Forum Anasayfası Forum Anasayfası > ARŞİV > Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu Arşivi > Düşmeler & Çarpmalar & Yaralanmalar ve Ortopedi
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - kızımla ilgili
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kilitli Forumkızımla ilgili

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
sevalbegum Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 37
Mesajın Direkt Linki Konu: kızımla ilgili
    Gönderim Zamanı: 19 Ağu 2008 Saat 12:02

Sn.Kadir Bey;

Sizi tanımış olduğum için çok mutluyum,bize bizim anlayacağımız dilden anlatıp ve o güzel örneklerinizle yapmış olduğunuz açıklamalar ilk önce teşekkür etmek istiyorum.çok afedersiniz ama bazen doktora para verip çıkıyoruz,çocuğumuzla ilgili bir şey soramıyoruz,tedavisi ile ilgili verilen yarım yamalak bilgilerden bişey anlamıyoruz.çocuğumuza akşam aniden bir şey olsa cepte beni arayın diye verdiği no’ya ulaşamıyoruz,,bunu gibi bir sürü şey….

Ama ben bu siteye üye oldum,sizin yazılarınızı okudum,inanın hayran kaldım,o kadar yakın hissettim ki,bir daha teşekkür ederim.

Şimdi 9 aylık 15 günlük olan kızım begüm ile ilgili beni rahatsız eden bir takım sorularımı iletmek istiyorum.

-bu sağlık ocaklarında verilen kan-vitamin-demir damlalarından kızıma hiç vermedim.yanlış mı yaptım yada yapıyorum?

- çalıştığım için kızımı ancak akşam eve geldiğimde emziriyorum acaba sütümü önce biraz sağdıktan sonra mı vermeliyim?(çocuk bakımıyla ilgili hurafeler yazınızda bu yokJ) çevremdekiler biraz sağdıktan sonra vermemi söylüyorlar.sebebi süt kızgım oluyormuş,böyle bişey var mı?

-geçen hafta Perşembe günü kızımın alnına futbol topu geldi,çok korktum,kusma,halsizlik olmadı,ben sabaha kadar bekledim,herhangi bir şey olacak diye.taze beyin olduğu için çok korktum,bu tür durumlarda ne yapmalıyız? Çarpmalar,vurmalar 9 aylık bir bebeğin beynini ne kadar etkiler?

-durup dururken beliren şiddetli kusmaların sebebi ne olabilir?mesela dün gece kusarak uyandı? Ve birkaç sefer daha kustu?acaba üşütmüş müdür?yoksa bu dayanılamayan agustos sıcaklarından mıdır?ne önerirsiniz?

-hocam bazen kızımın kafası alev alev yanıyor,ama ateşi yok,neden böyledir?

Çok tşkler ederim.

Saygılarımla

Seval Sözer

Yukarı Dön
Dr.KadirTugcu Açılır Kutu Gör
Uzman
Uzman

Puanlar: 113070
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağu 2008 Saat 12:29
Sağlık ocaklarında verilen demir ilaçları son derecede yanlış bir politikadır.Hastalığı önlemek ezberden herkezi tedavi etmekten herzaman iyidir.
Anne memesi inek memesi değildir. Anne memesinin depolama özelliği yoktur! O yüzden anne sütünün meme içinde bayatlaması veya kızışması( her ne demek ise) olamaz. İnek memesinde bile beklemekle süt bayatlamaz!!!
9 Aylık bebeklerde bıngıldak (fontanel) henüz kapanmadığından bebek kafaları elastiktir, boşuna merak etmişsiniz. Tabii bu işin ifratını yapanlar yok değil. Gene 9 aylık bir bebeğin kafasına abisi erik attı diye beyin MR'ı çekilen hasta biliyorum
Üşütmekle hastalık olmaz. Bu laf mikropların keşfinden önce söylenmiştir.Kusma ;sıklıkla çok yemekten,mikroplu bir gıda yemekten olur. Bundan başka mühim bazı sebeplerden de olur ama bunlar çok nadir ve özelliği olan durumlardır.
Kafasının sıcak olması, saçlarının hava akımına mani olması ve serinlemesini önlemesindendir, zararsızdır, böyle dedim diye hemen çocuğu saçını kesmeyin.

Düzenleyen Dr. Kadir Tuğcu - 02 Eyl 2008 Saat 13:49
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 19 Ağu 2008 Saat 12:38

çok ama çok tşk ederim,içim ferahladı yaaa....

şimdi internette sizinle ilgili yorumları okuyorum inanın hocam sizinle tanıştığım,sizin gibi bir doktordan bu tür bilgileri aldığım için çok şanslıyım.

ve bu zamana kadar KADIR TUĞCU ismini duymadığıma,sizi tanımadığıma çok üzülüyorum,,,, 

saygılarımla

Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ağu 2008 Saat 10:16
hocam günaydın,
kızımın pazartesi gecesi başlayan kusmaları hala devam etmektedir.sebebi ne olabilir?ne önerirsiniz?(9 ay 13 günlük)
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ağu 2008 Saat 10:30
Kusma durup dururken mi oluyor, yedikten sonramı oluyor? Bu arada kaka durumu ve şekli nasıl? Eğer ciddi bir kusma varsa kaka sayısı ve miktarı azalır. Eğer eskisi gibi kaka yapıyorsa çok yedirmekten oluyor derim.Kusmanın arkasından ishalde gelirse mikroplu bir şey yedi demektir.3 günden uzunbir süredir kusuyorsa doktorunuza bir gözükün derim.
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ağu 2008 Saat 10:45
hocam durup dururken oluyor,keyfi yerinde,dün sadece 1 kez kaka yaptı(sarı,çıvık),ishal değildi.çalıştığım için sadece akşam emzirebiliyorum,mama yemiyor.pınarın ilk adım sütünü aldık,biraz içti,onu da bıraktı,yani kızım sadece normal gıdalar alıyor,sabah kahvaltı,aralarda meyveli yoğurt, meyve,akşamlarını da emziriyorum.
suyu eksik etmiyorum.ama bu kusmasına bir anlam veremedim.
hazır meyveli yoğurtları önerir misiniz hocam?(büyümix,yopi...gibi)
Yukarı Dön
Üye
Üye
Simge

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ağu 2008 Saat 11:03
hocam yalnız sıklığını belirtmek istiyorum..
pazartesi gece başlayan kusma şiddetli yani çok miktarda 2 kez
salı sabah saat 8 : 30  1 kez şiddetli
bugün savah saat 8:30 1 kez  şimdilik,,,,

kızım kusan bir bebek olmadığı için beni korkutuyor...
Yukarı Dön
Uzman
Uzman

Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 20 Ağu 2008 Saat 12:14

Çalıştığınıza göre, gündüz bebeğe kim bakıyor?Bakanlar çok yediriyor olabilirler.Bu şekilde kusmalar ve kakada bozulma olmaması, aşırı beslenmeye bağlı kusma işaretidir.Bakıcılarla iyi iletişim kurun.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 5>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.