Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Eğitim / Öğretim / Gelişim > Diğer
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Okula başlama yaşı değişiyor
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Kapalı KonuOkula başlama yaşı değişiyor

Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
yasemin Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 107177
Mesajın Direkt Linki Konu: Okula başlama yaşı değişiyor
    Gönderim Zamanı: 01 Mar 2012 Saat 11:10
Okula başlama yaşı değişiyor

İlköğretimi 4+4+4 modeliyle kesintili hale getiren yasa teklifi Meclis Milli Eğitim Alt Komisyonu’nda önemli değişikliklere uğradı.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık başkanlığındaki komisyon çalışmalarını dün sürdürdü. Alt komisyonun raporu gelecek günlerde üst komisyonda ele alınacak.

60 ayı dolduran

Alt komisyon, ilköğretimde okula başlama dönemiyle ilgili olarak “5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayında başlar” ifadesini ekledi. Değişiklik bu şekliyle çıkarsa, çocuklar, 60 ayı doldurdukları yılın eylül ayında birinci sınıfa başlayacak. Mevcut uygulamada yaş limiti 72 ay.

8 yıl sonrası açık lise

Milli Eğitim Bakanlığı’nın halen 71 ilde uyguladığı okul öncesi eğitimi de zorunlu hale getirmeyen komisyon, benimsediği bu ara formülle zorunlu eğitime alma çağını bir yıl geriye çekmeyi hedefledi.

Diğer değişikliğe göre öğrenciler ilk kademe yerine ilköğretim ikinci kademenin ardından Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği açıköğretim programlarına katılabilecek.  Teklifte çıraklık yaşını 11’e düşüren düzenlemeden de vazgeçildi. Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) şartlarında en düşük çıraklık yaşı 14 olarak öngörüldüğünden, mevcut uygulamanın sürdürülmesine karar verildi.

LYS’ye de ayar

Komisyon üniversiteye girişte katsayı hesabına ilişkin hükümler de getirdi. 2013’teki üniversite giriş sınavında öğrencilerin puanlarına okul başarısı etki etmeyecek. Bu yılki üniversite giriş sınavındaki puanlama sisteminde ise değişiklik olmayacak. Alt komisyon, 2012-2013 eğitim döneminde yeni uygulamaya geçilmesini, bu sürenin Bakanlar Kurulu kararıyla bir yıl ileriye atılabilmesini öngördü. Teklif böyle kabul edilirse en geç Eylül 2013’te yeni sisteme geçilecek.   

Düzenleyen yasemin - 01 Mar 2012 Saat 11:13

Yukarı Dön
Gldn Açılır Kutu Gör
Katılımcı Üye
Katılımcı Üye
Simge

Puanlar: 466
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Mar 2012 Saat 15:33
nasıl yani kızım 2007 doğumlu kabul edilir ve hemen uygulanırsa bu eylülde ana sınıfına değil 1. sınıfamı başlayacak anlamadım ki ben bu yıl 2006 doğumlu olupta ana sınıfına gidenler ne olacak 2006 ve 2007 liler aynı sınıfta 1. sınıfmı okuyacak AngryAngryAngry benim çocuğum neden 1 yaş büyüklerle okusun ki hangi kuşağı kurban edecekler yine allah sizi bildiği gibi etsin emi ne diyim yaniCensoredCensoredCensoredCensoredCensored anneler anlamıştır ne demek istediğimiAngry
Yukarı Dön
Ziyaretçi Açılır Kutu Gör
Misafir
Misafir
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Mar 2012 Saat 15:39
Ben önümüzdeki dönem için bile kızımı hala pişmemiş görüyorum okula başlaması için,daha çişini bile tutamıyoken ben nasıl bırakıcam okula tek başınaConfused
Yukarı Dön
kumru Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Puanlar: 4651
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 01 Mar 2012 Saat 17:18
olacak iş var olmayacak iş varAngry5 yaşındaki çocuk ne kadar hazırdır? anneden kopup tam gün okula gitmeye?kemik gelişimi ne kadar olmuştur kalem tutmaya? konsantrasyonu ne kadar elverişlidir 45 dakika derse? yazılı sınav stresine ne kadar hazırdır?.....en sonunda beni ülkeden kaçıracaklar....Angry
tabakhaneye ne yetiştiriyoruz? zaten müfradatımız çok ağır...çocuklarımız hayatları boyunca %15 ini hatırlayacakları bilgilerle boğuluyorlar...bir de 5 yaşında başlarlarsa Angry
Yukarı Dön
duygu Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör
Simge
Dedektifler Odası Başkanı :)

Puanlar: 9950
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mar 2012 Saat 08:58
Kumru'cum ne kadar erken başlarlarsa o kadar erken zorunluyu bitirip evlendirebiliriz kızlarımızı değil mi? Satabiliriz.. Çalıştırabiliriz.. Hem ne kadar erken başlarlarsa o kadar akılları ermeden yapabiliriz bu işleri.. Geç başlarlarsa Allah korusun sonra zorunlu bitince akılları hepsine erer de ben okuyacağım diye tuttururlar sonra. (!!!!!!!) Okumasını istediklerimizi de birinci 4 yılın sonunda akılları ermeden 8-9 yaşında imam hatiplere de gönderebiliriz (!!!) O yaşta itiraz etmezler nasıl olsa!
Yukarı Dön
fatoş Açılır Kutu Gör
Pırlanta Üye
Pırlanta Üye

Puanlar: 16849
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mar 2012 Saat 09:20
Düşündükçe içime sıkıntı giriyor, Eylül ayında 5,5 yaşında ilkokula başlaycak çocuğumu devlet nasıl korumayı planlıyor acaba, hadi ben eğitim mi de geçtim, çünkü bu memlekette hayrına bir şey yapılmaz !!! Ben, kızımın o yaşta kendini nasıl koruyacağını düşünmeye başladım !! 
Yukarı Dön
kumru Açılır Kutu Gör
Altın Üye
Altın Üye

Puanlar: 4651
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 02 Mar 2012 Saat 19:39
Orjinalini yazan: duygu duygu Yazdı:

Kumru'cum ne kadar erken başlarlarsa o kadar erken zorunluyu bitirip evlendirebiliriz kızlarımızı değil mi? Satabiliriz.. Çalıştırabiliriz.. Hem ne kadar erken başlarlarsa o kadar akılları ermeden yapabiliriz bu işleri.. Geç başlarlarsa Allah korusun sonra zorunlu bitince akılları hepsine erer de ben okuyacağım diye tuttururlar sonra. (!!!!!!!) Okumasını istediklerimizi de birinci 4 yılın sonunda akılları ermeden 8-9 yaşında imam hatiplere de gönderebiliriz (!!!) O yaşta itiraz etmezler nasıl olsa!
inanmak istemiyorum, böyle istiyor olamazlar...asıl amacı biliyorum, eski çözümlerine devam etsinler...çünkü ucu garibanlara dokunuyorTongue
Yukarı Dön
duygu Açılır Kutu Gör
Kıdemli Moderatör
Kıdemli Moderatör
Simge
Dedektifler Odası Başkanı :)

Puanlar: 9950
Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: 03 Mar 2012 Saat 07:23
Dün de karma eğitimin yanlış olduğunu, kızlarla erkeklerin ayrı okullarda okuması gerektiğini beyan etti bazı politiklerimiz. Ölümü gösterip sıtmaya razı mı edecekler ne?
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz Sayfa  123 4>
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.