Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Streptokok cahilliği ve yapılan saçmalıklar

Kasım 2022'den beri Türkiye'de bir "Streptokok paniği" yaşanmaktır. Bu panik tamamen bazı doktorların cahilliği nedeni ile başlamıştır.

İngiltere'de salgına ve ölümlere sebep olan "A grubu Streptokok", eski ismi Pnőmokokkus Pnőmonia, yeni ismi Streptokokkus Pnőmonia olan bir bakteridir. Bu bakteri, Gram(+) ve çekirdeği diplokok yani ikili yapıda olup, 100'den fazla serotipi vardır. Bunların çok azı akciğer hastalıklarına sebep olurlar. Besiyerinde üretildiğinde, oksijenli ortamda; Alfa Hemoliz yaparlar.

Strep-A Testleri ile hiçbir bağlantıları yoktur. Zatürre haricinde, Menenjit ve hatta Sepsis yapabilme özellikleri de vardır.

Buna mukabil, bizde bazı cahillerin "Beta bakterisi" (Hatta Beta virüsü diyen bile var) dedikleri, Strep-A Testi ile teşhis edilen bakteri tamamen farklı bir bakteri olup, A-Grubu, Beta-Hemolitik Streptokoklardır. İngiltere'de salgın yapan Streptokoklarla hiçbir alakaları yoktur.

A-Grubu, Beta-Hemolitik Streptokoklar, Gram(+) olup, besiyerlerinde tek çekirdekli, zincir yapma özelliği olan bakterilerdir. Daima, Beta Hemoliz yaparlar. Bu bakterinin; Sepsis veya Menenjit yaptığı görülmemiş olup aşısı yoktur.

Bizim ülkemizde, Streptokokkus Pnőmonia aşıları KPA (veya Zatürre aşısı) adı altında Ulusal Aşı takviminde olduğu için, çocuklarımızda görülmeleri imkansızdır. Bazı sorumsuz doktorların, yarattığı panik havası yersizdir.

Gördüğümüz her sakallı dedemiz değildir.


Copyright 2007-2023 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.