Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
HOLİSTİK ESTETİK
Prof. Dr.   AHMET KARACALAR
Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Yazı Boyutu:
Hale etkisi, burun ve estetik

Çekicilik önemli bir özellik... Güzelliğin daha üzerinde bir kavram ve gücü daha fazla. Çekiciliği ayın etrafındaki haleye benzetebiliriz.

Ayın halesi milyonlarca minik buz kristalinin mercek görevi görmesi ile ortaya çıkan bir doğa olayı. Hale, ayı oldukça çekici kılar.

Çekiciliği resimde belirtmenin belki de en yaratıcı yolu haledir. Özellikle ikonografi olarak bilinen din temalı sanatta kadın figürlerinin çevresine yerleştirilen hale yorumlarını hatırlayalım. Tasvir edilen kadına  erdemli etiketini de yerleştirir. Bir anda dış güzellik iç güzellik ile taçlandırılır. Çekicilik ortaya çıkar.

Bu yorumlar gerçek yaşamla da paralel bir içerik taşır. Çekici olan kişilerin etrafında gözle görmediğimiz fakat hissettiğimiz bir hale oluşur. Sosyal bilimler literatürüne “hale etkisi” olarak geçen konu kısmen bu anlatılanlar ile bağlantılıdır.

Hale etkisi ilk izlenimde oldukça önemlidir. İlk izlenim ise sosyal iletişimde çok önemli... Hale etkisi ile bir kişi hakkında varılan yargı başka alanlarda da geçerli oluyor. Güzel ise iyi kalpli de olması ya da çalışkan ise dürüst de olması gerektiği gibi.

Bunun tersi de doğru. Ters hale etkisi gibi. Bir beden özelliğiniz sizi itici kılabilir. İtici olmak çirkin olmaktan daha kötü bir özellik.

Burun, özellikle yüzdeki merkezi konumu ile çok önemli. Çirkin burun ne yazık ki çirkin başka bir uzva göre daha fazla ters hale etkisine sahip. En önemli şartlandırmalardan birisi masallarda geçen çirkin ve iri burunlu cadı tiplemeleri. Ters hale etkisi ile çirkin ve hemen arkasından öyleyse kötü önyargısı sıralanıverir.

 


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.