Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

pfapa veya fmf

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=63673
Tarih: 19 Nis 2024 Saat 10:08

Konu: pfapa veya fmf
Mesajı Yazan: melisela
Konu: pfapa veya fmf
Mesaj Tarihi: 05 Eyl 2019 Saat 10:35
Hocam merhaba, size daha önce de çok kez ikizlerimin kız olanının ateşlenmesini yazmıştım. Kızım son 1 senedir ayda 1 olmak üzere 39-41 arasında ateşlenmeye başladı. En son nefroloji kontrolünde fmf için  test verdik. onun sonucuna göre pfapa olup olmadığına karar verilecek. Ateş 1 hafta sürüyor. Crp, fibrinojen, sedimentasyon değerleri ateşli iken çok yüksek çıkıyor. En son ateşlenmesinde 4. gün antibiyotik verdiğim için doktor teşhisi koymadı diğer ateşlenmesinde kan aldırıp faxlamamızı söyledi. Eğer pfapa veya fmf çıkarsa nasıl bir yol izleyelim? Sanırım kortizon uygulanıyormuş. Kızımın genetik geçişli böbreklerinde kistler var. Bu ilaçlar daha çok zarar verir mi?Eğer teşhis koyulursa bademcik ameliyatını önerirmisiniz? Biz ne yapacağımızı şaşırdık. Sizin görüşleriniz bizim için çok değerli. Yardımınızı bekliyorum hocam. Saygılar

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 05 Eyl 2019 Saat 19:55
1- Turk doktorlari, FMF hastaligini bilmezler.. FMF'de, ESAS onemli bulgu, Bilhassa sabah erken saatlerde 
gelen Karin agrilaridir. Ates; her FMF hastasinda olmaz ama Karin agrilari HER hastada vardir. 
Uzun boylu testlere, tetkiklere de gerek yoktur... Colchium tablet gunde 1 tane verirsiniz, ertesi gun
karin agrilari gecerse, FMF dir, ilaca devam edilir.  Bu kadar basit!!! Gerisi soytariliktir.
2- PFAPA'nin neden ve nasil  oldugu kesin degildir. Sizde bu arazlarin 
-Muntazaman her ay ayni gun olan ates.
-Boyunda yaygin Lenf bezleri.
- Farenjit ( Bogaz  de visne rengine yakin kizariklik)
- Agiz icinde yaygin Aftlar olacak..
Yoksa klasik Turk doktor  kafasi ile, her ATESI olana PFAPA denmez...

Ben olsam hepsinde bos veririm..  

Mesaj Tarihi: 06 Eyl 2019 Saat 11:47
Bende boş vermek istiyorum hocam ancak ateş 1 hafta boyunca çocuğu mahvediyor. 41,5 olduğu oluyor. Ateş düşürücü etkisi geçince tekrar yükseliyor. her ay 1 hafta ateş düşürücü verip geçiştirmeye çalışsam olur mu acaba? 1 hafta boyunca yemek içmek istemiyor. Ben fmf olduğunu düşünmüyorum çünkü karın ağrısı yok gibi. Pfapa ya daha çok benziyor. 
son üç ateşlenme tarihleri
17 haziran
12 temmuz
13 ağustos
Dediğiniz gibi boğaz bembeyaz, ağız içinde aft oluyor ve dışarıdan beze gibi şeyler fark ediliyor boğazda. 

Mesaj Tarihi: 06 Eyl 2019 Saat 19:27
PFAPA arazlarinin tamami varsa, tedavi gerekir. Kortizon yaptirin.
DIKKAT: Bazi salak doktorlar, Decort ampulu iciriyorlar, oyle tedavi olmaz!! Igne olmasi sart. 

Mesajı Yazan: Ebru1982
Mesaj Tarihi: 06 Eyl 2019 Saat 23:24
https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/yanlis-teshis-2-5-yasindaki-cocugun-bobrekleri-40444591

Mesajı Yazan: Ebru1982
Mesaj Tarihi: 06 Eyl 2019 Saat 23:24
https://www.google.com.tr/amp/www.hurriyet.com.tr/amp/yanlis-teshis-2-5-yasindaki-cocugun-bobrekleri-40444591 %20 -

Mesaj Tarihi: 07 Eyl 2019 Saat 05:01
Her zaman soyluyorum…Turkiye'de Tip egitimi yerlerde surunuyor. EGER, doktor merakli ise, Ingilizce Tip
kitaplardan konulari ogrenirse, hastalarina faydali olur.  Yok... Genellikle Tip talebelerin yaptigi gibi sadece
 derste anlatilanlarla doktorluk yapmaya kalkisirlarsa, sonuc iste boyle olur!!
FMF de Antibiyotik kullanimi da NE??? Bir doktor nasil bu kadar bu kadar cahil ve AHMAK olur??
Ikinci SALAKLIK,  Antibiyotiklerin "Bobrekleri harap edecegi" yalani!!  Yani bu yorumu yapan ahmak ne gibi
 bir egitim almis bilmiyorum!! 
Antibiyotiklerin buyuk kismi; Karacigerde parcalanir.. Hele Penisilinlerin, Bobreklerle hic alakalari yoktur.
Idrarla atilan Antibiyotikler dese, hadi anlarim.. DA, gene de, bobreklere zarar nasil oluyor, anlamis degilim.. 

