Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇOCUĞUNUZUN KULAĞINI TEMİZLEMEYİN!

Çocukların kulaklarını temizlemek için kulak çöpü, kürdan, kibrit çöpü veya kulak pamuğu kullanmanın sakıncalı olduğu konusunda anne babaları uyaran Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yılmaz Bay...


Tüm canlılarda olduğu gibi çocukların da kulaklarının kendi kendini temizlediğini belirten Dr. Bay şu bilgileri verdi: “Siz dışarıdan temizlemeye kalkarsanız, vücudun kendi temizleme işlevini engeller ve buşon adı verilen kulak tıkaçlarına neden olursunuz. Nasıl ki gözümüz, ağzımız, burnumuz kendini temizlemek için bir sıvı salgılıyorsa kulaklarımız da kendini temizlemek için semen adı verilen özel bir sıvı salgılar. Sarı, altın sarısı, kahverengi renkte olan bu sıvı dış kulaktan içeriye giren tozu, kiri, mikrobu ve her türlü zararlı maddeyi tutar. Dış kulak yolundaki ince titrek tüylerin hareketleriyle bu salgı kulak kepçesine doğru taşınır. Eğer biz kulak çöpü, kürdan, kibrit, kulak pamuğu gibi maddelerle bu salgıya müdahale edersek bu salgıyı ve içerisindeki yabancı maddelerle birlikte kulak zarına doğru itmiş oluruz. Bu esnada salgıyı dışarıya atmaya çalışan titrek tüylerin hareketlerini bir süreliğine de olsa bozarız. Vücut salgı salgılamaya devam eder. Ancak titrek tüyler çalışmadığı için salgı dış kulak yolunda birikir ve daha sonra titrek tüyler çalışmaya başlasa bile artık biriken salgıyı atacak güçte değildirler. İşte o zaman buşon adı verilen kulak kiri, dış kulak kanalında birikmeye devam eder, kulak kanalını tam olarak tıkar ve çocuğunuzda işitme kaybına neden olabilir. Ayrıca, bazen dışarıdan da görülebilen dış kulak kanalındaki bu birikintiyi (buşon) anne ve babalar almaya kalkarlar. Çoğunlukla alamayıp daha derinlere iterler. Böylece dış kulak kanalında tahriş, yaralanma ve kanamalara neden olurlar.”

Dr. Yılmaz Bay, çocuğun dış kulak kanalı ve kulak kepçesinde gördüğünüz açık kahve, sarı, altın sarısı rengindeki sıvının çocukların kulağını koruyan çok değerli bir sıvı olduğunu ve çocukların kulaklarını banyodan sonra ince bir havlu, bez ya da tülbentle temizlemenin yeterli olacağını belirtti.

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.