Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Alt çene büyütme estetiği

Alt çene ucu büyütme işlemi alt çene ucunun zayıf, geride ve kısa olduğu durumlarda çene ucunu güçlendirmek, şekillendirmek ve büyütmek için yapılan işlemleri içerir.

Çene büyütme işlemlerinde biyolojik ya da sentetik malzemeler seçenek olarak bulunur. Biyolojik malzeme dendiğinde kişinin kendisinden alınan kemik ya da kıkırdak gibi dokular ilk akla gelir. Onun dışında kadavra ya da başka canlı kaynaklı malzemeler de vardır. Diğer bir grup seçenek ise sentetik malzemelerdir. Bu grupta ise silikon, Gore-tex ve Medpor yer alır.

Silikon insan bedeni tarafından kolay kabul edilebilen ve yerleştirildiği yerde vücut tarafından örülen bir kapsül içinde hapsolan bir malzemedir. Doğru yere ve doğru bir şekilde yerleştirildiği zaman güvenli ve hızlı bir işlem sunar. Şekillendirilebilen bu malzeme de azda olsa kayma riski bulunur.

Gore-tex beden ile uyumluluğu verdiği doğal his, mikrogözenekli yapısı ile dokuların bir parçası olabilme özelliği yanında kolayca şekillendirilebilmesi avantajına da sahiptir.

Medpor gerçek bir iskelet implantı olarak öne çıkarken gözenekli yapısı ile bedene entegre olur. Bir yıl içinde materyal için kemikleşme gerçekleşir ve oynama riski yok olur. Ancak pürüzlü ve sert yapısı nedeniyle yerleştirmek için daha büyük kesi gerekir.

ÇENE BÜYÜTMENİN ÖNEMİ
Orta ve üst yüz ile alt yüz arasında denge açısından çok kritik bir işlemdir. Alt yüzdeki konveks görüntüyü yok ederek daha estetik bir sonuç ortaya çıkartır. Boyun ve yüz açısı daha net ortaya çıkarken yüz ovalini de netleştirir. Profil estetiğini çok geliştirir.

Ağız içinden kesi izi olmadan ya da çene altından bir kesiyle işlem yapılır. Çene altından işlemi lokal anestezi ile yapmak mümkündür. Günübirlik bir işlem olup işlem süresi 45 dakika ile 1.5 saat arası değişir.

Alt çene ucu hem profilde hem de cepheden bakışda yüzün oranlarını ve altın oranlarını oldukça değiştirir. Bu nedenle alt çene ucu büyütme olumlu estetik yansıması yüksek bir işlemdir.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.