Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Dolgun dudaklar

Dudak inceliği bazı kişilerde genetik olsa da yaşlanmayla dudaklar incelir. Dudaklar zaman içinde erir ve dudak atrofisi olarak adlandırılan bir yaşlanma sorunu ortaya çıkar. Dudak yaşlanmasının özelliklerinden birisi olan sigara çizgileri özellikle dudaklarına sürekli büzme hareketi yapan ve güneş hasarı görmüş kişilerde oluşur. O nedenle dudak estetiği belirli bir yaştan sonra yüz gençleştirmenin bir parçası haline gelir.

İyi yapılmış dudağın yüze gerçekten faydası büyüktür. Güzel bir dudak çekicilik yanında bakan gözü yakalar ve kişinin diğer sorunlarını örter. Bir başka deyişle kusur örtücü özelliği vardır. Dudak estetiği doğru yapılırsa yüzün uyumuna önemli bir katkıda bulunur ve gülme estetiğinin çok önemli bir parçasıdır. Diş estetiğinde çerçeveyi belirler. Dudağın kontürü, üst dudak ve alt dudak arasındaki denge (üst dudak alt dudağın yüzde 75 i olmalı), ağız köşeleri, dudak kenarlarının kıvrım açıları, dudak burun arası mesafe, dudak üstü bölgesinin eğimi, hatları ve açıları, dudak çevresi cildin durumunun dudak estetiğinde önemli yeri vardır. Ayrıca dişlerin yapısı, rengi, sıralanışı, simetrisi, diş etlerinin durumu, gülümseme ve normal duruşta görünürlükleri, alt ve üst dişler arasındaki ısırma ilişkisi de doğrudan dudak estetiğini etkiler.

GÜLÜMSEME ESTETİĞİ
Dudağın bir de dinamik estetiği vardır. Dudaklar hareket edebilmeli, belirli ölçüde mimiklere katılabilmeli, konuşma sırasında rahat kullanılmalı, yumuşak ve esnek olmalıdır. Bütün bunlar göz önüne alındığında, yapılan dudak yüz ile uyumlu olur. Dudak estetiği her şeyden önce ayrı değil, yüz estetiğinin bir parçası olarak düşünülmelidir.

Dudak estetiği isteyen kişileri öncelikle “gülümseme estetiği” açısından analiz edilmelidir. Dudak ve çevresinin güzel olması yeterli değildir. Güzel gülümseme dudak estetiğinin önüne geçer. Bu nedenle dudak estetiği isteyen kişiye gülümseme estetiği açısından da analiz gerekir. Kişilerin yaklaşık yüzde 70’inde Mona Lisa gülümsemesi dediğimiz ağız köşelerinin biraz daha fazla kalktığı, dudak merkezinin daha az kalktığı gülümseme vardır. Geri kalan grup “kanin gülümseme” olarak adlandırılır ve dudak merkezi köşelerden daha önce kalkar. Çok az kişide ise “geniş gülümseme” olarak adlandırdığımız bütün dişlerin gözüktüğü bir gülümseme vardır. 
Bu grupların dışına çıkan diş etlerinin aşırı göründüğü ya da gülümsemenin çarpık olduğu durumlarda botoks ya da cerrahi ile gülme tasarımı yapılmalıdır.

Dudak dolgunlaştırma işlemlerinde geçici ve kalıcı yöntemler vardır. Geçici yöntemler arasında fizyolojik dolgular, kalıcı yöntemler arasında yağ hücresi enjeksiyonu, doku kaydırma işlemleri ya da kalıcı implantlar ve jeller gelir. En doğal, yumuşak sonuçlar yağ hücresi ile olup gerekirse kolayca tekrarlanabilmesi yöntemi öne çıkarır. Fizyolojik jeller kolay uygulanabilmesi, dudak şeklini vermede esneklik ve ekonomik olması nedeniyle tercih edilebilir. Kalıcı maddelerin yabancı cisim reaksiyonu, hareket kısıtlaması gibi olumsuz sonuçları olabildiği için ilk seçenekler arasında sayılmazlar. 
Bir de dudak asma, üst dudak mesafesini kısaltma, ağız köşesi lifti gibi yardımcı işlemler vardır. Bunlar ağız çevresi estetiğine katkıda bulunurlar. Ancak bu bölgedeki nihai nokta gülme tasarımı olup konuda uzman bir estetik cerrah ile birlikte diş estetiği uzmanının birlikte çalışması gerekir.

DUDAK DOLGUNLAŞTIRMA
Dudak dolgunlaştırma da en ideal yöntem kök hücreden zengin yağ enjeksiyonudur. Kişinin kendi yağ hücrelerinden elde edilen bu hücreler işlem sonrası, yumuşaklık, rahat hareket ve doğallık elde edilebilir. Ancak dudak çok hareketli bir bölge olduğu için ilk günlerde yağ hücrelerinin tutma şansını arttıracak bazı önlemler gerekebilir. Saf yağ hücresi elde etme tekniği (no-touch) bölgeye olabildiğince hasarsız yağ hücre verme şansını verebilir. İşlemin basitliği tekrarlanabilme şansını verir.

Dudak estetiği yaptırmış olan Donatella Versace, Brittany Murphy, Lindsay Lohan ve Leslie Ash gibi bazı ünlülerin sonuçları doğal görünmüyor. Genellikle sosis tekniği ile ve üstelik bedene uyumsuz bir takım yabancı maddelerle yapılan işlemler ile sonuçlar kaçınılmaz olarak kötü olacaktır.

Yüz germe işlemleri ağız çevresini etkilemez. Bu nedenle bütünsel bir yüz gençleştirme için yüz germeye ağız çevresi estetiği de eklenmelidir.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.