Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
RADİKAL GÖRÜŞ
Dr.  KADİR TUĞCU
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı F.A.A.P.
Yazı Boyutu:
Grip aşısı zamanı geldi, kafalar yine karıştırıldı!

 

Gene “Grip Aşısı” zamanı geldi, gene aşılardaki “civa”, cahil doktorların ağzında sakız olmaya başladı. 2002’de bu iddianın yalan olduğu ve zararsızlığı ispatlandığı halde, memleketimizde hala bu konuyu açıp insanların kafalarını karıştıran akademisyenlerin olması, liselerdeki kimya derslerine gereken önemin verilmediğini gösterir.

Bir lise talebesi “Etil alkol” ile “Metil alkol” arasındaki farkları bilmezse, çakar. Ama bizde “Etil civa “ ile “Metil civa” arasındaki farkları bilmeyenleri  tv’lerde yorumcu yaparlar.

Civa kuvvetli bir inorganik zehir olmasına rağmen, tıpta uzun süre tedavi amacı ile kullanılmıştır.

Bu kullanma alanları: Diüretikler, sifilis tedavisi, müshil olarak ve antiseptik solüsyonlar...

Diuretikler: Artık kullanılmayan bu preparatlar;

Neohydrin tab. = 18.3 mg.
Cumertilin tab. =  67 mg.
Mercuzanthin tab. ve sol. = 100mg.
Salygran tab    = 120 mg. civa ihtiva ederlerdi.

Sifilis tedavisi: Günde 1 gram civa ile başlanır, tahammül derecesine göre arttırılırdı.
Penisilin gibi modern tedavi araçlarının keşfi sonucu bırakılmıştır.

Müshil olarak: Calomel  solüsyon (Paregoric), hala bazı memleketlerde kullanılmaktadır.

Antiseptik solüsyonlar: Mercuric chloride solüsyon, Harrington’s solüsyon , Mercuric
Cyanide solüsyon, Mercuric potassium iodide solüsyon... Bu solüsyonlar, civanın  1/2000 ve 1/100 gibi solüsyonlarıdır.

Ayrıca bazı göz hastalıklarında: “Yellow oxide of mercury”, Ammoniated mercury ve citrine ointment gibi civa preparatları kullanılmakta idi.

Civanın, bu kadar yaygın ve yüksek dozlarda  kullanıldığı zamanlarda dahi “Otizm”den bahis yoktur.  

Ayrıca civanın toksik ve kostik etkilerini azaltmak için, civanın organik türevleri yapılmıştır.
Bunlar: Phenylmercuric borate: (1/500) solüsyon olarak yüzeysel yaralarda kullanılmıştır. Merbromin: (mercurochrome) Yüzde 2 solüsyon olarak halen kullanılmaktadır. Thimerosal, nitromerosal,  Acetomeroctol, İnorganik türevlere göre daha az toksiktirler.Ayrıca bunlarda kullanılan “etil merküri” dir. Etil merküri idrarla süratle atılır. Vücutta biriken civa, “metil merküri” dir.

Aşılarda kullanılan “Thimerosaldaki civa miktarı, 1mikro gramdan azdır Ayrıca bu civa “etil civa”dır. Yani 1 miligramın binde birinden daha azdır. Bu miktarda civanın bir hastalık yapma ihtimali olsa idi, eskiden etraf otistik çocuklardan geçilmez idi.

Civa zehirlenmesinde bazı şarlatanların iddia ettikleri EDTA tedavisi, civa için geçerli değildir. İnorganik civa zehirlenmelerinde BAL kullanılır. Ayrıca aşılardaki organik civa vücutta birikmeyen bir maddedir. Bak: Lancet.2002 Nov 30;360(9347):1737-41

Son günlerde (dünyada hiçbir  memleketin gündeminde olmadığı halde) basın aracılığı ile aşılardaki civanın gündeme gelmesi ve bunun otistik  çocuklarla bağlandırılmaları bir sahtekarlıktır. Bu çocuklara uygulanmak istenen “Chelation” tedavisi diye ağır metal zehirlenmelerinde uygulanan ve yan tesirleri çok fazla olan bir tedavi yapılmak istenmekte ve korkarım şu anda yapılmaktadır. Amerika’da bu şarlatanlığı yapan “EdelsonTıp Merkezi”  bu sebeple kapatılmış, bunu uygulayanlar doktorluktan men edilmişlerdir.

Bak:  http://www.quackwatch.org/11Ind/edelson.html 
Bu sitede “Chelation” tedavisi ile bu zavallı otistik çocukların nasıl daha kötü oldukları ve ailelerin , 20 bin $ - 40 bin $ gibi paraları ödemek için evlerini ipotek etmeleri anlatılmaktadır.

 

 


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.