Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Skar Yapmayan Saç Kaybı-3 Yaş

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: ARŞİV
Forum Adı: Alerji & Cilt & Saç
Forum Tanımlaması: Arşiv
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=62662
Tarih: 19 Nis 2024 Saat 10:31

Konu: Skar Yapmayan Saç Kaybı-3 Yaş
Mesajı Yazan: gete
Konu: Skar Yapmayan Saç Kaybı-3 Yaş
Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 11:00
Hocam Merhaba, 3 yaşındaki oğlum doğduğun beri belirli periyodlarla saç dökmekte olup, skar yapmayan saç kaybı teşhisi koyulmuştu, Dvitamini/Demir/Çinko/Biotin ve sair testleri yapılmıştı. Özellikle ateşlendikten 2 hafta sonra saç dökmekte iken, şimdilerde ateşlenmeden geçirdiği nezle/grip sonrası da dökmeye başlamıştır. Aynı testleri yeniden yaptıracağız, en son geçen sene yapılmıştı ve takviye vitamin almıştı. Doktoru ;Prof.Orhan Baransu hocamız tam olarak altta yatan nedeni belirleyememiş ancak vitamin takviyesi için çocuk doktorumuza yönlendirmişti. Ayrıca gittiğimiz diğer doktorumuz Prof. Tuğrul Dereli ise vücudun strese bağlı saç dökebileceğini ancak altta yatan nedeni tam olarak belirleyemeyeceğimizi, bu işin çocuk her strese girdiğinde tekrarlanacağını belirtmişti. Ateş/stres gibi nedenler gözönüne alındığında mantıklı gelse de, tüm bu etkenler olmadan şu dönemde yaşadığı saç kaybına bir anlam verememekte, o zaman da yine Dvitamini/Demir eksikliği gündeme gelmektedir. Yapmayı eksik bıraktığımız ya da teşhisi için yapmayı önerdiğiniz bir husus var mıdır? Zira hem fiziki hem de psikolojik sağlığı açısından süregelen saç kayıplarına bir çare bulmak amacındayız. Teşekkürler.
Not: Çocuk 2,5 yaşına kadar anne sütü alan, normal doğumla dünyaya gelen, yumurta-süt-peynir-yeşil sebze-et-meyve gibi beslenme programı olan bir çocuk. Ancak sanırım beslenme ile takviye olunamayan vitaminleri de ağız yoluyla dönem dönem doktor önerisi ile almıştı. 
Saygılarımla.

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 18:54
1- ".... Dvitamini/Demir/Çinko/Biotin ve sair testleri yapılmıştı…."  
Sanki sac dokulmesinin sebebini biliyorlarmis gibi, haybeden yapilmis bir suru test!!! Tamamen duygusal!!
2- Sakin bu dolandiricilara para kaptirmayin!! 
3-  "....  hocamız tam olarak altta yatan nedeni belirleyememiş ..." Kim belirlemis ki, o belirliyecek!!! Laf!
4- Strese bagli olarak, sadece; "Pelat" denilen, bir sac dokulme cinsi vardir. Bu tip sac dokulmesi, 2-3 cm
capinda daireler seklinde olur. Ayrica da, 3 yasinda NE STRESI???   Yetimhanede, bakilan kimsesiz bir 
cocuk mu?? 
5- Kesinlikle, Vitamin veya Mineral eksikligi degil...  Bosun bu tip ilaclara para vermeyin..
6- Bu sekilde, sik sik olan sac dokulmelerinde, ilk soracagim sual;"-Evde Thallium ihtiva eden Fare zehiri 
kullaniliyormu?"  olur...
Yoksa,  ve butun sacli deride, yaygin sac dokulmesi varsa; Ectodermal Displasia bakarim...
Yuzunun (onden) ve sac dokulen yerlerin resimlerini gonderin. 

Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 19:27
Hocam 4. maddede yazdığınıza cevaben; dairesel dökülmeler şeklinde değil, göndermiş olacağım resimleri, kolaylıkla tespit edebilirsiniz.
Ayrıca bize de çok saçma geldi "stres" bahanesi ancak ateşlenme ile vücudun strese girebileceği hususunda ikna olmuştum ki dediğim gibi 3 yaşına kadar 3 ateş 39a varmadı bile.
Çalışan anne babanın; evinde oyun ablası, ananesi, babannesi ile huzurla zaman geçiren bir zamane çocuğundan bahsediyoruz tabi.

6. maddeye cevaben; Evde herhangibir fare zehiri bulundurmadığımız gibi, apartman hayatı yaşıyoruz, apartmanda kullanıp kullanılmadığı hususunda yöneticimize danışırım ama sanmıyorum.

Yüzünün resmini hemen iletiyorum, dökülen yerleri ise akşam göndermiş olacağım.

