Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KÜÇÜK ÇOCUKLAR SIK EV DEĞİŞTİRMEKTEN OLUMSUZ ETKİLENİYOR!

Cornell Üniversitesi'nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, okul çağına gelmeden sık sık ev değiştiren çocuklarda davranış sorunlarına daha fazla rastlandığı belirlendi.


Psikolog Sandra Wheatley, genellikle taşınmanın tek başına bu soruna neden olmadığını, küçük çocuğun ev değiştirmesinin altında yatabilen boşanma, sıkıntılardan kaçma, yeni arayışlar gibi sebeplerden etkileniyor olabileceğini söyledi.

ABD'de yaklaşık 3 bin ailenin katıldığı araştırma, 5 yaşından önce 3  kez ya da daha sık ev değiştiren çocuklarda, dikkat eksikliği, anksiyete, hiperaktivite ve davranış sorunlarına rastlanma riskinin 5 yaşına kadar aynı evde yaşayan ya da 1-2 kez taşınan çocuklardan daha fazla olduğunu gösterdi.
 
Bilim adamlarının araştırması, sık sık ev değiştirenlerin daha çok düşük gelirli aileler olduğunu da ortaya koydu. Psikolog, anne ve babasının yeni evde mutlu olduğunu görmesi halinde çocukların çok çabuk toparlanabildiğine ve sorunlarla başa çıkabildiğine de dikkati çekti.
 
Araştırmanın sonuçları, ''Child Development'' dergisinde yayımlandı.
 
Daha önce yapılan bir araştırma, çocukken 3 kez taşınan çocukların 18 yaşına kadar uyuşturucu kullanma riskinin 3 kat artığını gösterirken, başka  çalışmalar erken dönemde sık sık taşınanların yetişkinlikte uzun vadeli ilişki kurmada zorlandığını ortaya koymuştu.

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.