Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Down Sendromu, Mongolizm, doğrular ve aldatmacalar

 

Bu hastalık tıp kitaplarında, Trisomy21 (Down Sendromu) olarak geçer ve ilk defa bir İngiliz doktoru olan John Langdon Haydon Down (1828-1896) tarafından tarif edildiği yazılıdır. Daha evvelce “Mongolizm” adı ile bilinen hastalığın ismi artık Down Sendromu olarak belleklere kazınmıştır. Genellikle yeni bulunan bir hastalığa onu bulan doktorun adı verilirken, bu eski hastalık ufak bir hile ile İngiliz malı olup çıktı. Burada oynanan sinsi oyun, bu hastalara “Mongol” denilmesinin bu hastalara bir hakaret olduğu ve kesinlikle kullanılmaması propagandası idi. Maalesef bu hileye bütün dünya gibi Türk doktorlar da kandılar.

Bir İngiliz aristokratı için Asya ırkından bir millete benzetilmek bir hakaret unsuru olabildiğini farz etsek bile, Türkiye için bu çelişkili durum kabul edilemez. Yeri geldiğinde Timur’a, Cengiz’e, Kubilay Han’a sahip çıkıyor ve çocuklarımıza bu Moğol isimleri veriyoruz, sonrada Moğol’a benzetilmek hakaret sayılıyor. Bu bir çelişki değil midir?

Birazda kendi tarihimize bakalım. (PADİŞAH ANALARI. Ali Kemal Meram. Sayfa: 15)

“Bala Hatun ve Mal Hatun iki kız kardeştiler. İkisi de Osman’ın karılarıydı. Bu iki kadının babaları, “terbiyeli kişi” anlamında (Edepli) lakabıyla anıla (Ali) adında bir Moğol’du. Ama, Osmanlı devşirmesi tarihçiler, birinci Padişah saydıkları Osman’ı ve tüm Osman oğullarını yüceltmek için, övgüye, karılarının babasından başlayarak, Edepli Ali’ nin adını Şeyh Edebali’ye çevirdiler…”

Tezgah bu şekilde kurulunca, maalesef, kendi kıymetli doktorlarına sahip çıkmayan Türk Tıbbı, İngiliz avukatlığına hemen soyunmuş, halka ve bilhassa, Down Sendromlu ailelere bu yanlış bilgileri aktarmışlardır. Bu çocuklara “Moğol” demek hakaret oluyormuş! Batı dünyası Doğu halkına karşı her zaman saygısız olmuştur. Bulgaristan’da yanlış bir işlem için “Türk kafası” deyimi sıkça kullanılır. Her ne kadar biz de Sifilis hastalığına “Frengi” diyorsak ta, millet ismi söylemediğimizden bizimkisi masum sayılır. Bu hastalık Avrupa memleketlerinde, kendilerine hangi memleketten gelmişse o memleketin adı ile anılır.

Bu saatten sonra bir şey değişir mi? Hayır, atı alan Üsküdar’ı geçmiştir. Kurnaz İngiliz, kendi müellifinin adını yaygınlaştırmak pahasına Moğol ırkına ve Moğolistan’a hakaret etmekten çekinmemiştir.

Bugün Yunanlılar’ın inkar ettikleri Behçet Sendromu’nun, orada Adamantiadis Sendromu olarak öğretildiğini kaç kişi bilir? “Türk Tipi Porfiri”yi tarif ve teşhis eden rahmetli Dr. Cihat Çam neden fakültelerde ders olarak okutulmaz?


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.