Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Tetanoz

Nereden Yazdırıldığı: Anne Olunca Anladım
Kategori: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Adı: Çocuk Sağ. ve Hastalıkları Uzm. Dr. Kadir Tuğcu
Forum Tanımlaması: (Sorularınız ve cevapları)
URL: http://www.anneoluncaanladim.com/forum/forum_posts.asp?TID=70099
Tarih: 29 Mar 2024 Saat 08:51

Konu: Tetanoz
Mesajı Yazan: merveasya
Konu: Tetanoz
Mesaj Tarihi: 22 Tem 2021 Saat 03:12
Hocam merhaba kızım 8 yaşında geçtiğimiz pazar günü paslı çivi sırtını sıyırdı biraz 1-2 saat sonra kolonya sıktım spreyle, yarası temiz durumda ve kabuk bağladı) 1,5 yıl önce birinci sınıfta aşısını olmuştu. Ancak bebeklik döneminde 2.,4. Ve 10. Ayında 3 doz aşı uygulanmıştı. Yani bir dozu eksik kalmıştı ama 3. Dozu biraz geç uygulatmıştık. Bu şekilde yeterli korunma sağlanmış mıdır endişelenmeli miyiz? Dişinden dolayı yanağı biraz şişmişti ondan biraz endişelendim çenem ağrıyor dedi bir iki gün önce, biraz da boğazı ağrıyor ama herhangi bir iltihap yok. Memlekette olduğumuzdan biraz endişelendik hayvan dışkısı teması var mıdır diye ama kaldıgımız yere hayvan falan gelip gitmemiş. Ne yapmalıyız hocam

Cevaplar:
Mesajı Yazan: Dr.KadirTugcu
Mesaj Tarihi: 22 Tem 2021 Saat 08:26
1- Yeterli korunması var. 3.5 sene daha korunma sağlar.
2- Türk doktorlarının çok ünlü  bir uydurması olan: "Paslı demirden Tetanos olur"  zırvasına inanmayın. 
Tetanos'un pas ile hiçbir alakası yoktur. Tetanosun sebebi; bilhassa gübreli toprakta bulunan Tetanos spor
ve bakterileridir.
Sonuç: sadece yara bakımı (zaten yapmışsınız) yapmanız yeterlidir.

Mesajı Yazan: merveasya
Mesaj Tarihi: 22 Tem 2021 Saat 12:17
Çok teşekkür ederim hocam, iyi ki varsınız. Sağlıklı , uzun ömürler dilerim.

Mesajı Yazan: Mehmettt
Mesaj Tarihi: 22 Tem 2021 Saat 19:51
Hocam yeni konu açmadım bir soru sormak istiyorum. Evde Kurban etı dograrken elimi bıçak kestı. hemen yikayip pansuman yaptim.Tetanozla ilgili sıkıntı yaratirmi.adı olalı 10 yil olmuştu.

Mesaj Tarihi: 22 Tem 2021 Saat 21:18
Zor! Ancak, barsak temizlerken dikkatli olmak gerekir. 

Mesajı Yazan: Mehmettt
Mesaj Tarihi: 22 Tem 2021 Saat 23:09
Normal  kavurma et kesiyordum hocam. Ası olmama gerek varmi gec mi kaldim asi olmak icin.elini keseli 2 gün oldu. Birde corona aşımı olalı 1 hafta olunca yaptirmalimiyim diye tereddüte kaldım.

Mesaj Tarihi: 23 Tem 2021 Saat 08:18
Normal et keserken olan kazalarda gerekmez. Kaka bulaşmış olmalı. 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat