Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Ayak bileğinin estetik sorunları

Ayaklar değişen moda trendleri ile birlikte giderek artan bir şekilde konumunu güçlendiriyor. Bu kültürel zorlama yeni bir alanın hızla gelişmesine neden oldu. Ayak bileği estetiği…

Ayak bileği öylesine önemli bir konumda ki, estetik sorunları olduğunda hem bacak hem de ayak estetiğine çok zarar veriyor. Ayak bileği estetiğinin temelinde yağ alma ve verme işlemleri yatıyor. Bölgenin ince yapısı ve kasların olmaması nedeniyle silikon uygulamalarına uygun değil.

Ayak bileği sorunlarını kalın ayak bileği, ince ayak bileği, çarpık ayak bileği, asimetrik ayak bileği, biçimsiz ayak bileği ve uyumsuz ayak bileği (ayak ve bacak ile) olarak ayırabiliriz.
Ayak bileğindeki zarif kemik çıkıntılarının yağ ile örtülü olması, arka baldır kasının ayak bileğine doğru indiği yerdeki yağ dokusu görüntüyü bozar.

Kalın ayak bileği sorununda yağ alma işlemi yapılarak çözüm bulunabilir. Ancak, ayak bileğindeki yağ dokusunun tek tabakalı yapısı ve ince deri gözönüne alındığında, yağ alma işleminin oldukça hassas yapılması gerekir. Özellikle “süperdry” teknik olarak bilinen teknikte kansız bir şekilde ayak bileği inceltilmesi mümkün. Ayak bileğinde alınan yağlar sonrası iyileşme dönemi ve işe dönme çok hızlı olmasına rağmen, varis çorabı ve dinlenirken ayakları yukarı kaldırma pozisyonu işlemden sonraki haftalarda önerilir.

Ayak bileği inceliklerinde ise yine aynı teknikle bacağın kalın olan yerlerinden yağ hücresi alınıp kalınlaştırma sağlanabilir.

Bu iki tekniğin birlikte kullanılması çarpık ayak bileği ya da ayak bileği asimetrilerinde oldukça işe yarar. Çarpık ayak bileği sorununda altta çarpık bir kemik yapısı sorunu olmasına rağmen, bazen ayak bileği yağlarının doğru yerleşmemesi de çarpık bir görüntü verir. Kemik yapının düzeltilmesi mümkün olmadığı halde yağ hücresi ile kamuflaj yaparak eğrilik örtülmüş olur.

 


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.