Bilginiz olması açısından en son Eylül 2018'de yoğun saç dökülmesi yaşandı, bugüne kadar iyiydi ancak yeniden dökülmeye başladı.
Boy: 105
Kilo : 20

Teşekkürler.

Saygılarımla.

Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 19:37
Hocam resmi aşağıda gönderdim

Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 19:53
www.yollayap.com     sitesinden gonderin.. 
Hic mi eski yazdiklarimi okumadiniz? 

Mesajı Yazan: gmzek
Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 20:52

Hocam site kurallarından okuyup yüklemiştim bir önceki resmi, yalnızca sizin görebileceğiniz formatta oluşturulduğu zannıyla. Silinmesi için başvuruda bulunacağım.

Belirttiğiniz tanıya gözattım, sizin için gerekli olduğu düşüncesiyle, belirtiler arasında geçen “terlemememe” durumunun mevcut olmadığını, dişlerinin 6 aydan itibaren çıktığını, tırnaklarda şekil bozukluğu olmadığını belirtmek isterim.

Teşekkürler.

Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 23:02

Mesaj Tarihi: 21 Şub 2019 Saat 23:43
Ecrodermal Displazi degil.. 
Sac dokulen bolgelerde, yeniden sac cikiyormu?? 

Mesaj Tarihi: 22 Şub 2019 Saat 00:55
Dökülme ile orantılı olarak arkadan hemen saç geliyor hocam. Şu an gördüğünüz saçlı bölgeler, 2018 Eylülde dökülüp yerine gelen yeni saçlar mesela. Şu an kafa derisinde de kaşıntı var. Geçtiğimiz seneye kadar konaklar da vardı ancak doktorumuzun önerisiyle saç şampuanı olarak haftada bir ketoral kullandık ve konaklar geçti. Halen kullamıyoruz.
Son kullandığı ilaç türevleri, prospan şurup ve umca damla zaten başkaca da bir ilaç kullanmadık çok uzun zamandır. Şu ara sık nezle oldu. Ateş olmadı, şimdiye kadar bir kez antibiyotik ve bir kez de enfluvir kullandı. Grip aşısı var.
Dvitamini değeri, geçen sene (ocak 2018) “6,5” çıktığı için dvit kullanmıştı.
Teşhis için yardımcı olması amacıyla veriyorım detayları.
İlk yaşından bu yana ortalama yapacak olursak senede iki kez saçları döküp, yenileri çıkıyor.
Teşekkürler.

Mesaj Tarihi: 22 Şub 2019 Saat 03:40
Verilen ilaclarin tamami uc-kagit..
Hele UMCA, en rezil olani.. Ufak bir Tekirdag rakisi kadar ALKOL(Ethanol) ihtiva eder.. Usyunu okuyun..
Cocuk kafa buluyor.. 
O ilk aylaraki konaklar bir uyari yapmis olabilirler.. 
Yenisi geldigi icin, durum cok farkli.. Pesini birakin, aralari acila acila, zamanla tamamen duzelir. 

Mesaj Tarihi: 22 Şub 2019 Saat 11:44
Hocam hepsinin etken maddesini bile araştırdım, umca ve prospan ın ortak noktası ethanol. Sözde ethanol, bitkinin özütünü çıkarmak için kullanıyormuş da, sonra uçuyormuş da...
Hatta üretici Alman firmasına mail bile attım. Daha önce böyle bir şikayet geldi mi, yan etkisi olabilir mi diye sordum, gerçi onlar da ne kadar doğru cevap verecekse...
Altta bir hastalık yatmıyorsa işin peşini bırakmak lazım tabi ama çocuğun estetik kaygısı yaşayacağı dönemde, psikolojik olarak durumdan etkilenmesinden endişe ediyorum. Malumunuz çocuklar acımasız, yetişkinler ise meraklı. Şu an oğlum veya diğer çocuklar anlamasa da, anlayacakları yaşları yakın. Kaldı ki yetişkinler de bağıra bağıra meraklarını giderme peşinde, sanki biz görmüyoruz ya da sorgulamıyormuşuz gibi.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Mesaj Tarihi: 22 Şub 2019 Saat 19:26
Ethanol ucuyorsa; niye "Muhteviyat" listesinde ADI geciyor?? 
Saclarini kisa kestirirseniz, merak uyandirmaz. 

Bir de sormayin unutmusum!!!  Sac tellerinin bir ozelligi varmi??? Bebek saci gibi, kadife dokusu gibimi,
 yoksa eriskin sac ozelliginde mi?? 

