Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
KONUŞA KONUŞA BÜYÜSÜN
ÇİĞDEM ERGÜL
Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Uzmanı
Yazı Boyutu:
İkinci dil ne zaman edinilmeli?

"Yebit yeyyov yebit... (Yellow rabbit...)"

Odamdaki bu sevimli çocuk konuşması anlaşılmadığı için annesi ile başvurmuştu. 3 yaşının içinde idi. Resimli kitapta gördüğü tavşanı İngilizce dile getirmesi annesini çok memnun etti. "Biz İngilizce'ye de basladik" diyerek memnuniyetini dile getirdi. Birazdan birlikte oyun oynadığımızda bu sevimli çocuğun sözcük bilgisinin ne kadar az olduğunu, beklendiği gibi 3 kelimelik cümleler ile kendini ifade edemediğini görecektim. Aslında konuşmasının anlasılmasından çok dil gelişiminde yaşıtlarının gerisinde idi. Bu durumda İngilizce öğrenmeye çalısmaktan cok Türkce'yi ilerletmesi gerektiğini ve dil gelişimini Türkçe desteklemenin önemini anlattım.

İkinci dili öğretmeki bazen aileler icin öyle önemli oluyor ki, ana dilin önemini unutturuyor. Oysa, anne karnında ilk duyulan dil ana dilimiz ve ana dil gelişmeden ikinci dilde gelişim beklemek pek mümkün değil.

Dil; duyduğunu anlamak, kendi duygularını, dileklerini ve düşüncelerini  karşısındakine aktarmak demektir. Bunu yapmak için sembolleri kullanırız, yani o dile ait sesleri bir araya getirir, bir anlamda kodlama yaparız. Bunu önce anadilde yapabilmek ikinci dili edinmek için alt yapı oluşturur. Erken yaşta kazanılan ikinci dil beyin gelişimini olumlu yönde etkiler. O dile ait konuşma seslerini öğrenmede, özellikle telaffuz etmede ciddi fark yaratır. 18 yaşından sonra kazanılan ikinci dil ile erken yaşta öğrenilen dil arasında bu nedenle fark vardır. Aksan denilen özellik geç yasta dil öğrenildiğinde ortaya çıkar.

İkinci dili edinmek için ideal olan farklı ana dile sahip ebeveynler yolu ile doğumdan başlayarak her iki dili eş zamanlı olarak duymaktır. Yani anne kendi dilini, baba kendi dilini konuşabilir. Böylece çocuk kolayca her iki dili öğrenir. Diğer alternatif ise, ana dilde kendini ifade ettiği dönemde, 3 yaştan itibaren, iki dilde eğitim veren bir okulda yaşayarak şarkı, oyun ve çeşitli aktiviteler ile ikinci dili edinmesini sağlamaktır. Özellikle evde ana dili duymaya devam edeceğinden, ana dil ile ilgili  gelişimi devam ederken, okul dili olan ikinci dili de öğrenecektir. Kitap okumak, şarkı ve parmak oyunları öğrenmek keyifle yapılacak dil etkinlikleri arasında sayılabilir.

Bazı çocuklarda dili öğrenmekte zorluk olabilir. Eğer konuşmada gecikme var ise, ana dilde yaşıtları düzeyine gelmeden ikinci dili eklemek doğru olmaz. Her iki dilde de çocuğun bocalamasına neden olabilir.


Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.