Forum Anasayfası Forum Anasayfası > Genel Konular > Bebeğim & Çocuğum Hakkında > Bebek Bakımı
  Yeni Mesajlar Yeni Mesajlar RSS - Yenidoğan eğitimi
  SSS SSS  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

Yenidoğan eğitimi

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
  Konu Arama Konu Arama  Konu Seçenekleri Konu Seçenekleri
hemsiredidem Açılır Kutu Gör
Üye
Üye
Simge

Durum: Aktif Değil
Puanlar: 6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Teşekkürler (0) Teşekkürler(0)   Alıntı hemsiredidem Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Konu: Yenidoğan eğitimi
    Gönderim Zamanı: 13 Haz 2018 Saat 13:48
Yenidoğan Eğitimi Nedir?

Yenidoğan eğitimi, uzman bebek hemşireleri tarafından, doğum sonrası ilk 7 (yedi) gün içerisinde annenin evinde gerçekleştirilen ve ortalama 2 (iki) saat süren uygulamalı bebek bakım eğitimidir.
Bu eğitim ile, hastane ortamında size öğretilen bilgiler ev ortamınızda yani kendinizi en rahat hissettiğiniz yaşam alanınızda pekiştirilmektedir.
Evde Yenidoğan Eğitiminin Amacı

Evde yenidoğan eğitiminde amaç, bebeğin ve annenin doğum sonrası kontrolünün sağlanması, bebeğin bakım gereksinimlerinin ebeveynler tarafından bilinçli ve doğru bir şekilde karşılanması ve annenin bu süreçte kendisini psikolojik olarak daha rahat ve mutlu hissetmesidir.
Yenidoğan Eğitimi Nasıl Sunulur?

Yaklaşık 2 saat süren bu eğitim; hem annenin, hem de bebeğin bakımına yönelik uygulamalı konular içermektedir. Eğitim İçeriğinde yer alan konular;
  • Emzirme : Annenin doğum sonrası en çok zorlandığı bu alanda bebeğin beslenmesine yönelik uygulamalı eğitim sunulması, doğru emzirme teknikleri, anne sütünün önemi, süt saklama koşulları, bebeğin doyup doymadığının kontrolü ve anne sütünü arttırıcı yöntemler,
  • Giyinme :Yenidoğan bebeğin giydirilmesinde ve kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar, kundak kullanımının doğruluğu,
  • Bebek bakımı :Cilt bakımı ve nemlendirilmesi, ağız temizliği, göz, burun ve kulak temizliği, tırnak kesimi, göbek bakımı, alt bakımı ve bu bakımları yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar,
  • Bebek gelişimi :Bebek tartısı ve boy ölçer ile bebeğinizin boy, kilo ve baş çevresi kontrolünün sağlanması ve gelişim takibi hakkında eğitim verilmesi, aşı takvimi eğitimi,
  • Bebek banyosu :Uzman hemşiremiz ile birlikte uygulamalı bebek banyosu ve eğitimi, banyo sırasında kullanılması gereken malzemeler ve dikkat edilmesi gereken noktalar, banyo sonrası nem dengesinin korunması, banyo sıklığı,
  • Bebeklerde gaz sorunu :Yenidoğan bebeğin gazının çıkarılması ve gaz çıkarmada uygulanacak yöntemler, anne beslenmesinin gaz oluşumuna etkisi,
  • Pişik Yönetimi :Pişik oluşumunun engellenmesi için yapılması gerekenler, pişik tedavi yöntemleri,
  • Kelebek masajı ve önemi :Kelebek masajı teknikleri ve yenidoğan üzerindeki olumlu etkileri,
  • Ev ortamının bebek için uygunluğu ve öneriler :Uygun oda ısısı, nem oranı, oda içerisinde bulunması gerekenler ve diğer ihtiyaçlarınızın belirlenmesi,
  • Bebeklerde ilk yardım :Gelişebilecek acil durumlarda yapılması gereken müdahaleler, hayat kurtarıcı uygulamalar ve basit ilk yardım teknikleri,
  • Annenin Genel Bakım ve Değerlendirilmesi :Doğum, sezeryan olarak gerçekleşmiş ise dikiş, yara bakımı ve kontrolü, annenin göğüs bakımı, mastit kontrolü ve tedavisi, lohusa beslenmesi ve lohusalık döneminde dikkat edilmesi gereken noktalar konusunda eğitim sunulur.
Kaynak:
Evde Yenidoğan Eğitimi - Medical Center
Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz
  Konu Paylaş   

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

| İletişim | Reklam | Gizlilik İlkeleri Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.