Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Yeni bir gençleşme trendi: Trombosit kokteylleri
Trombosit işlemin mantığı  doku uyarımıdır. Uyarılan yaşlı ve yıpranmış doku kendini yenilemeye başlar. Trombosit yöntemindeki yenileyici  factor, büyüme faktörleri adı verilen bazı maddelerdir. Bu maddeler  adı verilen kan hücrelerinde bol miktarda bulunur. Trombosit yöntemi, bu hücrelerin elde edilip dokuya verilmesi  işlemidir.

Özellikle PDGF, TGF ve VEGF adı verilen uyarıcı faktörler doku gençleşmesinde yararlıdır. Bir başka deyişle, gençleşmeyi sağlayan kan ya da kanın içinde bulunan hücre değil, hücrenin içinde bulunan maddelerdir. Bu yöntem hücre enjeksiyonu tekniğinden farklı bir şekilde verilen hücrelerin parçalanması  ve içindeki yararlı maddeleri dışarı çıkarması mantığına dayanır.

En az 8 cc kan alınır. Bu kan, özel bir solusyon içerisinde santrifüj işlemine uğrar. Yaklaşık 10 dakika sonra sarımsı bir sıvı  şeklinde elde edilir. Elde edilen sıvı gençleşme istenen bölgelere deri yüzeyine çok yakın ince iğnelerle enjekte edilir. Enjekte edilen bölge kremler ile uyuşturulabilir.

Etki için bir kür gerekir. Bir kür tedavi  2 haftada bir 4 uygulamadır. Yılda 1 kür önerilir.

Yine de elde edilecek gençleşme konusunda  gerçekçi olmak gerekir. Hedef daha sağlıklı görünen daha taze ifadeye sahip bir cilt olmalıdır. Yüzeyel kırışıklıklara etkili olur. Buradaki etki  dolguda olduğu gibi doldurarak kırışıklık giderme değil, gençleştirerek giderme şeklindedir. Yöntem, hücresel gençleşmenin yerini tutamaz. Kök hücreden zengin yağ hücresi hücresel gençleşmenin en önemli basamağıdır. Trombosit, kök hücreden zengin yağ hücresi  ile kombine edilebilir.Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.