Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

OTO KOLTUĞU KANUNU HAKKINDA

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: ARŞİV
Forum Adı: F. Erkin Ültanır (Bebeğinize ürün satın alırken...)
Forum Tanımlaması: (ARŞİV) Sorularınız ve cevapları... (ARŞİV)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=31935
Tarih: 16 Nis 2024 Saat 19:30

Konu: OTO KOLTUĞU KANUNU HAKKINDA
Mesajı Yazan: erkinu
Konu: OTO KOLTUĞU KANUNU HAKKINDA
Mesaj Tarihi: 15 Eki 2011 Saat 15:36
Sevgili Anneler, Babalar,

Bildiğiniz gibi 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren ülkemizde,150 cm boy ve 36 kg. ağırlığın altındaki çocuklar için oto koltuğu kullanımı zorunlu halde getirildi. Bu tarihten sonra aranızda trafik polisi ya da jandarma trafik güçleri tarafından denetlemeye tabi tutulan oldu mu? Bir de bu kanunla ilgili  düşüncelernizi merak ediyorum. Benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Güzel bir haftasonu diliyorum hepinize...

Erkin ÜLTANIR

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Gamze
Mesaj Tarihi: 15 Eki 2011 Saat 16:22
Merhaba Erkin Bey,

Oto koltuğu kullanım zorunluluğu bence sadece kanun olarak kaldı ne bir denetim var ne de kanuna uyan.... Hala çocuklarımız ön koltukta anne kucağında gitmekte uyardığımız zamanda "birşey olmaz" ya da "çocuk durmuyor" şeklinde bahanelere sığınıyorlar... Bizimkisi sanki çocuk değil oğlum doğduğundan beri oto koltuğunda seyahat etmekte, kucak istediği zamansa mola veriyoruz...

Bizim sıkıntımız taksilere bindiğimize başlıyor oto koltuğu maalesef hiçbir takside yok açıkcası arabamız olmadan bir yere gitmeye korkar olduk... Bu konuya değindiğiniz için ayrıca teşekkür ederim... 

-------------
http://www.glitterfy.com/" rel="nofollow">

<a href="http://evimizelimizde.blogspot.com.tr/">http://evimizelimizde.b

Mesajı Yazan: Ziyaretçi
Mesaj Tarihi: 15 Eki 2011 Saat 23:00
Biz trafikte,oto koltuklu veya değil,kesinlikle herhangi bir denetimle karşılaşmadık ve şahitte olmadık..

Emniyet şeridinin gereksiz ihlal edildiği,kırmızı ışık ihlali,ters yön kullanımı gibi en önemli ve gerekli trafik kurallarının sık sık ve rahatlıkla göz ardı edildiği bir ülkede oto koltuğu kuralına uymasını kimseden bekleyemeyiz(!)..Hadi oto koltuğu zorunluluğunu geçtim gecen hafta Eminönünde en fazla 2 yaşında bir bebek ön koltukdaydı ve camda açıktı,arabada olmasaydım o çocuğu çekiverecektim ebeveyne ders vermek için,ama dayak yerdim kesinLOL

Oto koltuğu kullanıp çocuğunun sağlığını hiçe sayan kişilerden başka kurallara uymasınıda beklemek komik olur aslındaThumbs Down

Mesajı Yazan: duygu07
Mesaj Tarihi: 15 Eki 2011 Saat 23:52
Erkin Bey bu konuyu daha önce defalarca arkadaşlarımla konuşmuştum hatta onlara da sormuştum denetim oldu mu diye. Ama denetim falan yok... Mesela o kanun çıktığından bu yana 2 kez Ayvalık Antalya arasında yani toplam 4 kere gidip geldim. Ama hiç öyle bir kontrole takılmadım. 
Antalya içinde bizzat trafik polisiyle konuşup sordum bana "Bayan bu konular cix konular biz bunlarla uğraşmayız uğraştırmazlar" dedi... Yani kanun var ama uygulama sıfır. Bunu defalarca facebook sayfamda paylaştım dile getirdim ama yok bu kanun bana kalırsa uygulamaya asla geçmedi...Thumbs Down

