Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEBEKLE UYUMANIN ÖLÜMCÜL RİSKİ!

İngiltere'de yapılan araştırmada, yaklaşık 1500 ani bebek ölümü sendromu vakası incelendi.


Araştırmaya imza atanlardan Bob Carpenter, hesaplamalara göre yatağı paylaşmaktan kaçınmanın İngiltere'deki 300 ani ölümden 120'sini önleyebileceğini vurguladı.

Bebekle aynı yatakta uyumanın ani bebek ölümü sendromu riskini 5 kat artırabileceği belirlendi. İlk 6 ay, bebeğin ebeveynle aynı odada bulanan bir beşik ya da karyolada uyumasının daha güvenli olabileceğini belirten bilim insanları, ayrıca erken ölüm riskini azaltmak için hamilelikte anne ve babanın sigarayı bırakması, bebeğin bulunduğu odada sigara içilmemesi, kanepe ya da koltukta da bebekle uyunmaması, bebeğin çok sıcak tutulmaması ve başının açık bırakılması önerilerinde de bulundu.

RÜYASINDA KENDİLERİNİ ANA RAHMİNDE GÖRÜP NEFES ALMAYI KESİYORLAR
Bazı ebeveynlerin bebekleriyle uyumak istediğini, bu seçimi desteklediklerini ancak yeni anne ve babanın bebekle aynı yatağı paylaşmanın risklerini bilmesi ve bu yönde önlem alması gerektiği belirtildi.

Araştırma, İngiliz Tıp Dergisi'nde (BMJ) yayımlandı. Daha önce Avustralya'da yapılan bir araştırma, 1 yaşın altındaki bebeklerin bilinmeyen sebeplerle aniden ölmelerini tanımlayan ani bebek ölümü sendromunun (ABÖS-SIDS) nedenlerinden birinin, bebeklerin rüyalarında kendilerini ana rahminde görmeleri ve nefes almayı kesmeleri olduğunu göstermişti.

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.