Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Ateşin yan bulguları ve sebepleri

Ateş, bulaşıcı hastalıklarda vücudun gösterdiği bir tepki mekanizmasıdır. Termoregulasyon denilen bu durumda sadece ateş çıkmaz. Ayrıca uyku artması, iştahsızlık, anemi ve (erişkinlerde) seks dürtüsünde azalma da olur.

1- Uyku artması: Ateşin yükselmesi ile birlikte vücudun oksijene ve diğer besleyici maddelere ihtiyacı çok artar. Uykunun artması ile birlikte, vücut istirahat durumuna geçtiği için bu maddelerde tasarruf sağlanmıs olur. Ateş ilaç verilerek suni olarak düşürüldüğünde çocuk uyanır, hareketlenir ve bu ihtiyaç maddelerini savurgan bir şekilde tükettiği için, vücut zayıf düser. Hastalığın iyileşmesi daha uzun bir hal alir.

2- İştahsızlık:
Ateş yükselmesi ile birlikte vücut önemli organlara daha fazla oksijen ve diğer gerekli maddeleri taşıyabilmek için sindirim sisteminden kan çeker. Bu durum iştahsızlığa sebep olduğu gibi, eğer sindirim sistemi dolu ise,
bunların kısa sürede kusma ve ishal ile atılmalarına da sebep olur. Bu durum ishal ve kusmalı hastalıklarda görülenlerden farklıdır, onlardan cok daha kısa sürer.

3- Anemi durumu: Serbest demir, bakteriler için "Büyüme hormonu” gibi etki ettiğinden, bakteriler demiri bol bulduklarında daha rahat bölünebilir yani çoğalabilirler. Vücut bu duruma mani olabilmek için, demiri depolara çeker. Bu sebeple, ateşli durumlarda yapılan kan tahlillerinde, kan değerleri düşük bulunur.

4- Erişkinlerde seks dürtüsünün azalması: Enerji tasarrufu için vücudun aldığı bir tedbirdir.

Vücudumuz evrim süreci içinde bu korunma mekanızmalarını geliştirerek vücudun mikroplara karşı savunmasını geliştirmiştir. Vücudumuzun nasıl çalıştığını bilmeden, tedavi diye aldığımız ilaçlar maalesef fayda yerine zarar verebilmektedir. Vücudumuzun hastalık durumlarında nasıl tepki verdiğini öğreten "Fizyopatoloji dersi" Türkiye'deki tıp fakültelerinde artık öğretilmemektedir. Bu ders, 70'li yılların ortalarında, müfredattan (son hocanın emekli olmasından sonra) çıkarılmış, kürsüsü kapatılmıştır. Sonucu görmekteyiz. Niçin ateş, öksürük, ishal ve kusmanın olduğunu, neye yaradıklarını bilmeyen doktorlarla alınan sonuçlar ortadadır.


Yorumlar
Yasedila - (1.11.2018 19:52:43)
Mehaba kadir bey, forum'a yeni üye oldum bu yüzden tam olarak nerden yazacağımı bilemedim,kusurum olmuşsa affedin, ben 6 buçuk aylık hamileyim eşime uyuz teşhisi kondu , tedavisine bugün baslayacaiz, gittiği doktor eşiniz de kullansin bu kremi (metrin) demiş , fakat eşim hamile olduğumu belirtmemiş, bu durumda ne yapmalıyım, ben de de hastalığın belirtileri başlamış durumdayken ..
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.