saat 08:00
Hocam zaten anaokuluna gidiyor ondan bu kadar sık hastalanıyor. Geçen seneden beri okuyorum sizi. Yoksa her ay doktordaydık Allah razı olsun sizden. 
Yukarı Dön
Burcu87 Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı Burcu87 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 10 Mar 2019 Saat 23:20
Merhaba Kadir hocam yine rahatsız ediyorum. Size yazdığımdan bu yana hiç düzelme olmadı kızımda. Toplamda 1 ayı geçti rahatsızlığı. Nırmalde düzelmesi gerekirdi çoktan.
Gece sabaha kadar balgamlı öksürük. Gündüz mütemadiyen balgam dolu. Burun tıkalı. İlliadin başladım mecbur. Çadır şeklinde buhar uygulaadım, o an rahatlıyor sonra yine aynı. Bal-limon içiyor, arada sütüne de bal ekliyorum yumuşatsın diye. Gece aşırı terliyor, iştahı da yok. Bu balgamdan nasıl kurtulacak? Doktora götürmeli miyim artık neden geçmiyor?
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.