Mesajı Yazan: sengul
Mesaj Tarihi: 15 Eki 2011 Saat 23:57

hergün araba kullanan biri olduğum halde daha hiç rastlamadım..ConfusedBeklemiyorumda zaten ..ConfusedTrafik kurallarının uyulmadığı bir yerde oto koltuğu  ???Wacko Bu kanun yürürlüğe girmeden alt yapısı oluşturuldu mu?Toplu taşıma araçlarında, taksilerde,...çocuklara ne gibi tedbirler alındı.

Çelişki üstüne çelişki...Hayatımızı önemsemiyoruz...Bu konuda hava yolları  daha temkinli....Sanırımm  Havada kurtuluş olmadıği için..LOL
üniversitedeki hocamız  bizler tesadüf eseri yaşıyoruz diyordu...Haklıymış meğer...

-------------
Kesinlikle çocuğuna “çocuk gibi” davranma.

Bu anneler olarak yaptığımız en büyük kabahat aslında.

Küçük olabilirler ama onlar da birey birey.

Mesaj Tarihi: 15 Eki 2011 Saat 23:57
http://www.maximui.com/products/cybex-pallas-fix-9-36-kg-isofix-oto-koltugu - http://www.maximui.com/products/cybex-pallas-fix-9-36-kg-isofix-oto-koltugu
Ben bu oto koltuğuna bayıldım bu arada söylemek isterim :))

Mesajı Yazan: sümeyye2
Mesaj Tarihi: 16 Eki 2011 Saat 11:26
merhaba,şehirler arası yolculuğa çok sık çıkmamıza rağmen böyle bir kontrole hiç raslamadım ,emniyet kemeri kanunu ne kadar denetleyebiliyor ki memurumuz oto koltuğunu denetlesin !benim oğlum da 3 yaşında bir araba tutkunu izin versek direksiyonu ben kullanıyım baba diyecek kadar ,çocuk koltuğuna oturtmak için polis var ceza yazar diyoruz ama bu ceza anlaşılan sadece çocuk korkutmada kullanılıyor ne yazık ki ...aynı uygulama Almanyada var nasıl cezalar veriyorlarki uygulanıyor,almanyadan gelen çocuk misafirimiz ilk okul yaşlarında arabamızın arkasına oturdu arka koltuktaki emniyet kemerini bağladı eşimle şöyle bir baktık birbirimize belkide ilk kez kullanılıyordu arka koltuktaki emniyet kemeri !bu konu da da bilinçlendirilsek çook iyi olumaz mı?

-------------
http://lilypie.com">

Mesaj Tarihi: 16 Eki 2011 Saat 19:07

Hepinize iyi akşamlar diliyorum öncelikle,

Sitede birçok değişik şehirden üye olduğu için,İstanbul dışındaki uygulamaları merak etmiştim öncelikle. Ancak asıl amaç, tabii ki anne ve babaların bu konuya dikkatini bir kez daha çekmekti. Yasa çıkmadan 3 ay önce bu konuyla birebir ilgili bir üst düzey emniyet yetkilisi ile yaptığım toplantıdan sonra, bu yasanın sadece kağıt üzerinde kalacağından son derece emindim ve öyle de oldu. Yaptığımız konuşmada bana söylediği tek bir cümleyi aktarmam yeterli olacaktır herhalde: "Elimizde mezura ve baskülle mi gezeceğiz polis olarak? Ebeveynler çocuklarını düşünmüyorsa, biz mi düşüneceğiz?" Haksız da değil bana cümlenin ikinci bölümünde. Eğer bir anne ya da baba çocuğunu düşündüğü için değil de kanundan korktuğu için bir oto koltuğu aldıysa/ alıyorsa,evladına olan sevgisini ciddi şekilde sorgulaması gerekir. Ancak durum, aslında o yetkilinin bana söylediği gibi. Bu kanun çıktıktan sonra öyle değişik ve dehşet verici tepkiler gördüm ki kanuna karşı,anlatsam inanmakta güçlük çekersiniz. Ve bu işin eğitimle,öğretimle alakalı olmadığını da maalesef bu süreçte gördüm. Olay, tamamen evlatlarımıza duyduğumuz sevgiyle,onları ne kadar umursadığımızla alakalı.
Yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için hepinize çok teşekkür ederim.

