Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
YENİ ÇAĞIN ÇOCUKLARI
NUR EDA KASAP
Uluslararası Öğrenci-Anne & Baba Koçu
Yazı Boyutu:
M vitamini*

Yüzü gülen biri mi size daha yakın gelir? Yoksa asık yüzlü biri mi?

Yüzünde tebessüm ile sizi karşılayan bir satış elemanı mı? Yoksa somurtan bir satış elemanı?

Tatlı bir tebessüm ile sorunuza yanıt veren biri mi? Çatık kaşları ile konuşan biri mi?

Elbette hepimiz gülen yüzlü kişileri tercih ediyoruz. Peki, biz gülümseyen, pozitif olan biri miyiz? Cevabınız hayır ise, sizin de M vitaminine ihtiyacınız var.

Yaşanılan sıkıntılar, üzüntüler ve kırgınlıklar bizi gülmekten uzaklaştırıyor. Etrafımıza bakınca yüzü gülen, neşeli insan sayısı azalıyor. Şen kahkaha atan kişi görünce tuhaf bakışlar üzerine yöneliyor; sanki keyifsiz bir durum varmış gibi. Oysa gülmek ve hayata pozitif bakabilmek bizi yaşama bağlıyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, "Mutluluk Psikolojisi" adlı kitabında;
"Bizi üzen şey olaylar değil o olaylara verdiğimiz anlam, o olayları nasıl değerlendirdiğimizdir. Mizah duygusu yerinde kullanıldığında üzüntüleri belaları küçültür, şekil değiştirtir.

Mizah duygusu veya M vitamini psikolojimizi besleyen özelliklerdir. Mizah olaylara bakış açımızı değiştirir. Olaylara verdiğimiz anlamı sorgulamamızı sağlar.

Mizah zaafları, kırgınlıkları kabul edip fark ettiğimizi gösterir. Mizah özgür olduğumuzu gösterir.

Özgüvenimizin olduğunu da işarettir. Mizah duygusu olan insan, empatik iletişimde başarılıdır. Başka insanın acısını, kederlerini, mutsuzluğunu anladığını göstermiş olur.

Üzüntülü durumda gülünecek bir şey bulmak zekice davranıştır.

Korkular, takıntılar, üzüntüler içerisindeki insan kendisiyle dalga geçmeyi başarırsa kendini aşmış demektir. Karşı tarafı küçümsemeyen bir mizah dostluk bağlarını güçlendirir. Güler yüz, nükteli sözler sevdiklerine verilen çok değerli hediyelerdir.

Ölçülü şaka uzaklıkları yakınlaştırır. Sevgi dolu bakış, bedensel mesaj her şeyin içini dışına çıkarır.

Gülmeyi başaran insan stresini kontrol altına almayı başarmada önde demektir" diyor.

Aynı kitapta güzel bir bilgi daha bulunuyor.

"Mizahın iyileştirme etkisi asırlardır söylenir. Dr. James Walsh Kahkaha ve Sağlık (Laughter and Health) isimli kitabında gülüşün yaşam salgılarını canlandırdığı ve hastalıklara karşı vücut direncini artırdığını söylemektedir.

10 dakikalık içten bir gülüşün ağrı kesici etkisi yaptığı, 2 saat ağrısız ve acısız uyku sağladığı ileri sürülmektedir.

Gülebilmek, özellikle hep mütebbessim olabilmek pozitif bir duygudur. Pozitif duyguların iyileştirici etkisi insanda ümit duygusunu güçlendirdiği bilinmektedir.

M vitamini yani mizah duygusu insanın daha kolay olumsuz ruh halinden çıkmasına yardımcı oluyor. Gün içinde bol miktarda M vitamini alabilmek için, yaşadığımız her olayda kendimize gülecek bir yan çıkarmaya bakmalıyız. Biz güldükçe, çocuklarımız da yüzü gülen yetişkinler görecek.

Dolmuşta, metroda çocuk sesine katlanamayan, "Şiişşşttt, sus bakiyiim" diyen asık yüzlü kişilerden olmadığımızı bilecek.

Yüzünüzden tebessüm hiç eksik olmasın.

Sevgiyle…

*M Vitamini-Prof. Dr. Nevzat Tarhan- Mutluluk Psikolojisi, Timaş YayınlarıCopyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.