Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Bir beyaz yalan uğruna…

                     
10 seneyi aşkın bir süredir Hepatit B ve Hepatit A aşıları yurdumuzda yaygın bir şekilde uygulanmaktadır…

Aşıların ilk çıktığı senelerde uygulama istenilen düzeyde olmamış ve bazı kampanyaların yapılmasına gerek duyulmuştu. Bilhassa hastanelerde yeni doğanlara ilk doz aşının yapılması ile aşı yaygınlaşmıştı. Bebeklik çağında aşı olmamış ilk ve ortaokul çocuklarını aşıya ikna etmek o zaman için zor olduğundan, işin kolayına kaçılmış, teşvik olur diye bu aşıyı oldukları takdirde havuza ve denize girebilecekleri (beyaz yalanı) söylenmişti. Fakat bir müddet sonra görüldü ki, bu beyaz yalana koca koca adamlar ve müesseseler inanır oldular, ailelerden raporlar, idrar tahlilleri ve antikor tayinleri istenir oldu. İlk günlerde gülüp geçtiğimiz işler, son zamanlarda yaygınlaşmaya ve işi çığırından çıkarmaya başladı.

Bir an için bunun doğru olduğunu farz edelim. Bu çocukların büyük bir kısmı yazın tatil köylerine, otellere ve özel havuzlara gidecekler. O işletmelerin müdürleri de böyle tuhaf isteklerde bulunacaklar mı?..

Bizim aileler böyle rapor, evrak, ilmihal, tahlil gibi angaryalarda hevesli ve şerbetlilerdir de elin Rus, Alman, İngiliz vs çocuklarından bu raporlar nasıl istenecek? Onlar bu büyük keşifleri bilmiyorlar, onları da aydınlatsak mı?  Bakalım bu saçmalıklar nereye kadar gidecek?..


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.