Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:
“Tohum” meselesinde yumurta kapıya dayanmış!


Uzun bir süredir, “Tohum gelecegimizdir. Tohumuna sahip çık!” diye başlayan mailler alıyorsunuzdur siz de... Ve belki de okumadan siliyorsunuzdur. Fakat, konu o kadar önemli ki, hepimizi çok yakından ilgilendiriyor, üstelik de hemen bir şeyler yapmak gerekiyor...

Geçtiğimiz günlerde Saklıköy’de organik tarım yapmak için büyük gayretler sarfeden Hakan Kök de bana aynı bilgileri verdi. Ben de sizlerle paylaşıyorum:
“Tarım ve Köy işleri Bakanlığı’nda 115 bin kişi çalışıyor. 70 tane üniversitemiz, 30 tane ziraat fakültemiz, 50 tane tarım araştırma enstitümüz, 10 bin işsiz ziraat mühendisimiz var. Buna rağmen Türkiye tohumda tamamen dışa bağımlı... Tek kelimeyle tohumun patronu ise İsrail.

Domuz geni yerleştirilmiş domates, AIDS mikrobu bulaştırılmış kavun haberleri biraz spekülatif olabilir ama İsrail tohumu olayının kesinlikle öbür madalyon tarafı da var.
İsrailli araştırmacıların, genleriyle oynayarak, gül ile limon kokulu domates yetiştirdiğini zaten biliyorduk. İstediğiniz şekle sahip domatesleri bile bulabilirsiniz; çekirdeksiz, kalp şeklinde, salatalık şeklinde, dilimli... Yani genlerle oynama meselesi yüzde yüz doğru.

TOHUMLAR SADECE BİR EKİMLİK!
Gelelim başka doğrulara. Bu tohumların bir ekimlik olduğunu bilmeyen yok.Yani İsrail''den bir defa tohum almakla kurtulamıyorsunuz. Bir gram tohumun fiyatı her dönemde bir gram altına denk oldu. Üstelik İsrail tohumunu toprağa bir ektin mi, artık isteseniz de yerli tohuma dönemiyorsunuz. Genetik tohum o toprağ a da zarar veriyor. Artık hep bu genetik tohumu kullanmak zorundasınız. 50-70 yıl sonra ise toprak kanserojen maddelerle dolduğu için artık tamamen kullanılmaz hale geliyor. Buna en güzel örnek Türkiye''nin patates deposu olan Niğde ve Nevşehir bölgelerinde yetiştirilen patateslerde kanserojen maddeye rastlandığı için artık patates ekimine izin verilmemesidir. Yani İsrail tohumu tek başına satmıyor. Tohum alana hastalığı bedava! Tohumların içine hastalık yerleştiren İsrail, bu sayede zirai ilaç satımını da garanti altına almış oluyor. Bütün bu acı tabloya rağmen Türkiye''de yabancıların menfaatine çalışan bir patent sistemi işletiliyor. Ne korkunç! Köylü kendi bahçesinde tohum bırakamayacak. Yoksa uluslararası mahkemede yargılanacak! Şu anda dünyada İsrail tohumu kullanma yasası çıkartan ilk ülke işgal altındaki Irak. İkincisi de biz olacağız.”

 


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.