Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
YENİ ÇAĞIN ÇOCUKLARI
NUR EDA KASAP
Uluslararası Öğrenci-Anne & Baba Koçu
Yazı Boyutu:
Zihni çalıştırma alıştırmaları

Okulların açılmasıyla birlikte yeni yeni öğrenciler, anneler-babalar ile tanışmaya başladım. Anne ve babalardan çok duyduğum soru var; “Çocuğumun daha verimli bir zihne sahip olması için ne yapabilirim?”

Bu konu için sizlere naçizane tavsiyelerimi yazmaya karar verdim. Aslında bu alıştırmaları hepimiz yapabiliriz. Kendinizde uygulamaya başlayıp, çocuğunuza da örnek olabilirsiniz.
Hatta ilerleyen zamanlarda bu alıştırmaları “oyun” haline bile getirebilirsiniz.

1- Ters el alıştırması:
Sağ eliniz yerine biraz da sol elinizi kullanmaya başlayın. (Daha doğru ifadeyle, kullanmadığınız elinizi. Bu yazıyı yazan bir sağ-lak olduğu için sol el alıştırması yazmıştır.) Saçlarınızı sol elinizle tarayın, kalemi ters elinizle tutun gibi… Sonuç olarak, rutin alışkanlıklarınızı kırar ve beyninizin kullanmadığınız diğer yarısını da harekete geçirmiş olursunuz.

2-Çocuk oyunu alıştırması:
İşe veya alışverişe giderken, tıpkı bir çocuk gibi merak içinde bütün duyularınızı harekete geçirin. Bakın, dokunun, dinleyin, koklayın. Bu şekilde çok ender yaptığınız bağlantıları canlandırır, beyninizin kapasitesini artırırsınız. Duyu organlarınızın ne kadar fazlasını kullanırsanız, hafızanız her zaman canlı kalır. Hatta evden bira zerken çıkıp hiç kullanmadığınız yolda işe veya okula gidebilirsiniz.

3-Harf alıştırması:
Elinize bir gazete ve bir fosforlu kalem alın. Sırasıyla paragrafları okuyun ve çift yazılmış harflerin üzerini çizin. Mesela, çift ´t´ ve ´m´lerin üzerini işaretleyin. Böylelikle konsantrasyonunuz artar. Bu, zihnin canlanmasına da yardımcı olur.

4-Sor-soruştur alıştırması:

“Dün akşam şu saatte ne yaptım, neredeydim, iki saat önce ne yaptım?” gibi, genellikle polisiye romanlarında sorulan soruları kendinize yöneltin. Ve tabii cevaplayın. Bu alıştırma sonucunda yaptıklarınıza karşı dikkatinizi geliştirebilirsiniz. Bunu çocuğunuzla karşılıklı olarak da yapmanız mümkün.

5-Yürüyüş alıştırması:
Asker yürüyüşü gibi olduğunuz yerde hareket edin. Sol bacağınızı her kaldırdığınızda, önce sağ elinizle, sonra sol elinizle dizinize dokunun. Böyle çaprazlama hareketlerle beyninizin her iki tarafını kullanmış olursunuz. Bu çocuklarınız için de eğlenceli bir eylem olacaktır.

6-Ressam alıştırması:
Burnunuzun ucunda bir fırça olduğunu hayal edin. Bununla havaya en sevdiğiniz renkte yatay bir sekiz çizin. Bu çizim hareketleri, yorgun zihninizi hemen canlandırır. Öğrenci koçluk çalışmalarımda çok sık kullandığım bir uygulamadır.

7-Kelime türetme alıştırması:
Bu alıştırmayı daha çok sokakta yapacaksınız. Çevrenizde bulunan arabaların plakalarına bakın ve plakadaki harflerden kelimeler, hatta cümleler türetmeye çalışın. Böylece hem kelime hazinenizi geliştirir hem de beyninizi canlandırırsınız. Çocuklarınızla da yolculuk ederken oyun olarak oynayabileceğiniz eğlenceli bir uygulama. En uzun kelimeyi bulan kazanır!

8-Otobiyografi alıştırması:
Düşünün ki, hayat hikayenizi tekrar yazmanız gerekiyor. Burada, işe, gittiğiniz ilkokuldan başlayabilirsiniz. Bunun için en yakın arkadaşınızı, tipini, sınıfınızın düzenini hatırlamanız gerekiyor. Bu alıştırmayla, kişilerle ilgili hafızanızı harekete geçirirsiniz. Bakaın bakalım neler hatırlayabileceksiniz?

9-Telkin alıştırması:
Özellikle stresli anlarınızda olumlu kelimelerden destek almaya bakın. Bunlarla olumsuz düşüncelerinizi yok edebilirsiniz. “Sakinim, sakinim, sakinim gibi” 

Kolay gelsin...

Sevgiler…


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.