Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Uzmanı Dr. Özkan Devran
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - kistik fibrozis
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumkistik fibrozis

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
helin Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 273
Mesajın Direkt Linki Konu: kistik fibrozis
    Gönderim Zamanı: 19 Oca 2011 Saat 18:50
 Merhaba.18 aylık bi oğlum var.çok sık hasta oluyo.faranjit laranjit orta kulak iltihabı geçirdi.ciğerler temiz deniyordu.ama hep bi hırıltılı hışıltılı solunumu vardı.burnu hep dolu gibi nefes alıyordu.6 aylıkken burun akıntısı hapşırma öksürük nöbetleri ile uyuyamama öksürüken kusma sorunu ile götürdük.alerjik astım dediler.ventolin pulmicort antibiyotik iğne verdiler.bir yıldır sık sık bronşit geçiriyo.hemen öksürük başlıyo.burnu akıyor hırıltısı hışıltısı hep var.üniversite hastahanesine götürdük.araştırma için reflü için test yaptılar.sorun çıkmadı.doktorumuz ter bezi testi istedi ve kistik fibrozisten de şüphelendi.açıkcası bu hastalığı ilk defa duyudum.araştırdım ve çok korktum.oğlumda böyle bi ihtimal var mı.ben çok terleyen ama aşırı terleyen biriyim.acaba bende ve oğlumda bu hastalık varmıdır.moralim çok bozuk Doktor Bey.astım dediler ona bu kadar üzülürken şimdi bi de kistik fibrizos çıktı.aydınlatırsanız sevinirim

Düzenleyen helin - 19 Oca 2011 Saat 19:02
Yukarı Dön
Dr.Özkan Devran Açılır Kutu Gör
Üye
Üye

Puanlar: 42
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 17 Şub 2011 Saat 00:16
Kistik fibrozis akcigerlerdeki bazı tus kanallarının iyi çalışmaması nedeni ile balgamın koyulaşarak bronşları tıkaması ve bu bronşların genişleyerek kistik hal alması durumudur. aynı bozukluk deride de olduğundan dolayı ter testi ile terdeki tuz oranına bakılır. kistik fibroz genetik bir hastalıktır. ancak terleme ile kistik fibrozun bir bağlantısı yoktur. Çocuğunuzdaki duruma gelince muhtemelen durumu bronşiolitdir. buda çocuklarda sık sık solunum sıkıntısı, hışıltılı solunum, öksürük, balgamla seyreden bir durumdur. En ufak bir üst solunum yolu enfeksiyonu bile aynı tabloya neden olur. açıkcası genellikle cocuk büyüdükce bu problemler ortadan kalkar. Eğer büyüme gelişme geriliği yapmadıysa, umutsuz olmanıza neden yok. Zor bir cocukluk gecirecek ama emin olun hayatlarının sonraki dönemlerinde gayet sağlıklı olacaktır
Yukarı Dön
helin Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye

Puanlar: 273
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 23 Şub 2011 Saat 14:29
oğlumda gelişme geriliği yok.85 cm 12 kiloda.doktorumuzda çocuk sağlıklı gelişmiş bi çocuk ama yinede bakalım dedi.cevabınız rahatlattı.iki defadır ter testini uygulayamadık.ter ölçümü yapılamadı yetersiz terleme dolayısıyla.artık yaz tatiline kaldı.
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.