Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
KONUŞA KONUŞA BÜYÜSÜN
ÇİĞDEM ERGÜL
Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı
Yazı Boyutu:
Konuşması geciken çocuk için öneriler

Çocuğunuzun başkalarının duygularını anlaması, empati göstermesi ve dile getirmesi konuşma ve dil gelişimi için olduğu kadar sosyal ve duygusal gelişimi için de gereklidir. Okulda salıncaktan düştüğü icin ağlayan arkadaşını görüp eve geldiğinde “Ali düştü ağladı” bilgisini vermesi, bizimle paylaşması, izlediklerini dile getirmesi ileriki yıllarda sohbet etmesi icin başlangıç olacaktır. Bu sırada anlatımını tamamlamak, duygularına katılmak karşılıklı iletişimi zenginleştirir.


 

Öncelikle, kendi hissettiklerini fark ederek dile getirmesine, sizinle paylaşma alışkanlığı kazanmasına yardım edin. Çocuğunuzun deneyimlerinine ortak olun.

Düşüp kafasını vurduğunda “Öpeyim geçsin” demeden önce, ilk olarak durumu dile getirin “Kafanı vurdun, acıdı”. Birlikte okuduğunuz kitaptaki karakter, duygusal bir olay yaşadığında bunu birlikte konuşun, “Kedi sütü döktü içemedi çok üzgün” gibi. Böylece sebep-sonuç ilişkisi kazanmasına da yardım etmiş olursunuz.

KONUŞMA VE DİL GELİŞİMİNDE GECİKME OLAN ÇOCUKLARA NASIL KİTAP OKUMALISINIZ?
Kitap okumak, dil gelişimini geliştirmek konusunda da yarar sağlar. Çocuklara günlük yaşamda karşılaşılmayan yeni deneyimler ve sözcükler ile tanışma olanağı sunar. Özellikle resimli kitaplar ile keyifli bir deneyim kazanılır. Önce sözcüğü duyan, resmini gören ve aradaki bağı kuran çocuk bir süre sonra aynı sözcüğü yerinde kullanmayı başarır. Ancak kısa sürede sıkılan, kitaplara ilgisi olmayan çocuklar ile zorluk çekebilirsiniz.                 

- Her zaman kitabı yüzünüzün yanında tutun ve karşılıklı oturun. Böylece çocuğunuz kitaba bakmakla birlikte sizin yüz ifadenizi, ağız hareketlerinizi izleme fırsatı bulur. Okunmaktan çok kitabınız karşılıklı iletişim aracı haline gelir.

- Kitap okumaya ne kadar erken dönemde başlarsanız o kadar iyi.

- Yanınızda oturmuyor, beklemiyor ise mama sandalyesi gibi sabit kalabileceği bir ortamı seçin.

- Çocuğunuz henüz konuşmuyor ise, içinde dudak sesleri olan “b-m-p” içeren kitapları seçin. Mö-mee gibi hayvan sesleri ilginç gelecektir. Tekrarlamak ve bu sesleri öğrenmek dil ve konuşma gelişimi için yararlıdır.

- Özgün anlatımı tercih edin. Yazısı olmayan kitaplar size kendi öykünüzü anlatmanız konusunda fırsat verir.

- Basit bir dil kullanın, çok konuşmak, uzun anlatımlar sanılanın aksine dil gelişimi için yararlı değildir. Çocuğun olaydan kopmasını kolaylaştırır.

- Çocuğunuzun kitabı seçmesine izin verin. İlgi duyduğu konuda öğrenmek daha kolay ve keyifli olacaktır.

- Çocuğunuzun da anlatım yapabilmesi için arada durup bekleyerek fırsat verin. Basit sorular ile interaktif bir ortam yaratmaya çalışın.

 

 

 


Copyright 2007-2019 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.