Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Düz kaş modası

Düz kaş modası yayılıyor. Yapay bir şekilde  abartılmış kavisli kaşlara tepkinin bu akımda etkisi var. Kareena  Kapoor gibi bazı karakterler de bu akımı güçlendirmiş olabilir.

Bu akımda söz edilmese de, düz kaş biçiminin en ikonik temsilcisi Mona Lisa. Estetik terminolojiye Mona Lisa gülümsemesi olarak giren bu karakter şimdi de Mona Lisa kaşları olarak  gündeme gelmiş görünüyor. Her ne kadar bu tanımlama daha önceden yapılmamış ise de bunu hak eder görünüyor. Gerçekte oransal ve feminen ilkeler açısından bakıldığında düz kaş pek çok yüze uygun  değil.

Yine de insan yüzünün  benzersizlik ilkesine göre düz kaşın da  güzelliğin nüansları arasında yeri olması gerekir. Bazı durumlarda yüzün sorunlarını kamufle etmek ya da yüzün anlamını değiştirmek için de tercih edilebilir.

Düz kaşlar uzun bir yüzü kamufle etmek işin işe yarayabiliyor. Sarah Jessica Parker gibi uzun yüzlerde ya da birbirinden uzak duran gözler için bir seçenek. Yüzündeki dişilik puanını düşürmek isteyen bir bayan için de iyi bir seçim.

Hatta düz kaşa kalınlık da eklenirse, dişilik puanı düşerken yüze sert  ve güçlü tonlar da verilmiş olur.

Aslında bütün bu anlamlar bir tarafa, basit görünen bir dizi kıllardan oluşan bu yapı hayranlık verici ayrıntılara sahip. Kaşlar alın düzeyinden biraz yüksekce konumu ile alından salınan tuzlu ve göz yakıcı teri yüzün yanlarına aktaran  görevi ile saçakların yağmur olukları gibidir.

Sözsüz iletişimde ya da kelimelere en uygun vurguyu vermek ve güçlendirmek içinde gerçekten çok önemli yapılardır.

KAVİSLİ KAŞ İSE…
Kavisli kaş ise dişilik ile uyum içindedir. Ancak onun da kendi içinde nüansları var. Yürek biçimli bir yüz için daha yumuşak kavisli kaşın doğru bir seçim olacağını belirtmekte yarar var.

Çok ilginç bir geometrik yapı. Dış 1/3 kısmı ile iç 2/3 kısmının birleşim noktasının yeri ve açısı çok farklı anlamlar kazandırıp kaybettirebiliyor.
Enerjik, yorgun, dişi, erkeksi, sert, yumuşak, masum ya da  melankolik…

Sadece trendlere uymak pahasına kişi özgün olmayı kaybetme tehlikesi yanı sıra yüzün anlamı ve oransal  açıdan da önemli sorunlar yaşayacaktır. Kaş deyip geçmemek gerekir.

Bütün bu anlatılanlardan sonra kaşa şekil verme yöntemlerine gelince….
Kadınların geleneksel ve kozmetik kaş şekillendirme yöntemleri  başka bir alanın konusu.

Botoks ile mimik tasarımı, hücre enjeksiyonu, endoskopik kaş kaldırma, kaş sabitleme işlemleri ve kaş ekme yöntemlerinin doğru kombinasyonları ile kaşları biçimlendirmek mümkün. Bu tekniklerin seçimi kaştaki soruna, yaşa ve beklentiye göre belirleniyor.


Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.