Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
YENİ ÇAĞIN ÇOCUKLARI
NUR EDA KASAP
Uluslararası Öğrenci-Anne & Baba Koçu
Yazı Boyutu:
Çocuklar için sözler

Öncelikle sizlere bir özür ve teşekkür borcum var.
Öncelikle sizlerden ve site yönetiminden özür diliyorum. Üçüncü kitabım "Çocuk Eğitiminde Oyun Dili" adlı kitabım 10 Şubat'ta çıktığı için tanırım, tv çekimi, röportaj, seminer çalışmalarım vardı ve çok yoğundum. Yazılarıma istemeden de olsa kısacık bir ara vermek durumunda kaldım.


Bu süreçte yazılarıma ara vermemde destek olan, başta Sevgili Hülya Yıldırım ve sizlere çok teşekkür ediyorum.

Söylediğim gibi bu ara çok anne-baba ile birlikte olmak fırsatım oldu. Gerek seminer, gerek tanıtım ve toplantılar vesilesiyle... Gerek özel görüşmelerde gerekse sunumlarda bir kez daha görüyorum ki her anne-baba çocuğuyla ilgili bir sıkıntıya sahip.

Yeni doğum yapmış bir anne bebeğinin sanki hiç uyumayacağını ya da meme emmeyeceğini düşünürken, iki-üç aylık bebek anneleri bebeklerinin gaz sancılarının bitmeyeceğini sanıyorlar. Oysa her şeyin bir süreci var. Hepsi bir şekilde geçiyor. Tabii bunu o dönemleri geçirmiş biri olarak şimdi rahatlıkla söyleyebiliyorum. O dönemlerde bana da aynı şekilde hiç bitmeyecekmiş, geçmeyecekmiş gibi geliyordu.

Yaş gruplarıyla ilgili olarak bu sıkıntılı durumlar farklılık gösterse de, değişmeyen, anne-babaların sanki bu yaşananların geçmeyecek olduğunu düşünmeleri!!! Öyle tanımlamalar, öyle sözler duyuyorum ki bazıları beni şaşırtsa da bazılarına da oldukça gülüyorum.

İşte bu yazım için duyduğum bu sözleri sizlerle paylaşmak istedim. Hatta biraz da oturup araştırdım. Ne sözler buldum. Buyurun;

*Bir çocuğa önce konuşmayı öğretirsiniz, sonra da susmayı (Prochnow)
Kabul etmemiz gerekiyor. Önce çocuğumuz konuşsun diye yapmadığımız kalmıyor, ardından da susturmak için çabalıyoruz.

*Çocuklardan çok şey öğreniriz. Örneğin ne kadar sabırsız biri olduğumuzu (Franklin P. Jones)
Bana göre ne kadar tutarlılık gösterebildiğimizi de öğreniyoruz. Hatta ne kadar istikrarsız davranabildiğimizi de...Onlar bizim öğretmenlerimiz.

*"Bebek gibi uyuyor" diyenlerin muhtemelen hiç çocukları olmamıştır. (Leo J. Burke)

*Bir anne için çocuğunun en sevimli olduğu zaman uyuduğu zamandır.(Ralph Waldo Emerson)


UYKUYU SEVMEYEN ÇOCUKLAR
Bu sözler uykuyu sevmeyen çocuğa sahip anne-babalar için.
*Çocuğunuzun büyüdüğünü nereden anlarsınız? Size soru sormayı keserler ve tabii nereye gittiklerini söylemeyi de. (P.J. O Rourke)
Kendi adıma şimdilik ilk aşamasındayız. Hala bol soru geliyor. Bakalım ikinci aşamada neler olacak?

*İlk başta anne ve babalarımızın çocukları, sonra çocuklarımızın anne ve babası oluruz. Daha sonra anne ve babamızın anne ve babası, en sonunda da çocuklarımızın çocukları oluruz. (Milton Greenblatt)
Bu söz gerçekten favorim oldu.

*Çocukların sevgi görmeye ihtiyacı vardır. Özellikle de hak etmedikleri zaman. (Harold Hulbert)
Bana göre, bunu yapmayı başarabildiğimizde birçok sıkıntılı duruma da çözüm bulabiliyoruz. Çünkü çocukların en huysuzluk, hırçınlık yaptığı zamanlar aslında bizlerin onlarla ilgilenmedikleri zamanlar. O davranışlarla bize kendilerini hatırlatmak için dikkat çekiyorlar.
Çocuklarımızın ve biz anne-babaların yüzler hep gülsün.

Sevgiyle...


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.