Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Yoğurt yapmak için maya yerine toprak kullanmak

Geçtiğimiz günlerde, yoğurt yapmak için “ticari mayalar” yerine süte toprak atarak yoğurt yapılması önerisi ile ilgili sual maillerin gelmesi, bu işin artık ҫok  zararlı olabilecek duruma geldiğini göstermektedir.

Farklılık yaratmak uğruna halka bu kadar yanlış ve tehlikeli bilgilerin hem de TV kanalı ile verilmesi işin ne kadar vahim olduğunu göstermektedir. Bu müddet zarfında ne “Sağlık Bakanlığı’ndan” ne “Üniversite” çevrelerinden bir itiraz gelmemesi de durumu daha vahim bir hale getirmekte ve halk nazarında kabul gördüğü izlenimini yaratmaktadır.

BU İŞİN SONUNDA ÖLÜM RİSKİ VAR!
Toprak kullanılarak yoğurt yapılabilir, neticede konulan “bir tutam” toprak  milyonlarca ve farklı bakterileri ihtiva eder. Bu toprak flora bakterileri arasında bulunan “Botilizmus” bakterisinin sporları, bilhassa bebeklerde hayati tehlike yaratır. Botilizmus’un tedavisi ҫok zordur. Ortaya ҫıkan tablo bu bakterinin toksinleri ile olduğundan, antibiyotik tedavisi bir işe yaramaz. Bu enfeksiyon genellikle ölüm ile sonuçlanır. Aynı Tetanoz sporları gibi ısıya son derecede dayanıklıdırlar. Bu ne biҫim bir tenakuzdur ki, arının bal yaparken üstüne bulaşabilecek mikroskopik toprak ile bala Botilizmus bulaşabilecegi ihtimali ile bebeklere balı yasaklarlar, ondan sonra da tutam tutam toprak atılarak hazırlanmış yoğurtların yenmesini tavsiye edebilirler. Eğer bu uygulama yaygınlaşır ve bunun sonucunda ölümler olursa, bunların sorumlusu kimler olacaktır?  Bu doktorlar mı, bu yayınları yapan TV kanalı mı, yoksa Sağlık Bakanlığı mı?  

PEKMEZE DE DİKKAT!
Aynı tehlike, avuçla toprak atılarak hazırlanan “pekmez”de de vardır. Pekmezin ekşiliğini alması için ilave edilen; “pekmez toprağı”da neticede topraktır.

Toprak ile ilgili bir diğer uygulama da, bebeklerin altına bez yerine “Höllük” tabir edilen ısıtılmış toprağın konulmasıdır. Bebeğin göbek kordonundan toksinlerin geҫmesi ile olan bu hastalık ҫok zor tedavi edilebilir. Anadolu da hala bu hastalığın görülmesi, bu uygulamanın devam ettiğini gösterir.

Bu hastalığın önlenmesinde en etkin silah, hamilelerin “Tetanoz aşısı” ile aşılanmalarıdır. Maalesef, Botilizmus ta böyle bir imkan da yoktur. Gerekҫeleri ne olursa olsun, bu uygulama hijyen aҫısından kabul edilebilir bir uygulama değildir.

İsteyen, eski usul başka bir yoğurdu maya olarak kullanarak yoğurt yapabilir, bunun ne gibi bir mahzuru olabilir ki? Umarım bu doktorlar, bu cin fikirleri yabancı doktorların bulunduğu bir ortamda anlatarak Türk tıbbına leke sürmezler.

 

 


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.