Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Kendim için

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=67083
Tarih: 20 Nis 2024 Saat 03:35

Konu: Kendim için
Mesajı Yazan: özge deniz
Konu: Kendim için
Mesaj Tarihi: 11 Haz 2020 Saat 16:28
Merhaba doktor bey. 45 yaşında bayanım. Kendi tahlillerim için sormak istiyorum. Tahlil sonuçlarıma göre açlık insülinim 13,08 çıktı. En son 2,5 sene önce açlık insülin değerim 4,71 imiş. Doktor haftada 3 kez en az 45 dk yürüyüş verdi. Her gün sabah tok karnına omega hapı verdi günde 1 defa. Beyaz un şeker falan yasakladı. 

Benim size sormak istediğim 2,5 senede açlık insülin değerinin 4,71 den 13,08 e çıkması beni korkuttu. Bunun altında yatan başka bir sebep var mı diye bakmak gerekir mi? Yoksa sadece doktorun dediği önlemleri alıp düşürmeye mi çalışmalıyım.
Teşekkürler...

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 11 Haz 2020 Saat 18:57
Artik Turkiye'de hicbir muesseseye inanmiyorum.. 
Insulin'i bos verin, Aclik Kan sekeriniz kac? Onu soyleyin. 

Mesaj Tarihi: 11 Haz 2020 Saat 19:10
Açlık kan şekerim 93 çıkmış. 
Bir de tatlı şeyler yedikten birkaç saat sonra el titremesi oluyor ve bayılacak gibi oluyorum.

Mesaj Tarihi: 11 Haz 2020 Saat 21:31
Su anda "Seker hastasi" degilsiniz...
Prediabetic denilen durumdasiniz. Ilerde, ( 40-60 yaslarindan sonra)seker hastasi olacaksiniz. Bunu geciktirmek icin, adeta seker 
hastasi imis gibi diyet yapacaksiniz. Uzun sure ac kalmayin, sik ama az yemek yiyin. 
Sekerler, tatlilar ve unlu gidalardan uzak durun (azaltin). Tam bugday ekmegi yiyin.
Her turlu uyaranlardan (kavhe, cay Kola) uzak durun. 
Muz, Hurma, Incir, Uzum gibi meyvalardan uzak durun. 

Mesaj Tarihi: 11 Haz 2020 Saat 22:42
Teşekkürler cevabınız için. Ben insülin direncinin diyetle yok edilebilir olduğunu sanıyordum. Demek sadece şeker hastalığı geciktiriliyormuş...

Bir de D vitamini değerim 26 çıktı. Bu yıl 2 defa dvit ampul içmiştim halbuki. Doktor 1 ampul hemen iç bir ampul de 1 ay sonra iç dedi. Bu şekilde yapayım m? Fazla gelir mi size sormak istedim.?
...

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2020 Saat 04:35
Aynen o sekilde yapin. 
Ikinci Ampul'den sonra, her sene en az 1ampul icin.  Hic gunese cikma imkaniniz olmuyorsa, 6 ayda bir icin. 
NOT: Hayret, nasil olmus da ogrenebilmis??? 

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2020 Saat 08:56
Evet bu gittiğim doktor vitamin eksikliklerine çok önem veriyor. Hatta folik asit değerim 7,28 çıkmış. Referanslar aralıkları içinde aslında. 3,1-20,5 referans değerleri. Ona da folik asit vitamini yazdı. Eksik değilken folik asit içeyim mi doktor bey. Alt sınıra yakın diye verdi. 

İnsülin için omega hapı vermişti zaten. Onu sizden de okumuştum sanki kolesterole iyi geliyor diye. Omega içeceğin zaten her gün. Bir de folik asit çok olmaz mı? Teşekkürler...

Mesaj Tarihi: 12 Haz 2020 Saat 18:29
Cocuk doguracaksaniz; "Folik asit" icin.. 

Mesajı Yazan: esşi
Mesaj Tarihi: 29 Haz 2020 Saat 16:06
Doktor bey merahaba,

7 aylık bebeğim var ve sadece anne sütü alıyor, halsizliğim vs olduğu için kan sayımı yaptırdım ve d vitamini seviyemi ölçtürdüm 20-70 referas aralığında 43.20 çıktı, 2.5 ay önce bir ampul dvit içmiştim bu seviyeler normal mi tekrar bir ampul içmem gerekir mi? çok teşekkür ederim iyi varsınız.

Mesaj Tarihi: 29 Haz 2020 Saat 19:23
Tekrar icmeniz SART.. SAKIN Turk doktorlarinin Dvitamini umaciliklarina inanmayin.
Onlarin bu konuda;  hicbir seyden haberleri yoktur. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat