Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bexsero ve grip aşısı

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=61729
Tarih: 28 Mar 2024 Saat 17:33

Konu: Bexsero ve grip aşısı
Mesajı Yazan: NAZLI35
Konu: Bexsero ve grip aşısı
Mesaj Tarihi: 03 Ara 2018 Saat 14:33
Hocam merhaba,
35 aylık kızıma yarın bexsero aşısı yaptıracağım.grip aşısını da yaptırmak istiyorum ilk kez grip aşısı olacak.grip aşısı ve bexsero aşısı arasında kaç gün ara vermeliyim.yada aynı gün vurulabilir mi?
Bexsero vurduran bir arkadaşım çocuğuna yüksek ateş yaptığı için(39 derece) ateş düşürücü verdi aşının etkisini azaltır mı?
Teşekkürler iyi çalışmalar

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 03 Ara 2018 Saat 19:20
1- Turkiye'ye, Bexsero asisi geldimi???  Yoksa yurt disindamisiniz?? 
2- Asilarin ates yapmasi; olabilir, atesi dusurmekde sart degildir. Ates olmasi bilakis, asinine calistigini 
 ( bagisikligin olustugunu) gosterir. 
3- Grip asisi ile Bexsero asilari; ya ayni gun, yada, en az 1 ay ara ile yapilir. 

Mesaj Tarihi: 03 Ara 2018 Saat 21:26
Evet hocam,Türkiye’ye geldi çok yeni sanırım bende tesadüfen duydum aşıyı yarın dr.a eczanden alıp yaptıracağız

Mesaj Tarihi: 03 Ara 2018 Saat 21:31
Evet hocam,Türkiye’ye geldi çok yeni sanırım bende tesadüfen duydum arkadaşım izmirde özel dr a yaptırdı ben kocaeli’ndeyim dr.a sordum yapıyoruz dedi ecz.ye sipariş verdik yarın yaptıracağım sanırım 2 ay sonra tekrar dozu yapılacak doğru mudur? 2 ay arayla 2 doz

Mesaj Tarihi: 04 Ara 2018 Saat 03:21
Bu Meningokok- B  asilari baya problem oldu…

European Medicines Agency'e gore;  Bexsero asisi, 2 ayliktan itibaren yapilabilir darken, 
FDA'nin, 2015'de,  bu asi icin sadece 10-25 yaslar arasina ruhsat vermesi ile, Europen Agency bu sayfasini
 kapatmis.. 

Yani  bu durumda, sadece FDA, tavsiyesine gore, asi sadece 10-25 yas araligina yapilabilir…

Hepatit-B asilarida ilk ciktiginda, 10 yas ve uzeri yapiliyordu, sonra giderek 2 ayliga kadar indi..
Bexsero asisi da,  zamanla bu sekilde inermi, bilmiyorum..
Simdiki bilgiler isiginda, (FDA dikkate alinirsa) Bexsero 10 yasindan kucuklere yapilmiyor. 

Doktorunuz ile gorusun, asinin Prospektusunu okusun..  
Hatta o Prospektusun, (okunabilir sekilde) bir resmini de bana gonderin. 

Mesaj Tarihi: 04 Ara 2018 Saat 05:11
In Brazil, Bexsero is approved for use in individuals from two months to 50 years of age. 
To date, GSK has distributed more than 20 million doses of Bexsero worldwide. In the US,
 the vaccine is currently licensed for adolescents (>11 years of age) and adults.Feb 7, 2018

Brezilya'da 2 ayliktan, 50 yasina kadar asi yapiliyor… VE simdiye kadar 20 Milyon doz asi yapilmis. Bu da; 10 milyon kisi eder..
Buna mukabil  USA'da; bu asi 11 yas ustune yapiliyor. 

Asagidaki Link; daha genis bilgi veriyor.. 
Turk Saglik Bakanligi, hangi kurumun tavsiyesine gore asi yapilmasina musade ediyorsa, ona gore yaptirin

https://www.ema.europa.eu/documents/smop-initial/chmp-summary-positive-opinion-bexsero_en.pdf

Mesaj Tarihi: 04 Ara 2018 Saat 05:30

ASI SEMASI: 

Posology

Table 1. Summary of posology

Ilk doz asinin yapildigi yas

Primary Immunisation

Dozlar arasinda zaman

Booster

Infants, 2-5 ay arasi

0,5ml  3 doz 

1 Aydan az olmayacak

12-15 ay arasi 3. (booster doz) asisi yapilir

Infants, 3-6 ay arasi

0,5ml 2 doz

2 Aydan az olmayacak

Infants, 6-11 ay arasi

0.5ml  2 doz

2 Aydan az olmayacak

2 yasinda 3. doz yapilir.Ilk serinin son asisi ile arada en az 2 ay olmalidir

Children, 12 ay-2 yas arasi

0,5ml  2 doz

2 Aydan az olmayacak

Ilk seri asilarda, 12-23 ay sonrasinda  3. doz yapilir

Children, 2-10 yas arasi

0,5ml  2 doz

2 Aydan az olmayacak

Bilgi yok

Adolescents (11 yasindan itibaren ve eriskinlerde

0,5ml  2 doz

1 Aydan az olmayacak

Bilgi yok.

a The first dose should be given no earlier than 2 months of age. The safety and efficacy of Bexsero in infants less than 8 weeks of age has not yet been established. No data are available.

2 Aydan evvel asi yapilmaz.

b In case of delay, the booster should not be given later than 24 months of age.

2-6 ay ilk asilarini olanlarda, booster doz 2 sene gecmeden yapilmalidir.

c See section 5.1. The need for, and timing of, further booster doses has not yet been determined.

d See section 5.1.

* There are no data in adults above 50 years of age.

ASILAR  MUTLAKA DERIN ADELE  ICINE  YAPILMALIDIR...  (asla deri alti yapilmaz!!)

Mesaj Tarihi: 04 Ara 2018 Saat 14:32
Bexsero prespektüfü

http://m.YollaYap.com/bbtc/154392230530.jpg">

Mesaj Tarihi: 04 Ara 2018 Saat 20:50
Acilmiyor.

Mesajı Yazan: esra_s
Mesaj Tarihi: 14 Oca 2019 Saat 12:11
hocam şimdi FDA göre mı davranalım, ne yapalım. men B aşısı 2aydan itibaren mı 10yas mı ? oğlum 15 aylık. 13aylikken 1 doz yapıldı. doktoru bunu bile salgın yok diyerek bize bıraktı ki men B konusunda bir bilgisi olduğunu sanmıyorum. 

Mesajı Yazan: dmtcyln
Mesaj Tarihi: 24 Oca 2019 Saat 10:19
Hocam MErhaba,

bexsero aşısını ilk kez duydum 2,5 yaşında kızım, 10 yaşından evvel yapılmaması mı gerekiyor? bu aşı ne için koruma sağlıyor, yapılması gerekli midir? Size danışmak istedim.

Teşekkür ederim

Mesaj Tarihi: 24 Oca 2019 Saat 19:16
ILK sayfada konu ile  ilgili yazi var. 

Mesajı Yazan: yayan
Mesaj Tarihi: 23 Eki 2019 Saat 01:36
Hocam bexsero aşısı ile ilgili güncel bir bilgi var mı. Yani eski mailler yeterli mi, yeni bir gelişme oldu mu acaba. Teşekkürler.

Mesaj Tarihi: 23 Eki 2019 Saat 02:55
Eski mailler gecerli. Su anda Turkiye'de bir Meningokok salgini yok!

Mesajı Yazan: peperutka
Mesaj Tarihi: 29 Eki 2019 Saat 22:45
bu ası mecburımı yanı sartmı

-------------
http://lilypie.com" rel="nofollow">

Şapkadan tavşan çıkarmayı marifet sanıyorlar. Ben kalbimden '' ÖKÜZ '' çıkardım hey yavrum hey :))
<

Mesaj Tarihi: 30 Eki 2019 Saat 01:20
kesinlikle HAYIR..  Mecburi olsa; devlet ucretsiz yapar. 
SAKIN bu tuzaklara dusmeyin. 

