Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
2010-2011 dönemi grip aşıları

Geçen sene “Domuz Gribi” salgınında kullanılan Monovalan aşı; “A / California / 7 / 2009 suşu idi. Bu sene uygulanan mevsimsel aşı da bu aşıyı da ihtiva etmektedir.

2010–2011 Grip Aşısı:                                                     Varyantları:

-A  / California / 7 / 2009 (H1N1)                               -A / California / 7 / 2007 NYMC  X-181

-A / Perth        / 16 / 2009 (H3N1)                             -A / Victoria / 210 / 2009 NYMC  X-187

-B / Brisbane / 60 / 2008                                           -B / Brisbane / 60 / 2008

2009 yılında Domuz gribi aşısı olanlarında bu mevsimsel aşıyı olmaları gereklidir.  Hiç aşı olmamış kimselerin tekli “Domuz gribi” aşısını yaptırmaları gerekmemektedir.  Mevsimsel aşıyı olmaları yeterlidir.

Tekli mevsimsel aşılarda, geçen sene yapılan tekli aşılarda olduğu gibi, “Thiomersol” ve “Adjuvan”  bulunmamaktadır. Zaten aşılarda kullanılan Thiomersoldeki “Etil cıva”, vücuttan süratle atıldığı için toksik olan “Meti l cıva” gibi vücutta birikmemektedir ve vücuda zararlı değildir.

Grip aşıları; sadece İnfluenzae grubu virüslerin hastalık yapmalarını önler. Grip yapan diğer virüslerden korumaz. Bu sebeple, aşı olduğu halde yine Grip olanlar sadece İnfluenzae virüsüne karşı bağışıklık kazandıklarından diğer virüslerin yaptığı Gribe yakalanabilirler.

Her ne kadar, Dünya Sağlık Örgütü, “Oseltamivir” ilacına dirençli virüsler tespit etmişlerse de, ülkemizde; İstanbul Tıp Fakültesi’nde incelenen hasta ve örneklerde bu dirence rastlanılmamıştır.

Grip hastalığının “Anti-viral” ilaçlar dışında bir tedavisi yoktur. Ateşin düşürülmesi, alerji ilaçlarının kullanılması, öksürüğün baskı altına alınması, nezlenin kurutulması tedavileri, her ne kadar kısa süreli bir iyilik sağlasalar da, uzun vadede hastalığın daha uzun ve ağır sürmesine sebep olurlar. İstirahat, bol sıvı alınması ve ateşin muhafaza edilmesi ile hastalık daha kısa sürer. C vitamini, doğal yoldan alınmadığı sürece, bir fayda sağlamaz.
Yorumlar
sedanur - (24.10.2011 16:09:15)
kadir hocam ününüzü cok duyduk bilgilrnize bide biz basvuralım dedik benim 4.5 aylık bir yegenim var emmiyor mama veriyoruz ve yogurt veriyoruz yogurdun icine bal yada elde sıkılmıs meyve suyu koyuyoruz ne yapmalıyız hocam
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.