Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

İŞTE, SÜT İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER!

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Üyeleri, Dünya Süt Günü etkinlikleri çerçevesinde süt ile alakalı yaşanan bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak ve halka doğru bilgiyi ulaştırmak için önemli açıklamalarda bulundular.


İşte, süt ile ilgili doğru sandığımız yanlışların listesi…

- Süt ve süt ürünleri, sadece çocukluk dönemi için gerekli bir besin maddesi olmayıp, her yaşta belli miktarlarda mutlaka alınması gereken bir besindir. Sütü tüketmenin yaşı yoktur, süt tüketimi her yaşta gereklidir.

- Gelişmiş ülkelere göre ülkemizde süt tüketimi daha azdır. Bu nedenle süt tüketimini artıracak programlara ihtiyaç vardır. Ancak, sütün güvenli ve uygun fiyata tüketiciye ulaşabilmesi, süt tüketiminin artırılması çabalarından çok daha önemlidir.

- Özellikle sokak sütü ve işlenmiş süt tartışmalarının alevlendiği son zamanlarda, bazı çevrelerce, “sokak sütü alınması ve evde kaynatılarak tüketilmesinin daha sağlıklı olduğu” yönünde bir takım açıklamalar yapılmaktadır. Bu açıklamalarda, “doğrudan üreticiden çiğ süt alınması evde kaynatılarak tüketilmesinin daha sağlıklı olduğu” gibi bilimsel hiçbir temele dayanmayan ve milyonluk şehirlerde uygulama imkân ve ihtimali olmayan uygulamalar önerilmektedir. Bilimsel dayanaktan yoksun beyan veren kişi ve kurumlar tarafından, halk sağlığı tehlikeye atılmaktadır. Uluslararası gıda güvenliği kurallarına uygun olarak üretimi yapılan işlenmiş sütler, maalesef kanser gibi hastalıklarla doğrudan ilişkilendirilerek, tüketicilerimizin kafaları karıştırılmakta ve çok daha kontrolsüz ve çok daha riskli olan sokak sütü alımına yönlendirilmektedir.

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.