Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
İĞNE TOZU
Prof. Dr.  BENAL BÜYÜKGEBİZ
Çocuk Sağlığı, Hastalıkları-Büyüme ve İştahsız Çocuk Uzmanı
Yazı Boyutu:
Ispanak ve efsaneleri...


Anneler sıkça soruyorlar; ıspanak yemeğinin yoğurt ile birlikte yenmesi ıspanaktaki demir emilimini azaltır mı? Ya da yumurtanın süt ile yenmesinde de aynı durum söz konusu mudur?


TEMEL REİS EFSANESİ: ISPANAK DEMİRDEN ZENGİNDİR, KAN YAPAR!
Yarım kilo çiğ ıspanak içinde 13.5 mgr demir vardır. 6 aylık bir bebeğin günlük demir ihtiyacı yaklaşık 10 mg.dır. Oysa ki yarım kilo ıspanak yemek pek de mümkün değildir. Ayrıca, ıspanağın  içindeki bu demirin emilimi de çok düşüktür. Çünkü ıspanak aynı zamanda okzalat adının verdiğimiz bir bileşikten de zengindir. Ve bu okzalat demirin emilimini engeller.  Ispanak bu nedenle kullanılabilir demir kaynağı olarak zengin değildir.

YOĞURTLU ISPANAK EFSANESİ: YOĞURT DEMİR EMİLİMİNİ AZALTIR. YOĞURTLU ISPANAK YENMEMELİDİR!
Ispanağın zengin demir kaynağı olmasından kaynaklanan bir başka efsane de ıspanağın yoğurtla yenmemesi  gerektiğidir. Oysa ki, sırf bu nedenle ıspanağın yoğurtla yenmemesi ne acıdır... Ispanağın içindeki demirin emilimini engelleyen yoğurt veya süt değildir... Kalsiyum demir emilimini azaltır. Ancak tam aksine ıspanağın içindeki oxalat da kalsiyum emilimini engeller. Ancak engellenmesi demek hiç emilmemesi anlamını taşımaz. Bir miktar demir ve bir miktar kalsiyum yine de emilir. Ispanak, zengin bir kalsiyum kaynağıdır. Yoğurtlu ıspanak ile beslenmede kalsiyum alımı arttırılmış olur. Biz besin çeşitlemelerimizi arttırdıkça yeterli ve dengeli beslendikçe ihtiyacımız olan her besin öğesini ihtiyacımızı karşılayacak kadar alırız. Doğanın zenginliğinin sırrı budur.

İSKENDER DÖNER EFSANESİ: DÖNERİ YOĞURTLA YERSENİZ, SADECE KALORİ ALIRSINIZ, DEMİRDEN FAYDALANAMAZSINIZ!
Yine yoğurtun içindeki kalsiyumun et içindeki demirin emilimine engel olacağı görüşünden kaynaklanmaktadır. Oysa ki, hayvansal kaynaklı demirin emilimi kalsiyumdan etkilenmez. Aşağıdaki bilimsel araştırmalarla da ispatlanmıştır. Ayrıca kırmızı eti sadece demir kaynağı olarak görmemek gerekir. Protein ve çinko başta olmak üzere çok zengin ve değerli bir besindir. İnsanlar gelenekleri, yemek kültürleri içinde ağız tadıyla mutfağımızın zenginliklerini yaşamalıdırlar. Endişe etmeden... Suçluluk duymadan...

ARAŞTIRMALAR DİYOR Kİ:
Süt ve süt ürünlerinin sebzelerle birlikte yenmesi ile ilgili yapılan bir araştırmada da sütün  çinko emilimini yüzde 70, yoğurdun ise yüzde 78 arttırdığı; demir emiliminin ise değişmediği sonucuna varılmıştır.

Bir başka çalışmada ise , sütteki  kalsiyum  ve  kalsiyum  ilave edilmiş  yiyeceklerin  hayvansal  kaynaklı  demirin (non-hem  demirin ) emilimini  nasıl  etkilediği araştırılmış  ve  yapılan bu çalışmada  etkilemediği ortaya konmuştur.

 Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.