Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Cocuk felci asisi

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=64303
Tarih: 19 Nis 2024 Saat 17:15

Konu: Cocuk felci asisi
Mesajı Yazan: Feyza13
Konu: Cocuk felci asisi
Mesaj Tarihi: 25 Kas 2019 Saat 12:42
Merhaba Kadir bey, 18 ay asisinda agizdan verilen cocuk felci asisi tehlikeli midir acaba bebegim iki haftada bir hastalaniyor o asi canli oldugu icin yaptirmaya korkuyorum suriyelilerden kaynakli hastalik artti yaptirmalisin diyorlar siz ne diyorsunuz acaba bu konuda igne seklinde yapilan koruma saglamaz mi karmanin icinde var diye biliyorum bir de agizdan canli olarak verdirmek ne kadar mantikli sizce gorusunuze ihyacim var tesekkur ederim

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 25 Kas 2019 Saat 19:40
EVET, tehlikelidir!!  Ama tehlike, cocugunuzda degil  CEVREYE dir!! 
Zaten 5'li karmalarin icinde olan Polio asisi  cocugunuzu bagisik hale getiriyor.. AMA, bilhasa Tip2 Polio virusu
cocugun barsaginda cogaldiktan sonra, kanalizasyonlarda, "Vahsi tip" yani hastalik yapici tipe donusebiliyor
 ve asisiz cocuklarda hastalik yapabiliyor.
BU YUZDEN, Polio'nun eradike edildigi yani tamemen yok dildigi ulkelerde, cocuklarin sadece 5'li karma 
asilari icindeki  "olu asi" ile asilanmalari uygundur. 
Yazarlar kismindaki makalelerim arasindaki, Polio ile ilgili yazilarimi okuyun.. 
Esasinda, HERKESIN o makalelerin tamamina bir goz atmasinda o kadar fayda varki!!! 

Mesajı Yazan: Feyza13
Mesaj Tarihi: 02 Ara 2019 Saat 16:34
Kadir bey aslinda o yazinizi onceden okumustum siz soyleyince tekrardan okudum ama bir turlu tam anlayamiyorum galiba madem inaktif olan koruma sagliyor neden canli olani da veriyorlar bir turlu anlayamadim. Siz ne derseniz onu yapicam agizdan olani yaptirayim mi yoksa inaktif yeterli olur mu. Hastalik yeniden gorulmeye baslandi falan diyorlar. Bende arastirdigim kadariyla bu canli asi felc yapabilir falan yaziyor cok endiseleniyorum hemsire de aradi asi vakti geldi bebegi getirmeniz gerekiyor bu hafta diye yardimci olun lutfen tesekkur ederim iyi calismalar

Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 02 Ara 2019 Saat 19:46
Anlattim ya!!!  Sizin cocugunuza bir hayri olsun diye DEGIL. Toplum icin!! .... O "canli asi virusu" Bebek
 barsaklarinda cogalacak ve lagimlara gittiginde, hastalik yapici Polio viruslerini baskilayacak!! 
AMA; bu uygulama, Polio'nun eradike edilemedigi ulkeler icin gereklidir.. 
Bizdeki Saglik bakanligi DAHIL,butun Saglik personeli cahil ve ahmak olduklari icin; Suriye'de hala Polio
 oldugunu zannederler.. Polio, sadece Afganistan ve Pakistan da kaldi!! 
Bu Saglik calisanlari, ne iciyorlarda boyle bir kafa yapisina sahip olabiliyorlar, HAYRET!! 
Turkiye'de yeniden, "Polio" gorulmus oylemi??? Oyle bir sey olsa, yer yerinden oynar!! Siz bu salaklara
 bakmayin..
Isin kotu tarafi, Turkiye gibi; Polio'nun eradike edildigi ulkelerde, lagimlarda artik "Vahsi tip" (yani hastalik
yapici Polio) bulunmadigi icin, asilar icindeki Tip2 Polio virusu, "Vahsi tip Polio" virusuna donusup, ASISIZ
 cocuklarda hastalik yapabiliyor. 

5'li karmalar icindeki Polio asisi sizleri koruyor, merak etmeyin.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat