Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Alice in wonderland sendromu

Bu sendrom ilk defa 1955’te Dr.John Todd tarafından tarif edilmiştir.(¹) Bu yüzden, Todd’s syndrome diye de bilinir. Ayrıca Lilliputian halüsinasyonları da denmişse de bu tabir yanlıştır.

Alice in wonderland hikayesinin yazarı olan Lewis Carroll'da migren hastalığı vardı ve bu şekilde halüsinasyonlar görüyordu.

Buna mukabil, “Guliver Cüceler ve Devler Ülkesinde" hikayesinin yazarı olan Jonathan Swift (1667-1745), İrlandalı bir hiciv yazarı idi, böyle bir hastalığı yoktu ve halüsinasyonlar görmüyordu. Zamanının İngiltere saraylarında dönen dolapları, entrikaları doğrudan yazması tehlikeli olacağı için, bu şekilde çocuk hikayeleri seklinde yazmıştır. Bu hastalık ile hiçbir ilgisi yoktur.

Bu hastalıkta; cisimler ve şahıslar, farklı büyüklüklerde ve şekillerde görülür, renk farkları vardır. Çocuk annesini kurt seklinde görüp korkabilir veya tavsan şeklinde görüp, gülebilir. Cisimler olduğundan daha uzak veya yakın görülebilirler. Hatta etrafla olan algılama o kadar bozuk olabilir ki, hasta kör zannedilebilir.(²)

Hastalığın en önemli sebebi; Enfeksiyoz Mononukleoz amili olan, Epstein-Barr virüsüdür.(ᶟ) Bir tedavisi yoktur, bütün arazlar zamanla kendiliğinden kaybolurlar.(⁴) Ayrıca, migrenlerde, beyin tümörlerinde, temporal lob epilepsilerinde ve psikoaktif ilaçların etkileri ile de görülebilir. Bu hastalıklarda arazlar uzun süreli ve tekrarlayıcıdırlar.

Hastalığın bilinmesi olabilecek hataları önler. Geçmişte Meningo-ensefalit zannedilip, MR çekme gayesi ile Midazolom sedasyonu uygulanan hastada ciddi solunum yolu tıkanması olmuştur.(⁵)

Kaynak:
(¹): O’Toole P, et al.2017, Alice in wonderland Syndrome: A real Life version of Lewis Carroll’s novel Brain Dev.
(²): Lahat E,et al. 1999. Abnormal visual evoked potentials in children with “Alice in wonderland” syndrome due to infectious mononukleosis.J. Child Neurol.
(ᶟ): Cinbis M, et al 1992. Alice in wonderland syndrome as an initial manifestation of Epstein-Barr virüs infection. Br J Ophtalmol.
(⁴): Copperman SM. 1997. “Alice in wonderland” syndrome as a presenting symptom of Infectious Mononukleosis in children:description of three affected young people. Clin Pediatr (Phila)
(⁵): Piessens P, 2011. Alice in wonderland syndrome and upper airway ostruction in Infectious Mononukleosis. B-ENT.

NOT: Epstein-Barr virüsü sadece Afrika kıtasında Burkitt Lenfoması yapar.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.