Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEBEĞİN İLK BİN GÜNÜ TÜM HAYATINI ETKİLİYOR!

Bir bebeğin ilk bin gününün, hayatının geri kalan kısmındaki sağlık durumu üzerinde büyük etkisi olduğu açıklandı.


Anne karnında geçirilen 9 ay ile sonraki 2 yıl, o bebeğin ileride şeker hastalığına yakalanmasından kalp krizi geçirmesine, gelecekteki kilosundan ömür süresine göre birçok hayati unsur üzerinde belirleyici oluyor.

Prof. David Barker ile Southampton Üniversitesi’nden meslektaşları tarafından onlarca yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre ilk bin günün önemi konusunda fikir birliği sağlandı.

Barker ile ekibi, bir çocuğun gelişiminde bir dizi kritik aşama olduğunu, her bir aşamada durumun iyi olmaması halinde daha sonra sorunların ortaya çıkabileceğini düşünüyor.

Bu sorunlar, daha bebek anne karnındayken belirleniyor. Annenin yetersiz beslenmesi karnındaki çocuğun kilosunu ve plasentayı etkiliyor. Gebeyken sigara içmek, alkol ve uyuşturucu kullanmak veya strese girmek de bebeğin ilerideki sağlığı üzerinde önemli etki yapıyor.

Parker, bir kişinin sağlık sorunlarının bir çoğunun ana rahmindeki zayıf gelişime dayanabildiğini düşünüyor.

Buna göre, bir bebeğin doğumdaki kilosu ne kadar düşükse, yaşamının daha sonraki evrelerinde kalp krizi geçirme olasılığı o kadar yüksek. Ana rahminde gıdanın yetersiz olduğu durumda, bu yetersiz besin kaynağının gelişmekte olan beyine aktarıldığı, bunun da kalbi zayıf bıraktığı düşünülüyor.

İnsülini yapan pankreas hücreleri rahimdeyken geliştiği için, şeker hastalığının tohumlarının da ana rahminde atılıyor olabileceği belirtiliyor.

Anne adaylarının yapabileceklerinin bazıları ise şöyle: Özellikle gebeliğin ilk 3 ayında alkol almamak, hem anne hem de baba adayının sigara içmemesi, gebe kalmadan önce ideal kiloya ulaşmak, stresten uzak durmak, iyi beslenmek ancak iki kişilik yememek.

 

 

 

Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.