Sevgilerimle,

Erkin ÜLTANIR

Mesajı Yazan: febaa2
Mesaj Tarihi: 17 Eki 2011 Saat 10:05
selam katılmamak elde değil bu arada yapılan bir araştırmadada lüks araç kullananlarında araba koltuğunu daha az kullandığını göstermiş hepsine aynı şeyi söyleyemeyiz ama 250 bin euroluk araçlara binenlerde araç koltuğu yokEvil Smile
çok üzüzcü erkin beyin yazdıklarının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor
çocuklar o kadar akıllılarki kızımın kemerini çok yakın bir yere 50 mt kadar gideceğimiz zaman bağlamayalım diyoruz hayır nbenim kemerimi bağlayın diyor daha 3 yaşında

Mesajı Yazan: PinarTN
Mesaj Tarihi: 17 Eki 2011 Saat 10:16

doğduğundan beri sürekli koltuk kullanıyoruz ama hiçbir denetime şahit olmadım

başka şehirden bi arkadaş tanıdığı iki kişinin ceza yediğini söylemişti ama forum ortamı ve eski bi konu olduğu için şehri hatırlayamadım.

-------------
http://www.glitterfy.com/">

Mesajı Yazan: aibü
Mesaj Tarihi: 17 Eki 2011 Saat 13:55
oğlum 5,5 yaşında ve doğduğundan beri oto koltuğuyla yolculuk yapıyor. daha hiç denetlendiğini görmedim. her denetimde zaten koltuğunda olduğu için birşey dememişlerdir diye düşünecekken, hala oto koltuğunda oturmayan, hatta ön koltukta annesinin kucağında oturan çocuklar olduğuna göre demek ki bakılmıyor diye geliyor aklıma. kesinlikle insanın çocuğuna verdiği değerin bir ölçütü bence oto koltuğu kullanımı. bunun parayla falan da bir ilgisi olduğuna inanmıyorum çünkü çok uygun fiyatlı koltuklar da var piyasada.

-------------

Mesaj Tarihi: 18 Eki 2011 Saat 01:06
Sizlere geçen sene Antalya'da bir bebek mağazasında yaşadığım bir olayı anlatayım. Bir beyefendi çocuğuna oto koltuğu almış,mağazadan ayrılırken, bir jipten inen ve mağazaya giren başka bir beyefendi oto koltuğu ile mağazadan ayrılmak üzere olan beyefendiye "Kardeşim neden satın alıyorsunuz oto koltuğunu? Bakın sizler yüzünden biz de almak zorunda kalıyoruz. Birlik olsak ve satın almasak böyle bir kanunu uygulayamazlar. Boşuna para veriyoruz böyle zırvalara!". Oto koltuğu alan beyefendinin suratındaki dalgalanmayı ve şaşkınlığı tahmin edebirsiniz sanıyorum. Sadece O değil,herkes şok oldu mağazada tabii ki. Toplum bilinci düzeyi bu olan bir ülkeden çok da fazla bir şey beklemek çok doğru değil galiba...

