Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
KENDİMDEN BİLİYORUM
Uzm. Psk.   DERYA GÜLTERLER
Klinik Psikolog
Yazı Boyutu:
Sorumluluk sahibi çocukların anne-babaları

"Hadi oğlum - Hadi kızım!" nidaları her anne babanın söylemekten en bıkkın olduğu yakarışlardır. Her evde duyulur; ancak dozu farklıdır. “Hadi!”yi anne babanın kaçıncı defa söylediği, söylerkenki ses yüksekliği çocuğun harekete geçip geçmeyeceği konusunda üstü kapalı anlamlar taşır.

Biz de bu ayki anne baba atölyemizde, “Hadi” kelimesini literatüründen kaldırmak isteyen anne babalarla Atölye Psikoloji’de bir aradaydık ve sorumluluğunu bilen çocukların nasıl yetiştirileceğini hep birlikte konuştuk.

Siz sevgili Anne Olunca Anladım okuyucularına da, bu oturumdan minik tüyolar vermek isterim.

İŞTE O ANNE BABALARIN ÖZELLİKLERİ:

1.    Her yaş dönemini iyi bilirler: Hiçbir yaş döneminin özelliklerini kaçırmayan, hangi yaşta çocuğunun neleri yapabileceğini bilen anne babalar, sorumlulukları teslim etmeye vaktinde başlar. Erken kalkar ve yol alırlar...

2.    Gerçek bir yol göstericidirler: Gerçek bir öğrenmenin model olmaktan geçtiğini bilir, neyin nasıl yapılacağını ilk önce güzelce örneklerler. Böylelikle çocukları da kendilerinden ne beklendiğini bilir.

3.    Birliktelikten zevk alırlar:
Sorumlulukların yalnızca bireysel değil toplumsal olduğunu çocuklarının da öğrenebilmesi için, toplum için yapılması gerekenlerde çocuklarına eşlik eder ve bundan keyif alırlar.

4.    Dırdırcılıktan uzak dururlar: Mükemmele değil, yapılana odaklanır; eleştirmekten, iğnelemekten, bağırıp çağırmaktan uzak dururlar.

5.    Tutarlı ve istikrarlıdırlar:
Sorumluluk yerine getirilmediğinde sonuçlarının ne olacağını anne babalar söyler, evdeki herkes de bilir. Tutarlı ve istikrarlı şekilde bu sonuçlarla da karşılaşılır.

Öyle ya da böyle, herkes bir şekilde çocuk yetiştirir. Ancak sorumluluk bilinci olan çocuklar yetiştirmeyi, gerçekten bilinçli aileler başarabilir. Bilinçlenmenin sonu yok. Bu yüzden, okumaya, izlemeye ve daha iyisini öğrenmek için çabalamaya devam...


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.