Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

NORMAL DOĞUM BEBEĞİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Normal doğumun bebeklerin vücutlarındaki doğal bağışıklığı güçlendirdiği ortaya çıktı. Buna göre doğal koşullarda dünyaya gelen bebeklerin vücutları, sezaryenle doğanlara oranla daha güçlü bakteriyel korumaya sahip oluyor.


Araştırmaya göre, sezaryenle doğanlar, doğum kanalından geçerken bebeklerin aldığı yararlı bakterilerden mahrum kalıyorlar. Bu kişiler, annelerinden daha az “doğal bağışıklık” kazanmış oldukları için de astım gibi alerjik hastalıklara daha fazla yakalanıyorlar. Daha önce yapılan araştırmalarda da, sezaryenle doğanlarda gıda alerjisi gelişme riskinin normal yollarla doğanlara oranla iki kat fazla olduğu belirlenmişti.

Colorado ve Puerto Rico Üniversiteleri tarafından yapılan yeni bir araştırmada, 21-33 yaş arası 9 kadınla 10 yeni doğmuş bebek üzerinde inceleme yapıldı. Doğumdan sonraki 24 saat içinde bebeklerin boğazlarından ve bağırsaklarından örnekler alındı. Daha sonra, örneklerdeki mevcut bütün bakteriler analiz edildi. Böylece bebeklerin hayattaki ilk anlarında vücutlarında bulunan bakteri toplulukları tespit edildi. Araştırma sonunda, normal yoldan doğanlarda annelerinin doğum kanalındakine benzer bakteri toplulukları bulunduğu, sezaryenle doğanlardaysa yaygın deri bakterileri bulunduğu belirlendi.

Uzmanlar, farklı bakteri topluluklarının, insanları çeşitli hastalıklardan koruyabildiğini söylüyorlar.

 

 

 

 

 

 

 


 

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.