Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Erken ergenlik

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=55713
Tarih: 29 May 2022 Saat 01:58


Konu: Erken ergenlik
Mesajı Yazan: Siddartha
Konu: Erken ergenlik
Mesaj Tarihi: 31 Oca 2017 Saat 11:25
ERKEN  ERGENLİK

“Idiopathic isosexual precocity”; çocuklarda en sık görülen erken ergenlik tipi olup, hormonal değildir. Kızlardaki erken ergenliğin %80-90’ı, erkeklerde %40-60’ı bu tipdedir. Yapılan muayenelerde, endokrin bozukluğuna rastlanılmaz. Buradaki erken ergenlik sebebi; erken gonadotropik uyarılar veya, hedef organlarının normal seviyelerdeki Hipofiz gonadotropik hormonlarına gösterdiği hassasiyettir. Bu tiplerde, sadece klinik takip yeterlidir.
 
“Constitutional sexual precocity”; yani yapısal olanda, erişkin tipde meme dokusu, erişkin tipte kıllanma ve adet görme vardır. Erkeklerde, erişkin tipte kıllanma ve penis büyümesi vardır. Her iki cinsiyette de, gelişme ve iskelet yaşı ileridir. 
Bu tip erken ergenlik, bazen yarım kalır. Çoğunlukla kızlarda görülen bu tipte; sadece göğüsler büyür (premature thelarche) veya tek başına erişkin tip; koltuk altı ve kasık bölgesi kıllanmasi vardır. Bunlara; “premature adrenarche veya pubarche” denir. Bu bulgular tek başına normal ergenlik çağına kadar gidip, diğer bulgulara eşlik eder veya devam ederek, diğer bulgularla tam erken ergenlik oluşabilir.

Yukarda; Escomel’in, hakiki ergenlik ve ona eşlik eden gebeliğin bir örneği vardır.
 
Peru’lu bir kız olan Lina Medina, 1 aylık iken adet görmüş, 5,5 yaşında, 3kg. sağlıkılı bir erkek çocuk doğurmuştur. Resimde; 1 sene sonra, anne ve oğul görülmektedir. Lina Medina ile en son 28 yaşında görüşüldüğünde, her ikisi de sağlıklı ve normal görünümde idiler.

Bu tip çocuklarda tedaviler (Medroxyprogesterone veya Progesterone) tatmin edici değildir. Ayrıca da, bu tip tedavilerin gerekliliği tartışmalıdır.

Dr.Kadir Tuğcu
30 Ocak 2017Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat