Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEBEĞİN KORDONUNU KESMEDEN ÖNCE 3 DAKİKA BEKLEYİN!

Yapılan bir araştırmaya göre, bebeğin göbek kordonunu biraz bekledikten sonra kesmek bebeğin demir eksikliği anemisi yaşaması riskini azaltıyor.


Bugüne kadar yapılan pek çok araştırmaya göre, kordonun hemen kesilmesi en iyi yöntem değil ve kimi sağlık sorunlarına yol açıyor. Araştırmacılar, göbek kordonları hemen kesilmeyen her 20 bebekten birinin, demir eksikliği çekmeyeceğini belirtiyor.

İngiliz Tıp Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmada bebeğin kordonunu kesmeden önce 3 dakika beklenmesi, yeni doğan bebeğin kan hacmini üçte bir oranında artırabildiği sonucuna varıldı.
Dünya Sağlık Örgütü de, bebeklerin kordonunun doğar doğmaz kesilmesi yönündeki tavsiyesinden yıllar önce vazgeçmişti.

İngiltere'deki hastanelerdeyse, doğumdan sonra göbek kordonunun ne zaman kesilmesi gerektiği konusunda kesin bir yönetmelik yok.

Birkaç yıl önce yapılan bir araştırmada, İngiltere'deki pekçok hastanede, kordonun doğumdan hemen sonra kesilmesinin tercih edildiği görülmüştü.

Küresel düzeyde okul yaşı öncesi çocukların dörtte birinde demir eksikliği anemisi gözleniyor. Avrupa'da bu oran yüzde 3 ile 7 arasında değişiyor.

Bu da bebeğin beyin gelişimine zarar verebileceği için çok önemli bir sağlık sorunu yaratıyor.
Araştırmacılar, bu durumu önleyebilecek basit bir çözümün, bebeklerin hayata gözlerini açarken plasentadan olabildiğince kan ve demir stoklamaları olduğunu belirtiyorlar.

Kordonun kesilmesini geciktirmenin gözle görülür olumsuz etkiler yaratmadığı da saptandı. Uzmanlar önceleri kordonun kesilmesindeki gecikmenin bebekte sarılığa yol açması olasılığından söz ediyorlardı.

 

 

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.