Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Çocuklu ailelerin tatile çıkması

 Yazın gelişi ile tatil heyecanı çocuklu ailelerde bazı kaygıları da beraberinde getirmektedir. Çocuk hastalanır mı, başına bir iş gelebilir mi, neler yapmalı, ne tedbirler alınmalı?  Deniz, havuz, güneş zararlı olabilir mi?

HASTALIKLAR:
Yaz aylarında “Gribal enfeksiyonların” daha az görüldüğü bir gerçektir. Soğuk ortamlarda ağır hastalık yapabilen virüsler, yazın yine hastalık yapabilirler, ama arazlar daha silik olduğundan şahıslar bazen hasta olduklarını bile anlayamazlar. Bu tip hastalıklar kendiliğinden iyileşirler. Çocuk ise denize girer girmez iyileşir.

GÜNEŞ:
En fazla dikkat edilmesi gereken husus güneş ışınlarıdır. İlk defa güneşe çıkacak bir erişkinin bile ilk 1-2 gün “plaj şemsiyesi” altında güneşlenmesi uygundur. Bu durumda bile yansıyan ışınlarla deri esmerleşir. Cilt alıştıktan sonra güneş kreminin, sadece güneş ışınlarının dik geldiği vücut kısımlarına sürülmesi hem korunma, hem de vücudun D vitamini yapabilmesine olanak sağlar. Güneş kremlerinin SPF ( Güneş Koruma Faktörü) 8 ve üzeri olanları, D vitamini yapımını önlerler. Güneş ışınları cildi yakmadığı sürece tehlikeli değillerdir. D vitamini, sadece Raşitizm’i önlemekle kalmaz, bazı kanser türlerinin oluşmasını da önler.

DENİZ:
Denizlerden mikrop veya hastalık bulaşmaz. Hiçbir araştırmacı, dünyanın hiçbir denizinde insanda hastalık yapabilen bir bakteri bulamamıştır. Denizlerin kirlilik oranını gösteren “Koli basili”, insanların ve diğer bütün canlıların da bağırsaklarında bulunan normal flora bakterisi olup, insanlarda hastalık yapan “Patojen Koli”den farklıdır. Zaten Patojen Koliler de insan bağırsağı dışında uzun süre canlı kalamazlar. Güneş ışınları, tuz yoğunluğu ve sulanma faktörü, hem bu bakterilerin hastalık yapabilme oranlarını düşürür, hem de büyük bir kısmını yok eder.

HAVUZLAR:
Aynı koruyucu mekanizmalar, havuzlar için de geçerlidir. Ayrıca deniz suyundaki tuzun yerini burada “klor” alır. Hiç merak etmeyin,  İstanbul da, okul havuzuna girmek için müdürlerin ısrarla istedikleri, “Doktor ve Hepatit aşısı raporlarını”, otel veya tatil köyü müdürleri istemeyeceklerdir. Nedense, bu lüzumsuz ve saçma rapor bir tek Türk çocuklarından istenir. Bir Alman veya Rus turistten böyle bir rapor istendiğini bir düşünün.

SİNEK, BÖCEK SOKMASI:
Sinek kovucu sprey veya losyonlarının (DEET) yutulmadığı veya üst üste sürülmediği takdirde bir zararı yoktur. “Permetrin” ihtiva edenler, sadece elbiselere sürüldüğünde bir zararı olmaz. En yeni sinek kovucu olan “Picaridin” ise şimdilik 2 yaşın altında kullanılmamaktadır. Bunların haricinde kullanılan “Citronella yağı” veya “Limon-okaliptüs yağı” daha az ve kısa etkilidirler.
 Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.