Mesaj Tarihi: 22 Şub 2019 Saat 21:16
Saçları ince telli hocam çok belirgin bir özelliği yok, yeni çıkanlar yumuşak ama sonra düzeliyor, mikroskopla da incelenmişti “woody hair” olabilir mi diye ama değilmiş zaten görünüm olarak da o tanıya uymuyordu. Mikroskobik incelemede bazı saç telleri değişik demişti doktorumuz ama üzerinde durmayı gerektiricek nitelikte değil demişti.

Bu arada Alman firmadan cevap geldi prospan ile ilgili, daha önce böyle bir durumla karşılaşmadıklarını belirtmişler ancak her nedense konuyla ilgisiz olarak “in general, children should not be left unsupervised and uncontrolled on medications” yazmışlar. Sanki doz aşımında böyle bir durumla karşılaşılabilir demek istemişler zımni olarak ki zaten doz aşımı yaşanmadı.

Mesaj Tarihi: 22 Şub 2019 Saat 21:18
Bir de önemi var mı bilmiyorum ama dökülen saç tellerinin kökleri siyah hocam, ilk yaşlarında dökülenlerin kökü beyazdı diye hayırlıyorum.

Mesaj Tarihi: 23 Şub 2019 Saat 00:05
O ilaclarin prospektusunde, " ilac alirken, Arac kullanmayin"  diyor mu, demiyor mu?? Bu kadar basit!! 
Eriskinlerde bile alkol etkisi oluyorsa, cocukta olacaklari siz Dusunun.. 
2- Saclarla ugrasmayin, genetik bir olay, yapilacak bir sey yok, zamanla duzelebilir. 

Mesaj Tarihi: 23 Şub 2019 Saat 00:51
İlginiz için çok teşekkür ederim hocam, sağlıcakla kalın.

Saygılar, sevgiler.

Mesaj Tarihi: 08 Mar 2019 Saat 17:44
Hocam Merhaba,

Oğluma 3 yaş kontrolü için kan tahlili yapıldı, sonuçlar aşağıda belirteceğim şekildedir. Çocuk doktorumuz yalnızca D vitamini eksik olduğunu tespitle, devit 3/günde bir defa/10 damla ve 20-25 dk güneş banyosu önerdi.
Diğer değerlerin ise normal olduğuna kanaat getirdi.
Hem Devit 3, hem de diğer değerler için takdirinize sunarım, özellikle biotin'in saç kaybındaki etkisi düşünülürse takviye edilmesi gereken bir değer midir?

Hocam bir de şunu belirtmek isterim ki, TR'de bulunmayan ilaç/vitamin takviyesi öneriniz varsa, Amerika ve Avrupa'dn ilaç temin etme imkanım var, bu nedenle önerilerinize açığım.

Diğer yandan şunu da sormak isterim, D vitamini ile ilgili yazılarınızı da okudum, güneşin önemi malum ancak geçmiş senelerde de hem çinko hem biotin hem dvit/güneşlenme takviyesi yapmamıza rağmen, belli bir zaman sonra yine aynı seviyelere inmiş değerler. Peki biz sürekli belirli aralıklarla takviye mi yapmalıyız? Vücutta bu değerlerin neden düşük olduğuna ilişkin bir araştırma yapılması lazım gelmez mi? Çünkü yaz ayında güneş koruyucu olmadan güneşlendi, biotin eksikliğine iyi geldiği söylenen rafadan yumurta, muz yedi ki bunlar normal beslenmesi zaten... besin takviyesi yetmemiş, kan ölçümünden sonraki takviye vitaminler de etkisini yitirmiş.

Saygılarımla.

Mesaj Tarihi: 08 Mar 2019 Saat 17:53

http://m.yollayap.com/bbtc/155205670039.pdf

Mesaj Tarihi: 08 Mar 2019 Saat 19:39
Boyle sacma sapan islerle ugrasmayin!! 
1- D vitamin eksikligini bu dozlarla kapatamazsiniz. Hemen 1 defa 1 Ampul Dvit3 icirin, bu yaz bol Gunes
 gorsun, Eylul ortasi sadece; D vitamin seviyesi baktirip bana yazin. 
2- Cinko eksikligi olabilmesi icin; Vegan diyet uyguluyor olmasi gerekir.. 
3- Ne yani, kellere; "Biyotin" verilince, saclarimi cikiyor??? Laf!!! 

Mesaj Tarihi: 08 Mar 2019 Saat 22:51
O halde Biyotin için birşey yapmayalım diyorsunuz Hocam. Demiri de normal herhalde.
Dvit3 1 ampul içirip dediğiniz doğrultuda geri dönüş yapacağım size.
Teşekkür ederim.

Mesaj Tarihi: 08 Mar 2019 Saat 23:02
Dogru!  
Gunde en az; 600ml sut/sutlu gida, 1 kuru kofte kadar etli gida ve biraz meyva almasini garantiye alin,
ustune ne yerse, yesin. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat