Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Alerji & Cilt & Saç
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - pamukçuk
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumpamukçuk

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
yeliz Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 1434
Mesajın Direkt Linki Konu: pamukçuk
    Gönderim Zamanı: 19 Ağu 2008 Saat 10:24
Hocam merhaba; öncelikle bizlerin sorularını anlayışla yanıtladığınız için çok teşekkürler. Clap
Bebeğim 3.5 aylık ağzında pamukçuk oldu. doktora götürdük karbonatlı suyla silin dedi ve bir ilaç verdi.5 gündür kullanıyoruz ama pek bir iyileşme olmadı. bu arad bebeğim yaklaşık iki haftadır çok zor emiyor.(sadece anne sütü ile besleniyor) ancak uykudan kalktığında emiyor onun dışında uykusu geldiğinde de ayağımda sallıyorum biraz dalıyor ve öyle veriyorum aralarda almıyor. sizce emmemesinin sebebi pamukçuk mu? pamukçuğun geçmesi için önerebileceğiniz bir şey var mı? bir de sallamanın bebeğe bir zararı olur mu?(aslında hiç istemiyordum sallamak ama emsin diye mecburen sallıyorum) u arada bebeğim 65 cm ve 6kilo 200 gram gelişimi nasıl?

hocam kusura bakmayın biraz uzun oldu...Embarrassed
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağu 2008 Saat 10:55
Pamukçuk 3.5 aylık bebeklerde görülmez. Sezaryen le doğanlarda da görülmez, zira bebekler pamukçuk mikrobunu anne vajeninden alırlar. Birinci aydan sonra ağızda oluşan bakteriler pamukçuk oluşmasını engeller.Ancak çok kuvvetli antibiyotikleri uzun süre kullanırsanız pamukçuk oluşabilir.
Sizin gördükleriniz, dökülen ağız içi mukozasıdır. Bu durumda pamukçuğun aksine çocuk rahatsız değildir.
Sadece anne sütü ile beslenmesi çok iyiStar Gittiği kadar anne sütüne devam.
Sallanmak zaralı değil, hatta gazı için şarttır. Maalesef İngilizcesi biraz kıt bir şahsın yanlış tercümesi ile bu durum oluştu. Zararlı olan silkelenmesidir. İngilizce de sallamak "Rocking" dir . Halbuki o zararlı olan şey, "Shaken baby syndrom" dur.İnternette benim belirrtiğim gibi girerseniz, baya enteresan durumları okursunuz.Yoksa kucakta veya ayakta sallamanın hiçbir zararı yoktur. Allah hepimizi lisanı kıt doktorlardan korusun.Amin.
Sizin bebeğin boy ve kilosu alt sınırda ama normal sınırlar içinde.Merak etmeyin.

Düzenleyen Dr. Kadir Tuğcu - 19 Ağu 2008 Saat 10:56
Yukarı Dön
yeliz Açılır Kutu Gör
Kıdemli Üye
Kıdemli Üye

Puanlar: 1434
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağu 2008 Saat 11:30
hocam çok teşekkürler. peki emmemesinin sebebi ne olabilir?emmesini kolaylaştırmak için ne yapmam gerekir. ben emzirmeyi çok istiyorum ama o pek hevesli değil. bu durumda yapabileceğim bişeyler var mı?bir de daha iyi kilo alması için neler yapabilirim  tekrar çok teşekkürler....
Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 112786
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağu 2008 Saat 12:45
Her bebek kilolu olacak diye bir kaide yok. Eğer başka gıdaların varlığını çaktı ise, meme ile olan muhabbeti azalabilir, bu kötü bir şey, zira yapabileceğiniz pek fazla bir şey yok.O yüzden ek gıdaları gereksiz yere erken başlamayın diyoruz.Anne memesi haricindeki gıdaları vermeyerek tekrar anne sütüne döndürebilirsiniz ama dikkat edin bebek çok kilo kaybetmesin. Bebek hayatından memnun ise siz de memnun olun.BaşarılarStar
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.