Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Kuğu boynu estetiği
Boyun bakımı genellikle ihmal edilen, fakat yüz kadar değerli bölgelerimizden birisidir. Düzgün bir boyun, yüzün güzelliğine önemli katkıda bulunur. Tersi ise yüz güzelliğine çok şey kaybettirir. Gergin ve sağlıklı cilde sahip silindirik bir boyun üzerinde, yüz zarif bir şekilde yükselmelidir. Boyun ve yüz komşu yapılar olsa da birbirlerinden net açılarla ayrılmalıdır.

Boynu gergin ve düzgün tutan en önemli yapı deri altında bulunan; köprücük kemiği ve göğüs dekoltesinden alt yüze kadar yelpaze şeklinde uzanan bir kas tabakasıdır. Düzgün bir boyunda bu kas tabakası bir korse gibi boynu sarar ve deriyi gergin tutar. Kasın gevşemesi ve yer değiştirmesi ile boyunda uzunlamasına bantlar oluşmaya başlar, çene altı sarkar, boyun derisi gevşer. Hatta bu değişikler yüz alt bölgesini de etkiler ve yüzü aşağı doğru çekmeye başlar. İnce ve ortada olan boyun derisi güneşten çok etkilenir. Kırışır ve gevşer. Boyun  derisindeki  bozulma dekolteye kadar ilerler.

Çene altında 3-4 mm’lik teleskoplarla girilerek boyun kasına korse gibi şekil verilebilir ve silindirik boyun konturu tekrar sağlanabilir. İşlem sırasında boynun görüntüsü büyütülmüş bir şekilde fiber kablolar ile ekrana aktarılmakta ve ayrıntılı bir şekilde boyun anatomisi görülebilmektedir. İşlem sırasında cadı çenesi olarak bilinen çene ucu sarkmaları da düzeltilebilir. İşlem sonrası iyileşme hızlıdır. İşlem lokal anestezi altında yapılabilir. Görünür bir yara izi bırakmaz. Boyun derisinde aşırı sarkmanın olduğu durumlar dışında çene altı sarkmaları, boyun derisi gevşeklikleri, boyunda bulunan uzunlamasına bantlar için ideal bir tekniktir. İşlemde boyun derisi oluşturulmuş boyun korsesi üzerinde güzel bir şekilde iyileşir. İleri düzey boyun sarkmalarında da aynı teknik kullanılabilir. Bu durumda fazla deri ense saç hattından çıkarılır.

Korse tekniği yüz gençleştirme işlemlerinin bir parçası olarak kullanılabildiği gibi, tek başına da kullanılabilir. İşlem sırasında boyundaki yağ fazlalıkları alınabilir. Bazen sarkan çene altı tükrük bezleri boyunda düzensizlik yaratabilir. Korse tekniği sırasında sarkan tükrük bezleri  toparlanabilir. Gerekirse çene iskeleti implantlar ile güçlendirilir. Boyun çene açısı kapalı kişilerde, bu açıyı oluşturmak için de gereken kas şekillendirme ve askı işlemleri bu teknikte yapılabilir. Düzgün ve gençleşmiş bir boyun üzerinde yüz gençleştirme daha başarılı sonuç verecektir.

Endoskop kullanımı ile şekillendirilmiş kuğu boynu biçimindeki boyun derisi için fraksiyonel lazer, kök hücreden zengin yağ enjeksiyonu ve mezolift gibi yardımcı yöntemler ile boyun derisi kalitesi daha da arttırılabilir.
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.