Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
BRADLEY MUTFAĞI
Dr.  YASEMİN BRADLEY
Beslenme Danışmanı
Yazı Boyutu:
Kunalar sağlıklarını kakaoya borçlu

"Kim bu Kunalar?" diyeceksiniz! Kunalar Panama ve Kolombiya’nın yerlileri. İspanyol istilasından sonra ana karadan uzaklaştırılmış ve uzaklaşmışlar. San Blas Adaları denilen 365 adadan oluşan özel bir arkipelajoda yaşıyorlar. Bu adaların  hepsinde de değil, sadece 49’unda yaşam alanları var. Bulundukları yer Panama Kanalı’nın doğusuna düşüyor. Çoğu balıkçılıkla geçiniyor. Otonom bir yönetim şekillleri var. Doğayla uyum içindeler.

Kunalar hakkında yapılan araştırmalar
Amerikan Hipertansiyon Topluluğu Dergisi‘nde yaımlanan (2009) bir araştırma: Kuna Yerlilerinin tansiyonu düşük ve diğer Panmalılardan daha uzun yaşıyorlar. Kalp krizi, kanser, diyabet, felç  çok daha az görülüyor.  Diyetlerinde en belirgin özellik çok yüksek kakako alımı...

Kilinik Biyokimya ve Beslenme dergisi (2011): Panamalı Kuna yerlilerinde hipetansiyon ve kalp-damar hastalığı oranı çok düşük.  Değişik yaş gruplarında ve cinslerde denedik. Hepsinde tansiyonu düşük bulduk. Ancak aynı insanlar ana şehirlere göç ettiklerinde durum değişiyor. Çünkü kakao tüketimleri düşüyor. Sonuç: Flavanol içeren yiycekler, özellikle de kakao ve kakao bazlı ürünler hem hayvanlar, hem de insanlarda tansiyonu düşürüyor.
Kunalılarda kanser de çok nadir görülüyor.

2000-2004 arasında Panama’da 100 bin kişiden 83’ü kalp-damar hastalığında, 68’i kanserden ölmüş. 100 bin Kuna’dan ise 9 kişi kalp hastalığından, 4 kişi kanserden hayatını kaybetmiş.

West Indies Üniversitesi Kakao Araştırma Merkezi ‘nin araştırması:
Kakaonun faydaları:

* Kalp-damar sistemi için yararlı.
* Kötü kolesterolü düşürüyor.
* Damar sertliğini önlüyor.
* Dişlerde çürümeye neden olan bakterileri baskılıyor, plak oluşumunu engelliyor.
* Antidepresan etkisi var. Neşelendiriyor.
* Uyarıcı etkili.
* Genel olarak iyi olma hali sağlıyor.

Kakao
Kakao her zaman yeşil yapraklı 4-8 m. yüksekliğinde bir ağaç. Bu ağacın meyvelerinin çekirdeklerinden kakao elde ediliyor. Bu kakaodan da çikolata yapılıyor. Kakaoyu en çok yetiştiren ülkelere baktığımda hep egzotik ülkeler gözüme çarptı: Fildişi Kıyısı, Brezilya, Papua Yeni Gine,  Kolombiya, Meksika, Gana, Nijerya, Ekvador,Solomon Adları , Hindistan bunlardan bazıları…

Kakao‘da  sağlığa bu kadar yararlı ne var?
Flavonol! Kakao flavaonolleri kakao bitkisinde doğal olarak bulunan biyoaktif bileşenler. Flavonoller biz insanların yediklerimizle en çok aldığımız polifenolik bileşikler ve hemen tüm bitkiler flavonol içeriyor. Ancak her birinin flavonol içeriği farklı. 1990’larda yapılan deneylerde kakao flavanolleri ve nitrik oksit arasında bir ilişki saptanmış. Yiyecek ve içeceklerle kakoa flavonolleri aldıkça vücutta nitrik oksit üretiminin arttığı görülmüş. Nitrik oksit vücutta damar duvarlarındaki kasları  gevşeten , dinlenmeye sevkeden bir bileşik.

Kakao flavonolleri tüm kakaolarda ve çikolatalı ürünlerde var mı?
Hayır. Taze kakao çekirdeği flavonolden zengin. Ancak işlemden geçtikçe  içlerinde antioksidan etkili değerli bileşiklerin etkileri azalmaya başlıyor.

Kavramayı güçlendiren bileşikler de içeriyor
Tüm çikolata aşıkları bu haberi okuduktan sonra çikolatanızı daha büyük bir keyifle yiyeceğinize eminim.  Kakao beyni de güçlendiren bileşikler içeriyor.
İtalya’daki L'Aquila Üniversitesi Araştırmacıları özellikle yaşlılarda kavrama yeteneğinin  kakaodaki flavanoller sayseinde arttığını saptadılar. Araştırma hafif kavrama sorunu yaşayan ve Alzheimer riski taşıyan  90 kişi üzerinde yapılmış. 8 hafta boyunca bol flavanol içeren kakaolu içecek içirilmiş. Yüksek falavanol içeren içecekleri tüketenler,  düşük flavanollü içecek verilen gruba göre  kavrama testlerinde çok daha iyi  sonuçlar almışlar.

Yeni trend: Kakao çayı
Çaykoliğimdir, yeni gözdem ise kakao çayı. Peru’da ikram ettiler, içtim ve bayıldım. İkram ettikleri şekerliydi, ben şeker yerine bal koyuyorum, çok daha sağlıklı bir içecek içmiş oluyorum. Üstelik balın faydalarından da yararlanıyorum. Hazırlaması çok basit; Kakao çekirdeği kabuklarını kaynar suya atıp bekletiyorsunuz. Rengi aynı çay gibi, ama çikolata kokulu! Benim gibi çikolata aşığıysanız eğer bu çay size çok kalori tasarrufu sağlayacaktır. Ayrıca tatlı krizlerine karşı kullanılabileceğini düşünüyorum. Kakao çayı şu anda İngiltere’de yeni moda, hızla yayılmaya başladı.

Kakao çayı
1 yemek kaşığı kakao  çayı
1  küçük demlik kaynar su
1 yemek kaşığı bal

Karıştırın.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.