Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
İĞNE TOZU
Prof. Dr.  BENAL BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Sağlığı, Hastalıkları-Büyüme ve İştahsız Çocuk Uzmanı
Yazı Boyutu:
Doğumdan önce emzirmeye nasıl hazırlanmalı?
“Gebeliğimin yedinci ayı içindeyim. Doktorum bu konuda bir şey söylemedi ama arkadaşlarım meme başı masajı yapmamı öneriyorlar. Bu konuda bazı kitaplara baktım. Çok net bir bilgi bulamadım. Emzirmeye hazırlamak için şimdiden neler yapmam gerekir? ” Bu gibi soruları sizlerden sık sık alıyorum…

Emzirirken ortaya çıkabilecek olan pek çok sorunun nedeni emzirme tekniğinin hatalı olmasıdır. Eğer bebek annesinin kucağında yanlış pozisyonda tutulursa, bebek de memeyi yanlış tutar. Bu durumda meme ucunun tahriş olması veya meme ucunda çatlak gelişmesi gibi meme başı sorunları sık görülür.  

Bazı anneler adı geçen sorunları yaşamamak için gebeliğin son aylarında meme başını sertleştirmek isterler. Bunun için de meme başını havlu ile ovuştururlar. Bu yanlış bir uygulamadır.  Gebelikte meme başının emzirmeye uygun olup olmadığı kontrol edilmeli,  meme başı sorunu varsa, buna rağmen bebeğin nasıl emzirilebileceği konusunda anne bilinçlenmelidir. 

Meme başında herhangi bir deri hastalığı varsa tedavisi için hekime de danışılabilir.Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.