Mesajı Yazan: Şehnaz
Mesaj Tarihi: 18 Eki 2011 Saat 09:18
Erkin Bey çok güzel bir konuya değinmişsiniz. 
Ben Ankara'da oturuyorum. Bu yasa çıkmadan oğlumun güveni için (2008 doğumlu) oto koltuğu aldık. Sonra bu yasa çıkınca çok sevindim. Arabalara bakmaya başladım. Erkin bey oto koltuğu almak şöyle dursun çocukları, bebekleri ön koltukta annelerin kucağında gördüm. Hatta bir kere baba arabayı kullanırken gördüm. El kol işaretiyle yanlış yaptığını belirtmek istedim, bana el salladılar. 
Kısacası kesinlikle bu konuda Ankarada bir ceza uygulaması, bir kontrol yok. Yani Ankarada bir kez dahi durdurulup oto koltuğumuz olup olmadığı sorulmadı. 

-------------
Yaşama Sebebim Canım Oğlum Seni Çok Seviyorum

Mesajı Yazan: berayim
Mesaj Tarihi: 18 Eki 2011 Saat 12:48
merhaba arkadaslar ben belcikada yasiyorum ve burada cocuk koltuksuz araba goremezsiniz polislerde her daim kontrolde bizim ulkemizde insana deger yok ama elin memleketi insana cok deger veriyo cok onlarda diyebilir cocuk senin cocugun bizene diye ama denmiyo bizim ulkemizde ana baba umursamadiktan sonra kanun ciksa ne olur

-------------
http://lilypie.com"> http://lilypie.com">

Mesajı Yazan: beria
Mesaj Tarihi: 19 Eki 2011 Saat 17:33
burası türkiye diyerek başlayayım satırlara....
hakaret değil bu ülkeme gelen her söz, bana da bulaşır, işi kılıfına uydurmak, polis durdurduğunda, hastayı hastaneye götürüp sıra beklendiğinde,vb... milletvekilini aramak açısından dedim....

erzurumdayım az zaman değil, 6 aydır; şehre girerken 80 le hız cesası yedik, hayran kaldık kurallara... bu şehirde yaşamak güzel olacak gibi düşünürken, kural uymak acemiliğimizden(!) korkarak çok ceza yiyebileceğimizi de düşündük...
yaşadıkça öğrendik ki...korkumuz yersiz...
 ben artık otobüsle seyahat yapamıyorum, çocuk koltuğu takılacak yer yok, gerçi uçaklardaki sistem de çok komik de, son iki yolculuğumda kemer kendiliğinden açılıyordu...
bir arkadaş çocuğuyla 1, 5 yaşında yolculuk yapıyor, kızı ön koltukda, kendisi şoför... polislerin gözü önünden süzülüyor....
yani uzun sözün kısası erzurumda her türlü ceza var ama bu konuya henüz eğilinmiyor, bebek mağazaları henüz emniyetle irtibata geçmemiş olmalı....
neyse bilgisayar yeni formatlı bir çok proğram yok, düzensiz ve aklıma geldiği gibi yazdım, konuyu daha etraflıca değerlendirmek isterdim....
muhabbetle...

-------------
hadd bildirmek değil haddimi bilmektir, amacım...

Mesajı Yazan: lagrima
Mesaj Tarihi: 03 Ağu 2012 Saat 17:21
çok güzel yazmışsınız ama oğlum 4 ayı bitti ve imkanı yok yatmıyor orda . bir semtten bir semte gitmek eziyet oluyor uzun yolculuklarda mola verelimde surdan suraya da trafikte mola verilmiyor. arabada var ama oturtabilene helal oslun. ben kontrol edilmemesinden memnunum diyebilirim. biliyorum sakıncalı ama başka çözüm yok bilen varsa söylesin.

-------------
Rabbim sana emanet!!