Mesajı Yazan: Akin
Mesaj Tarihi: 16 Kas 2019 Saat 11:34
Merhaba kadir bey.sizi cok ozluyoruz ...Sizin gibi bilgili  doktorlar artik ulkemizde yok maalesef.siz kizimi 12 yasina kadar buyuttunuz  kuzucuk kuzucuk diye...fakat su an kafam cok karisik .kizim 18 yasina geldi  hpv asisi olmadi .olanlarinda cogunda  farkli yan etkiler ciktigi soyleniyor .beyinde hasar ve sara krizi gibi nobetler gecirdigi goruluyormus ..daha henuz asiyi yaptirmadim .bexsero  icinde yazilarinizi dikkatli bir sekilde okudum .simdi ben yaptirmaliyim bu iki asiyi sizce .!soner yalcinin kara kutu kitabini da okudum 🙂kafam iyice karisti .birde oglum oldu sizden sonra o da 8 yasinda  onada bexero yaptirmadim .dusunmuyorum da .gittigimiz doktor da haci adaylarinin bu virusu tasidigini arap ulkelerinin ulkemize geldini yaptirmamiz gerektigini soyledi...size danismadan hic bir sekilde hareket etmiyecegim ...simdiden tesekkurler

Mesajı Yazan: elif86
Mesaj Tarihi: 03 Nis 2022 Saat 10:30
Ee biz yaptırdık🥲🥲🥲bu yazıları yeni görüyorum okadar araştırdım ama herkes yaptır dediği için yaptırmak zorunda kaldkı

Mesaj Tarihi: 03 Nis 2022 Saat 18:31
Sadece HPV asisi (Gardasil) yaptirin. Bexsero, gerekmiyor, zira bunun mikrobu Turkiye'de yok. 
Turkiye'de şu anda gorulen Menenjitlerin TAMAMI; Hib menenjiti ve SADECE, 2,4,6 ve 18 aylikta yapilan 5'li karma
 asilari yapilmamis ( asi karsiti ailelerin) cocuklarinda goruluyor. 

Mesajı Yazan: Irmk
Mesaj Tarihi: 09 Haz 2022 Saat 00:08
Merhaba kadir bey oğlum 5 yaşında (66 aylık) menenjit aşısı hiç yaptırmadım Türkiye de NİMENRİX + BEXSERO

veya

MENVEO + BEXSERO

veya

MENACTRA  + BEXSERO 

Şeklinde uygulanıyormuş çevremdeki herkes yaptırmış öneriniz nedir acaba şimdiden teşekkürler.

Mesaj Tarihi: 09 Haz 2022 Saat 08:20
Şu anda Türkiye'de bir Meningokok salgını yok. Benim bildiğim; son 20 seneden beri de hiç olmadı! 
Ayrıca: Türkiye ve Avrupa ülkelerinde, Meningokokların SADECE "B-Tipi"  menenjit yapabiliyor.
Geri kalan; A,C,Y ve W135 tiplerine SADECE Afrika'da, "Menenjit kuşağı" denilen ülkelerde rastalanılıyor.
Bu sebeple, Nimenrix, Menveo ve Menectra aşıları Hac zamanı Hicaza giden bu "Menenjit kuşağı" ulkesi
hacılarına yapılıyor(du). Ayrıca, eskiden Arabistan hükümeti, bütün hacılara bu aşılardan birini olma mecburiyeti 
getirmişti. Bu sene istenecek mi bilmiyorum. 
Bunun haricinde, Türkiye'de bu aşılarla rutin olarak bütün çocukların aşı olmasının bir tek aşı firmasına 
ve aşıyı yapanlara faydası vardır. Aşının maliyetini bir sorun. 
Meningokok -B tipine karşı bir tek; Bexsero aşısı koruyucudur. (722.28TL)
Ayrıca; aşı sadece 3 sene koruyor. 3 sene evvel aşı olanlar, şimdi hiç aşı olmamışlarla aynı durumda.
Karar sizin. 

Mesajı Yazan: Aslansmom
Mesaj Tarihi: 31 Ara 2022 Saat 10:25
Hocam merhaba cocuguma ugandali bakıcı gelecek pazartesi günü covid aşısı olmuş falat menenjit aşısı olmamıs benim oglum ya 2 ya 4 aylıkken megingokok aşısını olup çok fazla ateşlenmiş ve bacal agrısı yasamıstı bende sizin yazıları okuyunca devamını yaptırmadım yaptırmalı mıyım?

Mesaj Tarihi: 31 Ara 2022 Saat 18:41
Gerek yok. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat