Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
İĞNE TOZU
Prof. Dr.  BENAL BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Sağlığı, Hastalıkları-Büyüme ve İştahsız Çocuk Uzmanı
Yazı Boyutu:
Anne sütünün rengi ve besleyici değeri arasında ilgi var mıdır?

 

Anneler sıklıkla sütlerini inek sütüyle karşılaştırırlar ve sulu olduğunu, bu nedenle de bebeklerini beslemeyeceğini düşünürler.

Normal koşullarda anne sütünün rengi inek sütü ile karşılaştırıldığında daha açıktır. Bu nedenle sulu gibi görünür. Ayrıca, anne sütü biraz mavimsidir. Endişe edilecek bir durum yoktur.


Ayrıca, emzirmenin başında memeden gelen ön süt ile sonunda gelen son sütün renkleri de birbirinden farklıdır. Emzirmenin başında gelen süt, daha sulu ve mavimsidir. Emzirmenin sonunda gelen süt ise, daha beyazdır. Rengindeki bu beyazlık daha fazla yağ içermesi ile ilgilidir. Ön süt de son süt gibi bebek için son derece besleyicidir.

Bir annenin süt rengine bakarak sütün besleyici değeri hakkında fikir yürütmek asla doğru değildir.


ANNE SÜTÜNÜN RENGİ DEĞİŞİRSE?
Anneler emzirdikleri dönemde sütlerinin miktarı ile ilgili pek çok tedirginlik yaşarlar. Bu endişe, anneler tarafından sıklıkla dile getirilir. Ancak endişe etmeye hiç gerek yoktur. Bütün sorun, annenin ürettiği sütü görememesi, miktar olarak belirleyememesidir. Benzer şekilde anneler, zaman zaman sütün rengiyle ilgili endişelerini de dile getirirler. Anne sütünün renginde değişiklikler olması nadir bir durum değildir. Donmuş anne sütü biraz daha sarıdır.

Anne sütünün rengi annenin yediği besinlerle yakından ilgilidir. Anne sütünü boyayan pek çok madde ve besin vardır. Süt pembemsi, yeşilimsi veya sarımsı olabilir. Vitaminler, meşrubat, meyve suyu, jelatinli tatlılar ve spor içecekleri bunların başında gelir. Ot çayları ve kullanılan ilaçlar da benzer renk değişikliğine neden olabilir. Genellikle sakıncalı değildirler.  Bebek tarafından güvenle içilebilir. Ancak annelerin bilinmeyen otları kaynatarak çaylarını içmeleri hem kendi sağlıkları hem de bebekleri için zararlı olabilir,  tercih edilmemelidir.


Yorumlar
1978koaka - (15.10.2007 23:55:21)
Sadece rezene tohumu ısırgan tohumu anason tohumu ve kimyon tohumunu kaynatıp içiyorum zararı var mıdır? Bunlardan bir miktar hepsinden alıp bir cezvede kaynatıp içiyorum zararlı değil ama anne sütüne faydası yoksa içmeyeyim. Yardım alabilir miyim?
Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.