Mesajı Yazan: y_bal
Mesaj Tarihi: 04 Ağu 2012 Saat 10:44
Orjinalini yazan: lagrima lagrima Yazdı:

çok güzel yazmışsınız ama oğlum 4 ayı bitti ve imkanı yok yatmıyor orda . bir semtten bir semte gitmek eziyet oluyor uzun yolculuklarda mola verelimde surdan suraya da trafikte mola verilmiyor. arabada var ama oturtabilene helal oslun. ben kontrol edilmemesinden memnunum diyebilirim. biliyorum sakıncalı ama başka çözüm yok bilen varsa söylesin.
  Bence gerekirse ağlasın koltuğunda bi süre ama muhakkak alıştırmaya bak derim canım.Beniz kızım doğduğundan beri kullanıyoruz kendisi başka yere oturmaz hatta o kadar benimsemiş fare gibi gider kurulur koltuğa arabaya binince.Çok gerekli ve yararlı emin ol  , atlatılan kötü bi anıdan sonra deneyimlerime dayanarak söylüyorum şükürler olsun ki koltuktaymış dedik ya olmasaydı ? kötü sonuçlar görebilirdik Allah korusun.Ani bi frende bile anne kucağında olan çocukla koltukta olanın sarsılma dereceleri farklı hakikaten.Şimdi gelecek kardeşimize devrolacak koltuğumuz abla kızımada koltuk yükseltici aldık evde sandalyelerde bile kullanıyo LOL  

-------------
http://lilypie.com">

Mesaj Tarihi: 05 Ağu 2012 Saat 02:18

Vallahi bu yazdıklarınızı siz bir kez daha okumalısınız. Bir laf vardır çok severim "TEDBİRİ AL TAKDİRİ ALLAHA BIRAK" diye...

İlk kızım sorun çıkartmadı ama ikinci kızım çok inatçıydı ve ben bebeğim 20 günlükken ağlasa da sızlasa da 600 km gittim, 2 aylıkken de 600 km döndüm. Şimdi 2 yaşında halen sevmez ama bebek bu birşeye mutlaka kanar yani kandırılır... Siz yapamıyor ve bunları yazıyorsanız sorun bence sizdedir. 

Hoş AyvalıK'a Antalya'dan her yıl gider gelirim ve 1 kez dahi polis beni bebeğiniz koltuğunuzda mı diye uyarmadı veya sormadı ama ben anne "akıllı anne" biliyorum ki bebeğimi 20 km hızla giden bir araçtan frenle bile fırlatma ihtimalim var ve o nedenle kesinlikle bağlarım koltuğuna canımı !!!

Mesaj Tarihi: 05 Ağu 2012 Saat 02:26
http://www.timsah.com/Oto-koltugu-carpisma-testi/edV0dAiG1R1 - BUNU DA İZLERSENİZ BENCE HARİKA OLUR !!!

Mesaj Tarihi: 05 Ağu 2012 Saat 21:58
bende akılsız annemi oluyorum :)

-------------
Rabbim sana emanet!!

Mesaj Tarihi: 05 Ağu 2012 Saat 21:59
Orjinalini yazan: y_bal y_bal Yazdı:

Bence gerekirse ağlasın koltuğunda bi süre ama muhakkak alıştırmaya bak derim canım.Beniz kızım doğduğundan beri kullanıyoruz kendisi başka yere oturmaz hatta o kadar benimsemiş fare gibi gider kurulur koltuğa arabaya binince.Çok gerekli ve yararlı emin ol  , atlatılan kötü bi anıdan sonra deneyimlerime dayanarak söylüyorum şükürler olsun ki koltuktaymış dedik ya olmasaydı ? kötü sonuçlar görebilirdik Allah korusun.Ani bi frende bile anne kucağında olan çocukla koltukta olanın sarsılma dereceleri farklı hakikaten.Şimdi gelecek kardeşimize devrolacak koltuğumuz abla kızımada koltuk yükseltici aldık evde sandalyelerde bile kullanıyo LOL  

tmm cnm sağol deniyorum zaten.

-------------
Rabbim sana emanet!!

Mesaj Tarihi: 06 Ağu 2012 Saat 01:02

bende akılsız annemi oluyorum :)

Estafurullah..... 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat