Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Yalancı meme sarkıklığı ve tedavisi

Hamilelik sonrası ya da sağlıksız kilo kayıplarından sonra memede görülen adı konulmamış, fakat çok yaygın bir meme estetiği sorunu vardır. Memenin diriliği kaybetmesi olarak tanımlanabilecek bu durumda gerçek anlamda bir sarkma söz konusu değildir. Memenin özellikle üst kısmının boşalmasına bağlı sarkmış bir izlenim verdiği görüntü, “yalancı meme sarkması” olarak anılır. 

Yalancı meme sarkmalarında kişinin kendi yağ dokusundan elde edilen kök hücreler yağ hücreleri ile karıştırılırsa oldukça iyi sonuçlar alınır. Bu yöntem ile yara izi bırakmadan diri meme dokusu elde etmek mümkündür. Yöntem için temel şart kişinin karın, basen ya da bacaklarında 500-600 cc kadar sağlıklı yağ alınmasına izin verecek bir yapının olması gereklidir.

İnsan yağ dokusunun bedendeki tüm diğer dokulardan daha fazla kök hücreye sahip olduğu biliniyor. 500 ml yağ dokusunda 200 milyon kök hücre bulunmaktadır. Yağ hücresi ile karıştırılan kök hücre yağ hücrelerinin erimesini ya da eriyerek kistik sorunlara neden olmasını engellemektedir. Bu şekilde kullanılan yağ hücreleri yabancı madde enjeksiyonlarının neden olduğu ya da olabileceği alerjik reaksiyonlar ya da granuloma gibi sorunlara yol açmaz. Bu yöntem ile dirilik yanında istenirse bir beden büyüme de sağlanabilir.

Yalancı meme sarkıklığında, eğer kişi sütyen ölçüsünde büyümeyi kabul ederse boşalmış üst bölümünü dolduracak bir silikon protez de diğer bir çözümdür. Özellikle hamilelik sonrası oluşan bu sorunda “protez fasya” adı verilen göğüs kasının zarı altına yerleştirilir. 


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.