Mesaj Tarihi: 07 Eyl 2019 Saat 14:36
Hocam iğne ismi prednol mu? Hangisinden yaptıralım? Ateş çıktığı günmü olması gerekir? Anlatabilirseniz çok sevinirim. Ona göre bu atakta deneme yapardık tedavinin cevap verip vermediğine

Mesaj Tarihi: 07 Eyl 2019 Saat 19:48
Prednolun etkisi 15 dakika!!!  Ben size "Dekort ampul" dedim!!  
Yarin sabah yaptirin. 

Mesaj Tarihi: 08 Eyl 2019 Saat 00:59
Tamam hocam teşekkür ediyorum. Anladığım atak gelmeden mi iğneyi yaptıracağız? Kusuruma bakmayın yanlış yapmak istemediğim için soruyorum. Hakkınızı helal edin      

Mesaj Tarihi: 08 Eyl 2019 Saat 01:40
Hocam son olarak bu iğneyi ateşlenmeden önce her ay yaptırmamız gerekiyor mu? Ne kadar süre devam etmemiz gerekir?

Mesaj Tarihi: 08 Eyl 2019 Saat 03:14
1 defa yapilacak. 

Mesaj Tarihi: 10 Eyl 2019 Saat 09:26
Hocam merhaba tekrardan, kızımın kan sonucunda fmf E148Q heterizigot çıktı. doktor çok da anlamlı olmadığını söyledi. Bu ay da ateşlenme olduğunda aldıracağımız kan değerlerine göre ilaç başlayıp başlamayacağımız belli olacakmış. İlaçta kolşisin miş. Siz bu konu da ne düşünüyorsunuz? 

Mesaj Tarihi: 10 Eyl 2019 Saat 19:31
Colchium; FMF ilaci!!!  FMF olmadigi kesin anlasildi, daha hala ne HALT ETMEYE Colchium veriyor??  Tabii
maksat sizi devamli abone etmek.. PFAPA  dese ve Decort verse, IS BITECEK!! Isine gelmiyor!! 
Siz benim dedigimi yapin. 

Mesaj Tarihi: 11 Eyl 2019 Saat 00:32
Tamam hocam, akşam üstü ağzını gösterdi baktım yine aft çıkmış. Sanırım bu gidişle ateşin gelmesi de yakındır. Ateşli iken mi yaptırayım iğneyi? Yoksa atağın gelmesini beklemeden hemen yaptırayım mı? Çok zormuş hocam gerçekten :( tekrar hakkınızı helal edin, iyiki varsınız

Mesaj Tarihi: 11 Eyl 2019 Saat 04:38
Hala anlatamadim… Ne zaman isterseniz yaptirin.. 

Mesajı Yazan: Kzy12
Mesaj Tarihi: 16 Eyl 2019 Saat 20:44
Hocam bizde de pfapa var. Geçen seneye göre atak araları uzadı .Emin olamıyordum.fakat yarım decort ağızdan veriyoruz.23 kg.ertesi güne Boğaz’da beyazlık filan kalmıyor ateş düşüyor.aft herseferinde olmuyor ama Boğaz hep aynı görüntüde beyaz membran kaplı oluyor.Strep A testi testi negatif çıkıyor.Betada zaten ateş pfapadaki kadar yukselmiyor.Ates düşürücüye pfapada kesinlikle yanıt alınamıyor.Sorum dekortu bi kere iğne olarak yaptırınca pfapaya kesin çözüm mü olur demek istediniz .Tekrarlamaz mı bir daha.Biz hep ağızdan içirdik.Çok az dozlar yeterli geldi

Mesaj Tarihi: 17 Eyl 2019 Saat 01:15
1- Decort ampul, agizdan ETKI ETMEZ!!!  Hangi salak soyledi ise, inanmayin.
2-  " Çok az dozlar yeterli geldi "   Hic vermese idiniz de iyi gelirdi. 

PFAPA ile ilgili yazilarimi okuyun. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat